Forumi » Dome, slatki dome

Saveti iskusnih domaćica

    • Moderator
    • 370 postova
    23. јануар 2016. 16.09.03 CET
    • Ako imate posuđe od nerđajućeg materijala koje je lepo, praktično ali i skupo, ne morate posebno brinuti o njegovom održavanju. Malo tople vode i sunđer - biće dovoljni. Ali, ako se u vašoj kući zadržalo starinsko posuđe kojeg nikako ne želite da se lišite, jer su u njemu kuvale vaša mama ili baka i sve je bilo nekako ukrčkano i slatko, dobro će vam doći poneki savet o tome na koji način da ga održavate da uvek blista. Za starinsko posuđe i saveti su u istom stilu, pa ih možete primenjivati i kada ste u vikendici, daleko od blagodeti najsavremenijih hemijskih preparata za kućnu higijenu.


      Emajlirano posuđe, najčešće one lepe plave šerpe sa belim tufnicama, najbolje se čiste peskom ili pepelom. U ovakvom posuđu ne bi trebalo dugo kuvati na najjačoj temperaturi, kako emajl ne bi popucao. Ako jelo zagori, trebalo bi ga čistiti jakom sapunicom koja će u sudu ostati nekoliko sati. Sapunica će sa zidova posude skinuti sve ostatke jela i bez grebanja žicom.


      Tučano posuđe se sa spoljašnje strane trlja rastvorom kaustične sode i finim peskom. Unutrašnju stranu bi trebalo iskuvati vrelom vodom u koju ste usuli šaku ruskog čaja. Tučani tiganj ili plehovi za pečenje mesa i kolača koji su vremenom postali potpuno crni, biće ponovo kao novi ako ih istrljate kašom od drvenog pepela i ulja, nanetom na vunenu krpu. Ako se ne očisti odmah, ponovite postupak.


      Posuđe od keramike i porcelana pere se u toploj vodi sa malo nekog deterdženta. Nikada ga ne bi trebalo prelivati vrelom vodom jer će ispucati.


      Drveno posuđe se najbolje čisti finim belim peskom.


      Bakarno posuđe je lepo ali lako tamni i dobija ružne zelenkaste mrlje. Sjaj mu možete lako vratiti ako ga povremeno istrljate solju u koju ste dodali malo sirćeta. Posle ga možete isprati vodom i osušiti krpom. Dodatno se može ispolirati sa spoljne strane vunenom krpom. Ako iznutra nije kalajisano, ne sme se u njemu kuvati ni voće ni neko drugo jelo koje sadrži kiselinu.


      Zemljano posuđe, pre prve upotrebe, treba s unutrašnje strane premazati lanenim uljem, jer će tako mnogo duže trajati. Obično zemljano posuđe se ne sme držati na otvorenoj vatri, sem ako nije pravljeno posebnim postupkom od naročito preparirane pečene gline. Pere se isključivo toplom vodom.


      Predmeti od kalaja dobro se peru rastvorom deterdženta a čiste se i krpom namočenom u petroleumu.


      Mrke naslage na čajniku nestaće ako u njega sipate ključalu vodu sa sirćetom i ostavite da odstoji neko vreme.

     

    • Moderator
    • 370 postova
    23. јануар 2016. 16.10.21 CET

    Kako bi pribor za jelo što duže trajao i uvek izgledao kao nov, važno je da znate kako se koji pere i održava.

     

    Svečanu trpezu nemoguće je zamisliti bez lepog, a često i zbog plemenitih materijala od kojeg je izrađen i vrednog pribora za jelo, koji se često prenosi s kolena na koleno. Naravno, bonton nalaže da se za stolom sa kašikama, viljuškama i noževima „družimo" i običnim danima, pa je razumljivo da se svaka domaćica trudi da joj pribor za jelo koji servira izgleda što bolje i bude uvek čist i blistav. Ali, kako na pravi način i bez mnogo muke postići da srebrne kašičice budu uvek sjajne, da noževi od aluminijuma ili mesinga nemaju tamne mrlje, a drvo i slonovača na drškama zadrže sjaj?

     

    Pribor za jelo od nerđajućeg čelika vrlo je praktičan, ekonomičan i lak za održavanje. Treba ga prati deterdžentom za sudove ili neutralnim sapunom, ručno ili u mašini za sudove i uvek dobro izbrisati od vode. Ukoliko se vremenom pojave znakovi rđe, ta mesta treba premazati uljem, ostaviti ga da stoji desetak minuta, a zatim isprati vrelim vinskim sirćetom, dobro izbrisati i izglancati. Tamne mrlje sa čelika uklonićete ako pribor za jelo istrljate sokom od limuna ili napola presečenom glavicom crnog luka.

     

    Viljuške, kašike, noževe i ostali pribor za jelo izrađen od mesinga perite mlakom vodom i sredstvom za pranje sudova. Kako bi ponovo zablistali, dobro ih istrljajte limunovim sokom (može i vinskim i sirćetom) u koji ste razmutili kašiku soli, ili rastvorom sode bikarbone, a potom ih dobro izbrišite i izglancajte pamučnom krpom.

     

    Srebrni pribor za jelo pere se deterdžentom za sudove, ručno ili u mašini za sudove u ovom, drugom slučaju vodite računa da ne dođe u dodir s predmetima od čelika jer će se na srebru pojaviti tamne mrlje. Potamnelo srebro možete čistiti specifičnim sredstvima za ovaj plemeniti metal, blagim abrazivnim deterdžentima, a sjaj ćete mu vratiti i ako ga operete u vodi u kojoj se kuvao spanać, paradajz ili krompir. Zaboravite na kalodont i sodu bikarbonu kojima možete da izgrebete srebro, a zapamtite da predmete od ovog metala uvek dobro izbrišite, jer od vlage tamne.

     

    Ukoliko su drške na priboru za jelo napravljene od drveta, vratićete mu sjaj ako ga izglancate mekom pamučnom krpom natopljenom u laneno ulje.

     

    Drške od roga čistite mekom četkom i mlakom vodom. 
    Slonovači ćete vratiti sjaj i boju ako je istrljate limunovim sokom u koji ste rastvorili so, zatim je dobro isperete i izglancate parčetom čiste svile. Mrlje sa drški od kosti skinućete amonijakom, a one napravljene ili ukrašene sedefom izgledaće kao nove ako sedef premažete uljem, a onda dobro istrljate flanelskom krpom.


    Poslednja izmena: 23. јануар 2016. 16.19.09 CET"
    • Moderator
    • 370 postova
    23. јануар 2016. 16.11.46 CET

    Lepo je na stolu videti fini porcelan, kristalne čaše, pepeljare, vaze ili činije koje prelamaju svetlost u bojama duge, dočaravajući iluziju raskoši. Problem je jedino to kako posuđe od stakla i porcelana održavati, sačuvati mu lepotu i produžiti vek. Saveti nasleđeni od mama i baka uvek su dobrodošli

     

    Fini porcelan, naročito ako je ukrašen pozlatom ili kobaltnim premazom, ne sme nikada da se pere jakim rastvorom deterdženata, već samo rastvorom boraksa. Jedna kesica se rastvori u litru tople vode. Osim toga, voda nikad ne sme da bude vrela kada se sipa preko porcelanskog posuđa.

     

    Kristalno posuđe se najlepše pere ako se potopi u sud sa sapunicom kojoj je dodata i kesica boraksa. Posude od kristala se peru mekom krpom, kako se ne bi okrnjile. Potom se ispiraju u nekoliko voda, a u poslednju se stavlja malo vešplava za rublje. Na ovaj način opran kristal će imati izvanredan sjaj.

     

    Stakleno posuđe se može čistiti u toploj vodi kojoj ste dodali malo vinskog sirćeta. Na taj način ćete najefikasnije očistiti sve stono posuđe od stakla - servise, tacne, čaše...

     

    Odstranjivanje mirisa iz flaša i drugih staklenih posuda u kojima su bile tečnosti jakih mirisa, kao što su različite vrste rakija, likera i slično obavićete najlakše ako budete koristili brašno od slačice. Najpre se u sud sipa mlaka voda, potom se doda malo pomenutog brašna, flaša se protrese nekoliko puta, a voda prospe. Ponovite nekoliko puta uzastopno i mirisi iz boca će nestati.

     

    Čišćenje flaša je nabolje obaviti ovako: neki veći metalni sud napunite vodom i dodajte 200 grama nasečenog običnog peraćeg sapuna za pranje rublja. Kad se ova masa izjednači, sipajte sapunicu u flaše, pa sud sa punim flašama stavite da se polako zagreva, a kada se voda dobro ugreje, ostavite ih da odstoje satdva. Flaše se potom ispiraju čistom mlakom vodom.

     

    Čišćenje staklarije može uspešno da se obavi i uz pomoć krompira koji se oljušti i iseče na komadiće dovoljno male da mogu da prođu kroz grlić boce ili otvor vazice. Krompir se ubaci u staklene posude pa nalije vodom i sirćetom. Dobro se promućka, izruči pa ispira čistom vodom. Na ovaj način oprana staklena posuda biće kristalno čista.

     

    Da ne prsne

     

    Ako sipate neku vrelu tečnost u stakleni sud, uvek podmetnite vlažnu krpu, jer će ona sniziti temperaturu i sprečiti da staklo prsne. I stakleni i kristalni sud može isto tako da se obmota vlažnom krpom, a u njega stavi srebrna kašika koja odvodi suvišnu toplotu prilikom sipanja vruće tečnosti. Staklo i kristal prilikom sipanja tečnosti ne držati na mermernoj ili metalnoj, već na drvenoj površini ili na salvetu.

     

    N. Orlić


    Poslednja izmena: 23. јануар 2016. 16.19.04 CET"
    • Moderator
    • 370 postova
    23. јануар 2016. 16.13.27 CET

    "Naše majke i bake ostavile su nam u nasledstvo ovo vekovima nagomilano iskustvo. To nasledstvo se trošilo, delimično je prevaziđeno, a ogroman deo je još u upotrebi i primeni. Danas mnogo starih recepata nalazimo u radnjama i samoposlugama, upakovanih u lepe boce i kutije, kao prašak, kao krem, kao sprej, doteranih i poboljšanih, zahvaljujući novim hemijskim i biohemijskim formulama. Zato smo mnoge preskočili i zanemarili, a izvesne ostavili onakvi kakvi su decenijama, pa i vekovima bili u upotrebi — kao zamenu za skupa sredetva ili za slučaj kad ove nemate pri ruci."

     

    Politika, 20 jul 1975.

     

    Stan, pod, prozori, nameštaj:

     

    • Čišćenje pletenog nameštaja
    Predmeti od trske, pruća i rogozine čiste se vodom u koju se nacedi malo limuna.

     

    • Pivo za fotelje
    Stolice i fotelje od kože očistićete odlično pivom, naročito ustajalim, onim sa dna boca.

     

    • Kako vratiti sjaj lakovanoj drvenariji
    U kesu od gaze ili u najlonsku čarapu stavite kilogram mekinja i potopite ih u kofu sa vodom. Ovom vodom operite lakiranu drvenariju pa je potom isperite čistom vodom. Drvenariji ćete vratiti njen pređašnji sjaj.

     

    • Pukotine na nameštaju
    Pukotine na nameštaju mogu se začepita ubacivanjem žutog (pčelinjeg) voska pa ga potom izravnati sa površinom nameštaja pomoću zagrejanog peroreza.

     

    • Sredstvo za glačanje nameštaja
    Da bi nameštaj uvek bio blistav, stavite u jednu bocu čašu ulja i čašu vinskog sirćeta pa dobro promućkajte. Jednom mesečno namažite nameštaj ovom tečnošću pa ga potom dobro izglačajte mekom krpom.

     

    • Nameštaj pokapan voskom
    Pokapano mesto prekrijte komadom upijajuće hartije pa preko njega pređite nekoliko puta mlakom peglom. Obrišite potom krpom namočenom u terpentin i na kraju istrljajte nekim od sredstava za glačanje nameštaja.

     

    • Održavanje mermera na nameštaju
    Mermer na nameštaju će se osvežiti i ponovo će zasijati ako ga trljate mešavinom fine soli i limuna.

     

    • Kako da pomaknemo težak kamad nameštaja
    Ne morate da tražite neku naročitu pomoć niti da praznite težak orman ili kredenac. Postavite pod svaku nogu komad filca, a na njega parče linoleuma. Tako ćete sami moći da pomerite nameštaj, a da pri tome ne izgrebete pod.

     

    • Održavanje mermernog poda
    Ako svetao mermerni pod želimo da održimo sjajnim, istrljaćemo ga vinom i krpom natopljenom u belo voćno sirće. Osušiti na kraju vunenom krpom.

     

    • Ako se parket rasuši
    Kad se vremenom stvore pukotine između daščica od parketa, u kojima se nieizbežno taloži prašina i prljavština, postupite na sledeći način:
    Umešajte tutkalo i dodajte strugotinu od hrastovog drveta. Dobro izmešajte vodeći računa da mešavina bude dovoljo tečna da bi mogla da prođe kroz pukotine koje ste, naravno, prethodno dobro očistili. Kad se mešavina osuši, izravnajte je čeličnom žicom za parket, a potom namažite parket voskom za parket ili lakom.

     

    • Sredstvo za čišćenje prozora
    Brižljivo pomešajte dobru supenu kašiku sirćeta sa vodom. Ovom tečnošću operite prozore i oni će zablistati.

     

    • Tragovi od boje na prozorskim oknima
    Kad bojite prozore na oknima ostaju tragovi koji se docnije mogu teško otkloniti. Namažite, pre nego što pristupite bojenju, rubove okna prepolovljenom glavicom crnog luka ili sirćetom i boju ćete posle lako otkloniti.

     

    • Tragovi od slika na zidu
    Na okviru, s unutrašnje strane, učvrstite u uglovima po jednu “rajsnadlu” ili trougao od kartona. “Rajsnadlu” ne zakucajte do kraja, tako da glava odstoji bar za pola milimetra. To će da udalji okvir od zida, vazduh će moći da struji i sprečiće da se skuplja prašina.

     

    • Ukucavanje eksera u zid
    Zid se neće oštetiti kad ukucavate ekser ako na to mesto prethodno zalepite komadić selotejpa.

     

    • Da pokupite staklenu prašinu
    Kad nešto razbijete pokupićete lako srču, ali ne i skoro nevidljivu prašinu koja može da bude vrlo opasna. Golim rukama to ne smete činiti jer možete da se povredite. Uzmite stoga komad ovlažene vate. Najsitnije čestice stakla prionuće za vatu a da vam prsti ostanu nepovređeni.

     

    • Šta sa slavinom dok ne dođe majstor
    Kad kaplje voda iz slavine, kap po kap, to može da vas nervira. Da biste sačuvali živce dok ne dođe majstor, a to obično potraje, namaknite na slavinu, naravno kad se njom ne služite, jednu plastičnu kesu. Voda iz slavine će i dalje kapljati ali vi to više nećete čuti.

     

    • Sveća u svećnjaku
    Predebela sveća može se lako istanjiti ako se njen donji kraj stavi pod mlaz vrele vode. Stavljajući je u svećnjak dok je još meka, ona će dobiti potrebnu debljinu.

     

    • Da sveća duže gori
    Sveća u svaćnjaku će duže goreti ako oko fitilja, pre nego što sveću zapalite, stavite malo soli.

     

    • Nestabilan stalak za kišobrane
    Ako je stalak za kišobran pri dnu uzan pa se svaki čas lako pretura, stavite na dno malo peska koji će pored stabilnosti omogućita upijanje vlage koja klizi niz kišobran.

     

    Održavanje kuhinje i kupatila:

     

    • Blistave slavine
    Ružne mrlje na hromiranim slavinama nastale taloženjem kreča mogu se lako otkloniti ako se preliju zagrejanim sirćetom. Ostaviti desetak minuta da postoji, a potom isprati čistom vodom i na kraju izglačati mekom krpom.

     

    • Održavanje slavina u kuhinji i kupatilu
    Ako želite da vam slavine od nerđajućeg čelika uvek budu kao ogledalo blistave, istrljajte ih korom od isceđenog limuna, operite vodom i obrišite suvom krpom. Sa malim izdatkom, veliki sjaj.

     

    • Žute mrlje u kadi i lavabou
    Voda koja teče kap po kap iz slavine ostavlja na emajlu veoma ružne žute mrlje. Otklonićete ih ako ih protrljate zagrejanim sirćetom u koje ste stavili malo soli. Ponavljajte postupak dok mrlje ne nestanu.

     

    • Mrlje od rđe na pločicama
    Za otklanjanje mrlja od rđe sa poda u kuhinji ili kupatilu, potrebno je da izmešate "Vim" sa sokom od limuna. Ovom smesom namazati mrlje i ostaviti da tako stoji preko cele noći, pa sutradan oprati i obrisati. Ukoliko je mrlja starijeg datuma, operaciju ponoviti.

     

    • Održavanje štednjaka
    Kada nemate vremena da operete i očistite do sjaja razne delove štednjaka, dovoljno je da preko svih površina pređete krpom natopljenom u sirće. Nestaće masnoće, nestaće mirisa.

     

    • Kuhunjske zavese
    Kuhinjske zavese je dosta teško oprati i doterati jer se na njih, pored prašine taloži i masnoća od pare koja se stvara prilikom kuvanja. Lakše i bolje ćete ih oprati ako ih preko noći ostavite potopljene u posoljenu hladnu vodu. Isperite ih potom i na kraju, operite na uobičajeni način.

     

    Održavanje ćilima:

     

    • Nega ćilima
    Ćilimi se lupaju samo dva ili najviše tri puta godišnje. Inače, pored uobičajenog čišćenja usisivačem treba ih često brisati pamučnom tkaninom u pravcu dlake.

     

    • Rese na ćilimu
    Lako ćete izbeći da se rese ne mrse i ne deluju neuredno ako ih ovlaš protrljate krpom zamočenom u laki rastvor štirka. Pre nego što pristupite ovom poslu, pod rese podmetnite novine kako ne biste “uštirkali” i pod.

     

    • Da se uglovi ćilima ne povijaju
    Prilepiti sa naličja na svaki ugao, trouglasti komadić filca ili neke čojice. Ako to već niste učinili, pa su se ivice i uglovi već povili, to možete popraviti na sledeći način: okrenite ćilim na naličje pa preko povijenih ivica i uglova pređite vlažnim sunđerom. Kad se malo prosuši, pređite mlakom peglom.


    Poslednja izmena: 23. јануар 2016. 16.19.00 CET"
    • Moderator
    • 370 postova
    23. јануар 2016. 16.16.21 CET

    Koliko puta ste poželele da imate privatnu vešernicu u koju niko neće moći da zaviri? I to samo zato što kada širite beli veš, ne izgledate srećno kao žene sa reklama. Vaš beli veš je postao nekako musav.

     

    Da biste mu vratili belinu, postoji trik.
    Potrebne su vam:
    - 2 šoljice sode za pranje
    - 1/4 šoljice hidrogena
    - jedna činija
    - jedna viljuška
    - teglica.
    Sodu ubacite u činiju, a zatim dodajte hidrogen. Dok mešate viljuškom, primetićete da se stvara tekstura nalik pesku. Smesu zatim stavite u posudu s poklopcem.
    Prilikom pranja dodajte 1/4 smese kako bi dodatno pojačala moć deterdženta. Kada smesa koju ste napravili dođe u kontakt sa vodom, stvaraju se mehurići kiseonika, koji pomažu pri uklanjanju teških mrlja i pomažu dodatnom izbeljivanju belog rublja.

     

    Ako ne želite da “mućkate”, pokušajte sa izbeljivačima. Mada, oni ne deluju na tkanine koje nisu od čistog pamuka. Na njima ostaju žute fleke.
    Kako god, petljanje sa hemikalijama vam ne gine.
    Ali, ako napravite pravilan izbor u prodavnici, hemikalije ostavite nekome drugom.

     


    Poslednja izmena: 23. јануар 2016. 16.18.55 CET"
    • Moderator
    • 370 postova
    15. април 2016. 14.35.43 CEST
    • Sredstva za čišćenje koja uništavaju sve moguće bakterije skoro da su postala norma. No iako kuću treba održavati čistom, neprestana dezinfekcija prostorija ipak nije potrebna. Većina bakterija koje postoje u našim domovima su neopasne. Ne samo da za ekstremnim čišćenjem nema potrebe već se tako može ugroziti zdravlje ukućana. U domu u kojem se redovno, ali bez preterivanja održava čistoća, razvije se neka vrsta porodicne bakterijske flore - bakterije neškodljive za ukućane, a koje im povećavaju imunitet i tako ih štite od opasnih infekcija. Jaka dezinfekcijska sredstva nužna su jedino ako netko od ukućana oboli od ozbiljne zarazne bolesti. U svim ostalim slučajevima čišćenje blagim deterdžentima ili, još bolje, prirodnim sredstvima poput sirceta i sode bikarbone sasvim je dovoljno za normalnu higijenu stana.
      Čistoća je pola zdravlja, a nečistoća druga polovina - bakterije u našim domovima zapravo jačaju imunitet.


     

     

     


    Poslednja izmena: 15. април 2016. 14.36.24 CEST"