Narodni lekar » Diskusije


Proso

  • Leader
    08. јануар 2015.

    Proso (Panicum milliaceum) je sastavni deo ljudske ishrane već vekovima. Proju su, pre kukuruza, pravili isključivo od zrna prosa. Proso je sitna okruglasta i malo spljoštena žućkastobela žitarica.



    Zrno prosa je ovijeno ljuskom, koju treba oljuštiti, jer sadrži oko 53% celuloze i kao takva predstavlja problem u procesu varenja.



    Proso je hranljivo je i lekovito jer sadrži skoro sve sastojke za fiziološku ravnotežu organizma. Ima vazdušastu konzistenciju i lako se vari.



    Izrazito je alkalna (bazna) žitarica i kao takva je nezamenljiva za uspostavljanje ravnoteže kod oštećenja crevne flore. Organizmu daje puno energije i zagreva ga. Preporučuje se i kao veoma pogodna hrana za starije osobe kod kojih postoji opasnost od bolesti krvnih sudova.



    Kalorijska vrednost 100 g oljuštenog prosa je 327 kcal. Sadrži 8,7 g vode, 10 g proteina sa veoma važnim aminokiselinama (argininom, triptofanom, lizinom, cistinom, histidinom, torozinom, rastvorljivu silicijumovu kiselinu), 2,9 g masnoća, 72,9 ugljenih hidrata, 8,5 g vlaknaste materije.



    Od minerala sadrži: 8,0 mg kalcijuma, 285 mg fosfora, 3,0 mg gvožđa, 5,0 mg natrijuma, 195 mg kalijuma, oko 170 mg magnezijuma, sumpora, fluora i joda. Od vitamina sadrži: gotovo sve vitamine grupe B (42 mg tiamina, 0,29 mg riboflamina, 4,7 mg nijacina i dr.) 0,18 mg vitamina E, vitamina A i silicijumovu kiselinu.



    Za pripremu jela najviše se preporučuje brašno od celog zrna (integralno brašno). Takođe, uvek je bolje koristiti sveže samleveno brašno (ukoliko ste u mogućnosti), zbog neizmenjene sadržine vitamina i nezasićenih masnih kiselina.


    Za pripremu hleba i peciva koristite se samo instant pekarski suvi kvasac, koji ne sadrži nedozvoljene dodatke.


    Proso je izuzetno koristan za ishranu. Pomaže pravilnom radu i izuzetno dobro utiče na želudac, pankreas, slezinu i creva. Kao takvo, široko se primenjuje i u dijetalnoj ishrani dijabetičara. Proso je najbolji prirodni lek. Ono daje crevnim bakterijama hranljivi supstrat i na taj način suzbija razvoj bakterija koje prouzrokuju trulenje u crevima. Zbog svojih hranljivih i lekovitih svojstava preporuka je da se jela od prosa pripremaju jedan do dva puta nedeljno. Mleveno prošeno brašno koristi se u pripremi hleba i peciva, pomešano oko 15% sa drugim bezglutenskim brašnom.
    Zrno prosa može biti samostalno jelo, kao i u kombinaciji sa drugim namirnicama (naročito sa sitnim pasuljem ili sočivom), karfiolom, bundevom ili tikvicama.


    Lekovita svojstva:
    – blagotvorno deluje na organizam (pre svega na želudac, slezinu i pankreas, pospešuje varenje,
    – obnavlja ćelije i crevnu floru,
    – jača srce, podstiče evakuaciju viška tečnosti, koristi se protiv anemije, nervne napetosti i depresije, smanjuje zapaljenja i otoke,
    – štiti od umora, kijavice, bronhitisa, karijesa…
    – pomaže u trudnoći,
    – ulepšava telo, utiče na lep ten, pročišćava kožu, jača kosu i nokte,
    – posebno je blagotvorna za dijabetičare.


    Preporučuje se kao dijetalna hrana osobama koja se bave intelektualnim poslovima, nervoznim i starijim licima kojima preti skleroza. Korišćenje prosa se savetuje kod tegoba sa kiselom krvi (acidoze), koristi se i protiv taloženja štetnih materija kod reumatizma i gihta.
    Dijetom od prosene kaše i povrća uspostavlja se unutrašnja ravnoteža metabolizma.


     



    BLAGOTVORNO DEJSTVO I  IZNUTRA I SPOLJA


    Jelima od prosa deluje se iznutra na čišćenje krvi (neutralizacija povećane kiselosti krvi), pospešuje varenje, sprečava trulenje u crevima, pojačava evakuaciju viška tečnosti i sl. Blagotvorno dejstvo na organizam istovremeno ima uticaj i na spoljnu stranu, pogotovo ten. Da bi se postiglo dobro zdravlje i lep ten, preporučuje se konzumiranje prosene kaše sa povrćem, jednom do dva puta nedeljno.


     

  • Leader
    08. јануар 2015.
    Priprema prosa


    Proso pre upotrebe treba najpre probrati i očistiti od nečistoća i neoljuštenih zrna. Oprati ga u gustoj cediljki pod mlazom vode, jer tako će manje peniti tokom kuvanja.

    Prosena kaša se kuva u razmeri: 1 šolja prosa u tri šolje vode i prstohvat soli. U proključalu vodu doda se pripremljeno proso i so, promeša i ostavi da voda proključa. Smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 do 35 minuta, a po potrebi doliti vrućom vodom.

    U letnjem periodu meka kaša
    se priprema na isti način, ali se umesto tri, upotrebe četiri šolje vode. U zimskom periodu, pre kuvanja probrano suvo proso propeći u suvom tiganju oko 5 minuta da dobije zlatastu boju i zamiriše na orahe, postepeno mešajući da ne zagori. Preliti pažljivo ključalom vodom, mešajući i dalje kuvati prema napred navedenom načinu.

    Kombinacija prosa sa drugim žitaricama (npr. 20% prosa i 80% smeđeg pirinča) daje vrlo ukusno jelo. Preostala stegnuta prosena kaša se može iskoristiti sa dodatkom povrća i vode, za pripremu čorbe ili sa manje vode za kremast doručak.
  • Leader
    08. јануар 2015.
    Proso kao prilog jelma 


    Potrebno:
    1 šolja prosa
    3 šolje ključale vode
    kaliumova so


    Priprema:

    Očišćen i oprani proso sipati u sud, preliti vodom, posoliti i kuvati da voda proključa. Temperaturu smanjiti na niži stepen i kuvati polupoklopljeno (bez mešanja) oko 15 minuta. Kada sva voda ispari, proso rastresti drvenim štapićem (pažljivo da se ne izgnječi). Ostaviti otklopljeno da prohladi. Ovakovo proso je vrlo dobar, ukusan i jednostavan prilog za povrće, meso i sl.
  • Leader
    08. јануар 2015.
    Prosene pahuljice


    Potrebno:
    1 šolja proprženih prosenih pahuljica
    3 velike šolje vode
    kaliumova so


    Priprema:
    U ključalu osoljenu vodu dodati pahuljice. Kuvati oko 25 minuta na 190oC ili dok pahuljice ne postanu kašaste. Služiti ih sa posutim proprženim susamovium semenkama ili sa dodatkom suvog grožđa.
  • Leader
    08. јануар 2015.

    Hleb od prosa


    Potrebno:
    250g prosenog brašna
    100g bezglutenskog brašna
    3 g instant pekarskog suvog kvasca
    ¼ kašičice šećera
    ½ kašice kaliumove soli
    1,5 dl mlake vode
    30g rastopljene biljne masti


    Priprema:
    Obe vrste brašna sjediniti, kvasac direktno umešati u brašno, dodati šećer i so. Vrhovima prstiju umešati masnoću. Postepeno dodavati mlaku vodu i zamesiti žitko, glatko testo. Testo ulupati 1 minut o zidove suda. Pokriti vlažnom krpom i ostaviti na toplom mestu oko 45 minuta. Masnoćom premazati dno i bočne strane tepsije. Sipati testo u tepsiju, staviti u prethodno zagrejanu pećnicu i peći 5 minuta na 200oC da se odozgo uhvati korica, okrenuti hleb i peći još 4 minuta da se dobije hrskava korica tamnozlatne boje. Hleb izvaditi iz tepsije, malo ga ohladiti, iseći na komade i poslužiti toplo.

  • Leader
    08. јануар 2015.

    Tortilje od prosa


    Potrebno: (za 10 - 12 tortilja)
    200g bezglutenskog brašna
    150g prosenog brašna
    150g belog kukuruznog brašna
    7g instant suvog pekarskog kvasca
    1 dl mlake vode
    1 jaje
    1 kašičica kaliumove soli


    Priprema:

    Bezglutensko, kukuruzno i proseno brašno izmešati sa kvascem i soli. Dodati umućeno jaje i postepeno dodavati vodu da se napravi čvrsto testo. Ostaviti da stoji 20 minuta. Otkidati testo težine 5 dg i oblikovati kuglice. Staviti ih između dva lista masne hartije i rastanjiti do debljine 2-3 mm. Ispržiti ih u tavi podmazanoj uljem. Pečene tortilje slagati jednu na drugu i odvajati ih listom masne hartije, a zatim ih umotati u čistu tkaninu i držati na toplom mestu do upotrebe. Nadenuti ih po želji i odmah tople poslužiti.

  • Leader
    08. јануар 2015.

    Odresci od prosa


    Potrebno:
    200g kuvanog prosa
    100g kuvanog krompira
    1/2 šolje kuvane šargarepe
    5 kašika narendanog sira
    1 šolja bezglutenskih prezli
    1 kašika sitno seckanog peršuna
    kaliumova so, mleveni biber,


    Priprema:
    Proso, krompir i šargarepu skuvati u posebnim sudovima. Svaku vrstu dobro izgnječiti i pomešati zajedno, dodati začine i izmešati dodajući prezle sve dok masa ne bude gusta. Iz mase kašikom odvajati delove, oblikovati okrugle odreske, uvaljati u prezle i pržiti na zagrejanom ulju. Služiti tople.

  • 08. јануар 2015.
    igrom slučaja sam danas odlučila da napravim neke izmene u načinu ishrane, pa i rripreme hrane. upravo sam nabavila proso, čak i ne najući dovoljno o njemu. i kada sam pročitala ovaj tekst, bila sam zaista iznenađena koliko je to zapravo zdravo za mene, jer sam imala upalu pankreasa i veoma visok šećer...isprobau većinu ovih recepata. danas sam pripremala paradajz čorbu sa prosom, jako mi se dopala...čak i mom detetu
  • Leader
    09. јануар 2015.

    Proso sa pečurkama i susamom


    Potrebno:
    300g oljuštenog prosa
    400g šampinjona (ili 300g bukovače)
    150g proprženog susama
    3 jajeta
    3 dl mleka
    kaliumova so


    Priprema:
    Oprano u hladnoj vodi i oceđeno proso, staviti u sud i preliti vodom. Kuvati ga oko 25 minuta, poklopiti i ostaviti na toplom mestu da nabubri.
    U međuvremenu očistiti i oprati pečurke, iseći na režnjeve, staviti u sud i prokrčkati poklopljene na smanjenoj temperaturi u vlastotom siku, da sva voda ispari. Povremeno promešati.

    Pripremiti umak: jaja, mleko i malo soli umutiti mikserom.


    U vatrostalnu posudu premazanu maslacem staviti namirnice i to dole proso, odgore pečurke, posuti susamom i još jednom sve ponoviti. Preliti umešanim umakom i zapeći u prethodno zagrejanoj pećnici.

  • Leader
    09. јануар 2015.

    Prosoto (kao rižoto)


    Potrebno:
    1 šolja prosa
    1 manja glavica crnog luka
    1 čen belog luka
    2 kašike maslinovog (ili susamovog) ulja
    100g bundeve
    100g pečurki (gljiva)
    1 šargarepa
    1 paškanat (paštrnak)
    kaliumova so, mleveni crni biber, bosiljak


    Priprema:
    Ovo jelo je slično rižotu. Crni i beli luk sitno iseckati i staklasto propržiti na ugrejanom ulju. Dodati drugo iseckano povrće i dinstati oko 10 minuta, a zatim dodati isprani proso. Propržiti sve zajedno nekoliko minuta i naliti sa tri puta više vode. Posoliti, pobiberiti i dodati začin. Kuvati na smanjenoj temparaturi polupoklopljeno 15 do 20 minuta da sva voda ispari. Otklopiti sud i ostaviti da se jelo prohladi.