Forumi » Ljubav

Prijateljstvo i ljubomora

    • Moderator
    • 370 postova
    21. фебруар 2016. 23.07.27 CET

    Prijatelji će uvek davati obećanja jedno drugom. Prijateljstvo je nešto čemu se mnogi vraćaju kad ih porodica ili sve drugo izneveri. Svi želimo provesti što više vremena sa prijateljima jer se uz njih osećamo srećno. Većina lepih sećanja ili smešnih situacija dešava nam se u društvu prijatelja. Otvoreni su jedni prema drugima, dele interese i osećaju se prijatno u zajedničkom druženju. Pa ipak, nekad nas prijateljstva iznevere. Samo 1-2 reči dovoljne su da dobro prijateljstvo završi u trenu. No, pravo prijateljstvo zna kako opraštati, tolerisati, razumeti i voleti. U zdravoj prijateljskoj vezi, prijatelji su jednaki. Ne 50:50 svaki puta, ali u proseku se vrti oko 50:50.

    Prijateljstvo je poput klackalice. Nije uvek jedna osoba dominantna, a druga podređena. U svakoj vezi, bez obzira radi li se o prijateljstvu, porodici ili braku, u određenim trenucima jedna osoba je dominantnija od druge, no na kraju se to sve izjednači. "Nemoj hodati ispred mene, možda te neću slediti. Nemoj hodati iza mene, možda neću voditi. Hodaj kraj mene i budi moj prijatelj. "(Autor nepoznat) Jim Simmons kaže:" Sve veze, uključujući prijateljstvo, sadrže ravnotežu moći. Kad je jedan od prijatelja naraste, narušava ravnotežu. Tada je i drugi prijatelj prisiljen rasti. Ako on odbije rast, dogodiće se jedna od dve stvari: prijateljstvo će završiti ili će stagnirati (umirati). "Svaki put kad se pojavi nejednakost ili neravnoteža, otvaraju se vrata ljubomori. No za ljubomoru nema mesta u prijateljstvu. Ako osetite ljubomoru u prijateljstvu, pitajte se ova pitanja:

    1. Da li treba da bude ljubomorna zbog toga?

    2. Nemam li mogućnost izbora?

    3. Šta to ona / on ima što je važnije od našeg prijateljstva?

    4. Kakvu korist imam od ljubomore?

    Je li žrtvovanje prijateljstva vredno toga? Sami zapravo odlučujete o tome ko ste i šta ste. Zato, nema razloga za ljubomoru prema nekome. Kada odgovorite na ta četiri pitanja, verovatno ćete shvatiti da ništa nije važnije od vašeg prijateljstva. Prekinite ljubomoru Kad ljubomora postane kamen spoticanja između vas i vaših prijatelja, morate prestati sa ljubomornim ponašanjem.

    Evo kako ćete to učiniti:

    - morate znati da vaši postupci govore glasnije od reči. Volite li nekog i ponašate se ljubomorno, ne iskazujete im ljubav.

    - Ljubomora je oblik straha - možda imate strah od napuštanja ili strah od uspeha. Lakše ćete se osloboditi ljubomore ako prestanete brinuti.

    - Poverenje u druge je merilo poverenja u samu sebe. Nemate li poverenja u sebe, nećete verovati ni drugima.

    - Ljubomoru možemo uporediti sa hvatanjem mokrog sapuna. Šta ga čvršće pokušavate stisnuti, to je veća verovatnoća da će odleteti. Opuštenim rukama ćete lako podići sapun. Isto tako, "stiskanjem" možete oterati prijatelja ili partnera. Oslobodite li se ljubomore, biće manje pritiska u vezi.

    - Ljubomorni ljudi često teže moći, a ljubomora je način na koji mogu zapovedati i kontrolisati drugoga.

    - Da li znate šta želite, a to nemate? Prestanite zamerati drugima što to imaju, već sami uzmite ili ostvarite ono što želite. Postavite ciljeve i isplanirajte kako ćete ih ostvariti.