Forumi » Bebe

7 SAVJETA DA NAPRAVITE RASPORED SA BEBOM

    • Moderator
    • 155 postova
    03. фебруар 2016. 17.55.32 CET

    Kao što i mi odrasli imamo svoj dnevni raspored, isto tako treba da ga imaju i male bebe. Kako mi tačno znamo kada ustajemo, čime započinjemo jutro (da li je to šolja kafe, kašika meda i voda, cijeđena pomorandža, čaj ili nešto slatko), kada ručamo, u koliko sati idemo na spavanje...tako isto i bebe imaju svoj tempo i dnevni raspored (kada jedu i spavaju). Naravno, majka od prvog dana pravi bebin raspored i tako uspostavlja dnevnu rutinu.Ako beba ima ustaljen tempo kada spava, jede i kada je aktivna u mnogome olakšava život i majki i bebi. ALI KAKO POČETI? Ovo pitanje postavljaju majke već po samom dolasku kući s bebom. 
    Zdravstveni Odbor portala www.babycenter.com govori o 7 važnih načina da napravite i održite bebin raspored spavanja, hranjenja i aktivnosti.

     

    1. NAVIKAVAJTE BEBU DA SPAVA U ISTO VRIJEME

     

    Kada imate uredno spavanje onda i dnevna rutina dođe na svoje mjesto, kaže Tanya Remer Altmann, dječiji pedijatar. Ona navodi da ako uspješno pomognete djetetu dok je još beba i ono će sa vama bolje sarađivati u toku odrastanja.Najbolji način da uspostavite rutinu spavanja je onaj koji odgovara i vama i vašoj bebi. Altmann navodi da je upravo spavanje najvažnija stvar u regulisanju bebinog rasporeda. "U prva dva mjeseca beba se prilagođava i nemojte forsirati raspored, ali već nakon 2 mjeseca vrijeme je da počnete." kaže Tanya.
    "Djeca u prvim mjesecima obično zaspu uz dojenje ili flašicu, ali kasnije kada i posle hranjenja budu budni, primjenite ova jednostavna 4 pravila:topla kupka, hranjenje, pidžama i gašenje svjetla." završava doktorica Altmann.

     

    2. NAUČITE BEBU DA RAZLIKUJE NOĆ I DAN

     

    Mnoge bebe već po rođenju promjene dan za noć. Da naučite bebu da razlikuje dan od noći je ključna stvar koja vodi ka uspjehu vaše dnevne rutine.Sledeći "trikovi" će vam pomoći u tome:
    - držite prostoriju svijetlu u toku dana (ako beba spava u sobi ne zamračujte)
    - pričajte normalno u toku dana, pravite normalnu uobičajenu buku iako beba spava, usisavajte, miksirajte kolač, fenirajte kosu...radite sve normalne uobičajene stvari
    - kada padne mrak, prigušite svjetla i utišajte ton kako biste bebi dali do znanja da je vrijeme "pravom spavanju"
    - u veče kada bebu dojite ili hranite na flašicu, radite to u sobi sa prigušenim svijetlom i bez velike priče. Pričom možete samo razbuditi bebu. Dovoljno je da pjevušite uspavanku sa dva takta ni-na na-na.

     

    3.PREPOZNAJTE BEBIN PLAČ

     

    Lako je napraviti raspored vašoj bebi uz pomoć pročitane literature, savjeta vašeg pedijatra, savjeta vaših majki ili drugarica, ali ne smijete da zaboravite da je upravo vaše dijete vaš najbolji vodič za raspored. Beba će vam tačno reći šta njoj treba, ako naučite da prepoznajete njen plač. Daniel Levy, dječiji pedijatar kaže da je pored razumjevanja bebinog plača ili znakova potreban i majčinski instinkt. Kada imate oboje, to mnogo olakšava stvar, kaže Levy.
    Instinkt vam pomaže da osjetite prije nego što se beba unervozi i zaplače, kada je vrijeme da je nahranite. Stvari onda postaju mnogo lakše, jer uplakana i nervozna beba koja "čeka na hranu" može da odbije da jede, odnosno da odguruje hranu.POtrebno je vrijeme da se uspostavi "rutina" i za to je potrebno strpljenje. Ali zato kada uhvatite "ritam" sve ide lako. Pokušajte da bilježite vrijeme hranjenja, spavanja, mijenjanja pelene, i vidjećete da je bebin bioritam tačniji nego sat.

     

    4. DRŽITE SE RASPOREDA

     

    Ako imate cilj da vaše dijete ima raspored, onda se strogo držite toga prve dvije nedelje. Izbjegavajte ispadanje iz rutine nekim odlascima na kraći put, ili kasnim izlascima u šetnju koje odlažu bebino spavanje. Nemojte da zbunjujete bebu da 5 dana ide da spava u 20h a onda da 2 naredna dana ostaje i do 22h. Na takav način nećete postići željeni cilj.

     


    5. PRIPREMITE SE NA PROMJENE

     

    U prvoj govini vaše dijete postiže velike uspjehe. Ono će utrostručiti svoju težinu, naučiće da sjedi, puzi i da hoda.Upravo zbog tih promjena nemojte se iznenaditi da vaša beba počne da mijenja rutinu. Naravno da će tražiti više da jede, spavaće jednom ili dva puta ali duže ili će se opet početi buditi po nekoliko puta noću iako je to odavno prestalo. Ovo je znak da morate da pravite i prilagodite "novi" raspored za vašu bebu, a ne da pokušavate da bebu održite na starom rasporedu.

     

    6. USKLADITE BEBIN RASPORED BEBINOM UZRASTU

     

    Čini vam se da ste taman uhvatili tempo i uspostavili dobru rutinu sa bebom, a ono se ispostavi da već morate da mijenjate "pravila". Sada kada vaša beba raste, česta spavanja ćete zamijeniti vašim aktivnostima sa bebom. Takođe, uvođenjem čvrste hrane u bebin jelovnik utičete na cjelokupnu promjenu rutine, zato što beba postaje aktivnija, zrelija i sve manje sna će joj biti potrebno.

     

    7. NE OČEKUJTE DA SVE BUDE PERFEKTNO I PO PLANU

     

    Kao što smo i ranije spomenuli, beba se mijenja iz dana u dan, što znači da njena dnevna rutina neće uvijek biti tačna "kao sat".Ali neće ni vaša, jer možda imate obaveze prema starijem djetetu, obaveze oko posla, kuće, ili planove za odmor, što će uticati da ni vi nećete biti "perfektni". Ali ne brinite zbog toga, dok je god beba sita, naspavana i vesela, sve je u najbioljem redu. Ne dozvolite da vas sitnice nerviraju.