Forumi » Mudre misli

Sokrat

    • 1436 postova
    26. фебруар 2016. 19.29.09 CET

    Sokrat je važio za mudraca. Jednog dana ga potraži neki čovek i reče:
    ''Znaš li što sam sve čuo o tvome prijatelju?''

    ''Trenutak.'' odgovori Sokrat. ''Pre nego mi ispričaš voleo bih da prođeš jedan brzi test. Da li si to što mi želiš reći prosejao kroz tri sita?''

    ''Tri sita?''

    ''Da.'' odgovori Sokrat. ''Pre nego ispričaš neke stvari o drugome, dobro je da uzmeš malo vremena i proseješ ono što želiš reći. To nazivam test od tri sita! Prvo je sito Istine. Jesi li proverio da li je istina ono sto mi želiš ispričati?''

    ''Ne, pa i nisam. Nisam video, samo sam čuo kako pričaju.''

    ''Dobro! Ne znaš da li je to istina. Probajmo ponovo: pokušajmo prosejati drugačije, sad ćemo uzeti sito Dobrote. Ono što mi želiš ispričati o prijatelju, je li nešto dobro?''

    ''Ne, baš suprotno! Čuo sam kako se tvoj prijatelj loše poneo.''

    ''Dakle,'' nastavi Sokrat, ''želiš mi ispričati loše stvari o prijatelju, a nisi siguran jesu li istinite. To i nije baš ohrabrujuće! Još uvijek možeš proći test, jer je ostalo još sito Koristi. Je li korisno da mi ispričaš sve što je moj prijatelj uradio?''

    ''Korisno? Pa i ne, ne vjerujem da bi ti to moglo koristiti.''

    ''Dakle,'' zaključi Sokrat, ''ono što mi želiš ispričati nije Istina, ni Dobro, ni Korisno, pa zašto bi mi onda pričao. Ne želim ništa znati od onoga što si mi hteo ispričati, i tebi će biti bolje da sve to zaboraviš.''