Forumi » Mudre misli

Napoleon Bonaparta

    • 1436 postova
    26. фебруар 2016. 19.34.00 CET

    Napoleon I Bonaparta je bio general u Francuskoj revoluciji i kao vođa bio je prvi konzul Francuske Republike od 11. novembra 1799. do 18. maja 1804. i car Francuske i kralj Italije od 18. maja 1804. do 6. aprila 1814. i onda ponovo na kratko od 20. marta do 22. juna 1815.

     

    Napoleon je rođen na Korzici, a učio je u Francuskoj za artiljerijskog oficira. Postao je poznat u tokom Francuske revolucije, kada je kao general vodio uspešne pohode protiv Prve i Druge koalicije koje su bile usmerene protiv Francuske. Godine 1799. Napoleon je izvršio državni udar i postavio sebe za prvog konzula; pet godina kasnije je sam sebe krunisao za cara Francuske. Tokom prve decenije 19. veka, zaratio je sa skoro svakom važnijom evropskom silom, dominirajući kontinentalnom Evropom nizom pobeda - od koje su najslavnije one kod Austerlica i Fridlanda - i uspostavaljanjem saveza, imenujući bliske saradnike i članove porodice za vladare ili ministre u državama kojima su dominirali Francuzi.

     

    Katastrofalna francuska invazija Rusije 1812. je bila prekretnica. Ovaj pohod je desetkovao njegovu Veliku armiju, koja nikada više nije obnovila svoju nekadašnju snagu. Godine 1813. Šesta koalicija ga je porazila kod Lajpciga, zauzela Francusku i primorala ga na abdikaciju u aprilu 1814. i igznanstvo na ostrvo Elbu. Nakon manje od godinu dana, Napoleon se vratio u Francusku, ponovo preuzeo kontrolu, ali je vladao 100 dana do poraza kod Vaterloa u junu 1815. Svojih zadnjih šest godina života proveo je pod britanskim nadzorom na ostrvu Sveta Jelena.

    • 1436 postova
    26. фебруар 2016. 19.34.36 CET

    Rekao je..

    Budućnost dece je delo majki.
    Svi smo kraljevi i pijuni.
    Bog je uvek na strani velikih bataljona.
    U revolucijama postoje dve vrste ljudi: oni koji ih dižu i oni koji se njima okoriste.
    Sve je dostižno! ‘Nemoguće’ postoji samo kod luđaka.
    Svako ko razmišlja je moj prijatelj.
    Srce jednog državnika treba da bude u glavi.
    Smrt je san bez snova.
    Praštajući, čovek se uzdiže iznad onih koji ga vređaju.
    Metak koji treba da me ubije još nije izliven.

    Majka je vaspitni sistem u jednoj reči.
    Sposobnost je ništa bez prilike.
    Religija je ono što drži siromašne da ne ubiju bogate.
    Ljubav je istorija kreveta.
    Lepa se žena sviđa očima, dobra žena sviđa se srcu; jedna je dragulj, druga riznica.
    Ja znam, kad je to potrebno, skinuti lavlju kožu da bih navukao kožu lisice.
    Fanatizam možemo iskoreniti samo ako ga uspavamo.
    Da bismo održali svoju reč, najbolje je da je nikada ne dajemo.
    Čovek će se žešće boriti za svoje interese, nego za svoja prava.
    Ko zna laskati, zna i klevetati.

    Ljubav je zanimanje besposlenog muškarca, razonoda ratnika, a žudnja suverena.
    Ne prekidaj neprijatelja dok čini greku.
    Od uzvišenog do smešnog samo je jedan korak.
    Želiš li biti uspešan, obećaj puno, a ne napravi ništa.
    Slava je prolazna, ali zaborav je večan!
    Vojnici dobivaju bitke; generali dobivaju zasluge.
    Deset ljudi koji pricaju prave više buke od deset hiljada onih koji ćute.
    Glava bez razmišljanja je tvrdjava bez vojske.
    Tuđe mudrosti nikada nas ne opamećuju.
    Samo dve sile ujedinjuju ljude – strah i interes.
    Ja sam ponekad lisica, a ponekad sam lav. Celo umeće vladanja leži u tome da znaš kada trebaš biti jedno, a kada trebaš biti drugo.
    Slika je vredna hiljadu reči.
    Pravi čovek ne mrzi nikoga.
    Smrt nije ništa drugo nego živeti poražen, a kako je neslavno umirati tako svakog dana.
    Istorija je skup laži oko kojih su se ljudi složili.
    ko želiš da nešto bude urađeno kako treba - uradi to sam.
    Ukoliko zaista žele mir, nacije bi trebale izbegavati bockanja koja prethode topovskim salvama.
    U politici - nikada se ne povlači, nikada se ne predomišljaj... nikada ne priznaji svoju grešku.
    Ne smeš se prečesto boriti sa jednim neprijateljem, jer ćeš ga podučiti svom celokupnom umeću ratovanja.
    Nema ništa teže, a samim time ni vrednije, nego biti u mogućnosti da donosiš odluke.

    Treba puno više hrabrosti da podnosiš patnju nego da umreš.
    Nemoj se bojati ljudi koji se ne slažu sa tobom, nego se boj kukavica koje se ne slažu sa tobom i koje ti to ne smiju da kažu.
    Odbaci svoje brige od sebe kada odbacuješ svoju odeću po noći.
    Cilj je taj, a ne sama smrt, koja čovjeka načini mučenikom.
    Revolucija je ideja koja je pronašla svoje bajonete.
    Ja više ne mogu biti poslušan - jednom sam probao komandovanje i više ga ne mogu prepustiti drugome.
    Reč "nemoguće" ne postoji u mom rečniku.
    Ne smete se bojati smrti, drugovi. Oduprite joj se i odagnajte od sebe. Tako ćete je oterati među neprijateljske redove.
    Uzmi vreme potrebno da razmisliš, ali kada dođe vreme za delovanje, prestani razmišljati i kreni.
    Ljudi uzimaju u obzir samo svoje potrebe - nikada svoje sposobnosti.
    Da bismo održali svoju reč, najbolje je da je nikad ne dajemo.
    Praštajući, čovek se uzdiže iznad onih koji ga vredjaju.
    Umetnost biti smeo, a u isto vreme veoma oprezan, umetnost je uspeha.
    Da bismo održali svoju reč,najbolje je da je nikada ne dajemo.
    Ko ne rizikuje, nema izgleda da dobije.
    Tek sada smo u škripcu: objavljen je mir.
    Budala ima veliku prednost pred pametnim čovekom: uvek je zadovoljan samim sobom.
    Više vredi vojska magaraca koju predvodi lav, neko vojska lavova koju predvodi magarac.
    Lako je meni biti veliki s našom iskusnom vojskom i ogromnim sredstvima, ali daleko na jugu, na Balkanu, postoji jedan vojskoviđa iznikao iz prostog naroda, koji je okupivši oko sebe svoje čobane, uspeo bez oružja i samo trešnjevim topovima, da potrese temelje svemoćnog osmanlijskog carstva i da tako oslobodi svoj porobljeni narod. To je Crni Đorđe i njemu pripada slava najvežeg vojskovođe!

    Ljudi će se uvek žešće boriti za svoje interese nego za svoja prava
    Slava je prolazna, no nepoznatost je zauvijek.
    Lepa se žena sviđa očima, dobra žena sviđa se srcu; jedna je dragulj, druga riznica.
    Kad vaš neprijatelj čini ozbiljnu grešku, nemojte biti nepristojni i ometati ga.
    Vojnik će se boriti dugo i teško za komadić obojene trake.