Forumi » Saveti za roditelje

Tantrumi,šta da uradimo

    • Moderator
    • 155 postova
    03. фебруар 2016. 18.30.01 CET

    Kada vaše detence uhvate tantrumi i vama možda dodje slom živaca.

    Ova vrsta ljutitih reakcija se najčešće pojavljuje kod dece izmedju 1 do 4te godine.Ova starosna grupa još uvek uči kako da savlada odredjene situacije i razgovore,naročito one koji sadrže dosta zabrana,tipa ne smes ,ne možes,ne dobijes,ne uzmes itd.

    Recimo deca od 1 do 2 godine starosti ,koja nisu još dovoljno razvila govornu moć komunikacije da bi mogli objaniti šta stvarno hoće.To mogu biti jednostavne stvari kao što je:'Hoću još mleka' ili: 'Promeni mi pelenu'. Vaše nerazumevanje njihove potrebe dovodi do frustarcije i tantruma

    Starijoj deci je tantrum alatka za odmeravanje snage.

    U toj starosnoj dobi oni se osecaju samostalniji i smatraju da imaju pravo na ono što traže.Ne slažete se sa njima?Onda.dobrodošli u tanrum svet

    Šta kao roditelji možemo učiniti da sebi olakšamo ovakve pojave?

    1. Ignorišite ih

    Znam zvuči okrutno ali funkcioniše.Kad su u tom stanju , kortex njihovog mozga nije dostupan za bilo kakvo razumno rešenje.Ustvari šta god pokušate ispašće na gore.

    2.Ostavite im prostora da iskažu svoj bes .Samo osigurajte taj prostor da nemaju čime da se povrede

    3.Kreirajte skretnicu

    Koji roditelj nije doživeo neprijatne scene u supermarketu,kada odbijete da kupite nešto što dete želi.

    Upitajte recimo: 'Hej podseti mi da treba da kupimo sladoled.Koju vrstu bi ti voleo-la'?

    Ili :'Jao vidi one rakove u akvarijumu bač su čudni'.

    Dečija pažnja ima jako kratak fitilj i lako ju je skrenuti.

    4.Disciplinske mere bez batina

    Vrlo bitno.Zato što želite da vaše dete ne nauči da je odgovor na loše ponašanje nasilje.

    Važnije je da ga kaznite tako da zna da su konsekvence za lose ponašanje ..recimo..zabrana igranja kod druga,ne kupite mu šta je želelo,zabranite mu da nekoliko dana gleda omiljenu seriju na TV i slično.Ovo će dugoročno imati mnogo bolji efekat od batina.

    5.Nešto sasvim suprotno gore navedenom

    Veliki zagrljaj ,bez pratećih reči ,može biti od pomoći.Dete će se osetiti sigurnijim i pokazati mu ,da vi razumete (što ne znači da odobravate) njihovu frustraciju.

    Manju decu od 1 do 2 godine, koja većinom imaju svega 50 reči u svom rečniku i sastave možda dve zajedno, treba da naučite nekoliko pokreta koje mogu koristiti umesto reči.Npr.pokazuju na Tv,ili na čašu ili na pelene.Ovo će vama možda biti u početku nerazumljivo ali vremenom će ići sve bolje.

    6.Hrana i vreme za odmor

    Većina tantruma se odigrava u isto vreme,pred ručak ,večeru ili popodnevno spavanje.Znate i sami kako ste napeti kad ste neispavani i šećer vam se spusti do kritičnog nivoa.Znači nahranite i zalite decu na vreme i dajte im vremena da se odmore.Ako ne idu na spavanje ,neka sede i nešto gledaju na TV.

    7. Nagradite dete

    Ovo zvuči čudno znam ali je potpuno opravdano

    Recimo ,ako idete u restoran ,gde dete mora da presedi duže vremena,recite mu pre nego što podjeteČ:'Sine ako se ponašaš lepo u restoranu,kad dodjemo kući smeš da pogledaš video '(neki njegov omiljen)

    Samo budite sigurni da su ove nagrade po vašim uslovima, a ne usred njihovog tantruma.Hoću reći .koliko god dete treba kazniti za loše ponašanje morate ga i nagraditi ako se dobro ponaša.

    8.Ostanite smireni

    Ovo je najteži deo ali jako važan.Dete tantrumom zahteva pažnju.Ako sa njim razgovarate smireno veća je šansa da će se i oni smiriti brže.

    Nadam se da sam donekle bila od pomoći.Ako imate i sami iskustva za dodatna rešenja rado ću ih čuti.