Svet kompjutera i informatike » Diskusije


Internet recnik

  • Član
    24. октобар 2015.

    A


    Administrator Najčešći naziv za osobu koja održava ili ažurira sajt. Koristi se i skraćeni naziv admin, kao i termin webmaster (koji najčešće opisuje osobu koja je i kreirala i održava sajt).


    AJAX Asynchronous JavaScript and XML - metod za postavljanja dinamičkog sadržaja na sajt, najčešće se koristi sa PHP server-side scriptingom.


    AC adapter Mrežni ispravljač. Daje istosmerni napon na izlazu.


    Autoresponder Program koji automatski odgovara na primljenu E-mail poruku.


    Access point Pristupna tačka bežične mreže na internet. Komunikacija se ostvaruje po CSMA/CA principu, odnosno analogni signal se moduliše od strane digitalnog kako bi se ostvario radio-prenos. Koriste se frekvencije od 2.4GHz i 5Ghz, male snage ispod 100 mW.


    Account Nalog korisnika, identitet korisnika zaštićen lozinkom.


    Address bar (takođe i location bar ili URL bar) je polje u web browseru - internet pregledaču (u vrhu Vašeg monitora) koje prikazuje web adresu (URL) na kojoj se trenutno nalazite i u njega kucate adresu koju želite da pronađete na internetu.


    ADSL  Asymmetric Digital Subscriber Line -internet konekcija preko postojećih telefonskih linija, ali sa puno većim brzinama.


    ASCII  American Standard Code for Information Interchange. Američki standardni set znakova. Svakom znaku/karakteru se dodeljuje šetobitni, sedmobitni ili osmobitni kod, zavisno od željenog opsega ASCII.


    Attachment Datoteka koja se prilaže poruci elektroničke pošte. Backbone Okosnica kompjuterske mreže na koju se priključuju delovi mreže; visokopropusna linija ili serija spojenih linija.


     


    B


    Backup; Back-up (Bekap) Rezervni snimak podataka. Omogućava korisniku restauraciju važnih podataka u slučaju da budu uništeni (izmena, kvar, virusi i sl.). Razlikuje se full backup (periodično arhiviranje svih podataka), diferencijalni backup (arhiviranje datoteka različitih u odnosu na prethodni backup) i inkrementni bakup (samo kad je datoteka izmenjena).


    Bandwitdh Širina pojasa (širina frekvencijskog pojasa). Količina informacija koja prolazi kroz jedan kanal u bilo kom trenutku.


    Bit (Binary DigIT) najmanja jedinica računarske datoteke, 1 ili 0. Baud Jedinica za merenje brzine modema; broj koji označava koliko puta u sekundi noseći signal prenese vrednost (npr. modem od 1200 bps je modem od 300 bauda jer prenosi 4 bita po baudu (4*300=1200). Bps Bitova u sekundi. Brzina kojom se meri prenos datoteka.


    Browser Pretraživač. Program koji omogućava pregledavanje hipertekstualnih dokumenata na internetu. Primeri su: Firefox, Google Chrome, Opera, IE...itd.


    BSS  Basic Service Set. Deo bežična mreže (osnovna ćelija; AP i klijenti vezani na njega).


    Bug Kvar, pogreška ili „buba“. Bilo koji mehanički, elektronski ili programski problem koji ometa normalno odvijanje rada na računaru.


    Byte (bajt) = jedinica datoteke. Osam bitova, npr: 01101010.


     


    C


    CMS (Content Management System) je, kao što i sam naziv kaže, sistem (programska aplikacija) za upravljenje sadržajem nekog sajta. Ovaj sistem omogućava administratoru sajta da samostalno ažurira sadržaj (da menja postojeći tekst, unosi novi tekst ili menja postojeći, da postavlja fotografije i ostale vizuelne elemente, dodaje nove stranice, menja ili briše stare itd.) bez bilo kakvog poznavanja tehnologija za izradu web sajtova.CMS se najčešće koristi pri izradi sajtova koji se često ažuriraju.


     


    Cookies je fajl koji se sa servera šalje korisniku uz pomoć browsera. Sastoji se iz određenog broja tekstualnih znakova. Uglavnom služi da se zapamte izvesni podaci koji će vam biti korisni prilikom sledeće posete istome sajtu (login i password, porudžbine u e prodavnici, grafički izgled nekog sajta)


    CSS Cascading Style Sheets je jezik koji služi da bi se definisao konkretan izgled web stranice, dok se HTML koristi za definisanje strukture i sadržaja. CSS sintaksa se piše tako da ima opis za jedan ili više elemenata. U svom sadržaju ima tri vrednosti : naziv ciljanog elementa, svojstvo za ciljani element, vrednost za ciljani element. Kao nazivi ciljanog elementa se koriste nazivi HTML taga, navođenjem klase, navođenjem direktne identifikacione vrednosti (ID). Unutar jezika CSS- a se mogu ostavljati komentari i to između oznaka /* i */


    Chat „Brbljanje“; razmena poruka u stvarnom vremenu između dva ili više korisnika na internetu.


    CGI  Common Gateway Interface. Pravila koje moraju poštovati CGI programi na poslužitelju, a mogu biti pisani u bilo kojem programskom jeziku. Client Klijent. U odnosu klijent ⇔ server, klijent je računar koji otvara programe ili aplikacije sa servera ili preuzima s njega datoteke. Device Uređaj, deo računara (npr. hard disk, monitor, tastatura... itd.).


    Container (kontejner) Deo sajta koji sadrži header, navigaciju, content i footer. To je svojevrsni okvir za sliku koji drži sadržaj te slike odnosno samu ilustraciju ili fotografiju.Kontejner služi za „uramljivanje“ sadržaja stranice i svih ostalih grafičkih ili multimedijalnih elemenata.


    Content (sadržaj) je svakako najvažniji deo web stranice i zauzima njen najveći deo. Osnova, svrha i smisao postojanja web stranice. Ako se ne može pronaći određeni sadržaj ili je sadržaj nedovoljno interesantan ili relevantan – posetioc vrlo brzo odlazi na neku drugu web stranicu. Trebalo bi da sadržaj bude jasno i kvalitetno prezentovan.


     


     


    D


    Domen je adresa vašeg sajta na internetu (npr. www.volimo.net) i način na koji posetioci mogu pronaći Vaš sajt. Dovoljno je da ukucaju naziv domena u address bar. Domen dolazi u više formi / ekstenzija.Postoje internacionalni domeni i nacionalni domeni.Internacionalni su oni sa ekstenzijama .com, .net, .org, .info, .biz, a nacionalni su povezani sa zemljama.Srbija ima .rs, .co.rs, .org.rs, .edu.rs, .in.rs, a odnedavno i ćirične .srb (.срб) domene.COM domen znači komercijalno, NET domen znači network ili mreža, ORG domen znači organizacija, INFO znači informacija, BIZ znači biznis. EDU Najpopularnija internacionalna ekstenzija je .com.


    DHCP  Dynamic Host Configuration Protocol. Protokol za dinamičko konfigurisanje računara; sistem za dinamičko dodeljivanje


    Dialer Program koji preusmerava telefonsku vezu s lokalnog pružaoca usluga (provajdera) na međunarodne modemske ulaze. Posledica delovanja ovih programa je visoki telefonski račun.


    Dial-up connection Telefonski pristup internetu u kojem se veza s ISP = Internet Service Provider ostvaruje putem telefonske veze i modema. DNS


    DNS Domain Name Server. Računar povezan na Internet koji tekstualno ime/adresu (kompjutera i domene) transformiše u pripadajuću numeričku IP adresu.


    Download Prenos podataka sa servera do klijenta. Encryption Kodiranje (šifriranje) poruke kako bi se pri prenosu podaci zašitili od neovlašćenog pristupa. Ethernet Tip fiksne/kablovske kompjuterske mreže koja teorijski dozvoljava brzine od 10 Mb, 100 Mb ili 1 Gb u sekundi.


    Dreamweaver je vrlo moćan HTML i grafički editor (uređivač po metodi WYSIWYG - "What You See Is What You Get") za dizajniranje i izradu web stranica u najpoznatijim web tehnologijama kao što su (X)HTML, CSS, JavaScript, PHP ili ASP


     


    E


    Extension Ekstenzija. Tri ili četiri dodatna znaka na kraju datoteke, iza tačke, koji bliže označavaju vrstu dokumenta (npr. .doc označava word dokument, .html hipertekst itd).


     


    F


    FTP File Transfer Protocol – U pitanju je protokol koji služi za prebacivanje fajlovaizmeđu dva kompjutera. Zasnovan je na pricipu da radi kao klijent/server protokol. Koristi se kada treba da se prebace (upload) web stranice na server gde će biti hostovane. FTP serverima se može pristupiti na dva načina. Prvi su privatni i pristupa im se koristeći određeno korisničko ime i lozinku, a drugi su javni i pristupa im se tako što se kao korisničko ime koristi reč anonymous dok se za lozinku upisuje e-mail adresa. Isto kao što se šalju fajlovi, tako se mogu i preuzimati (download). Za rad na ovaj način se koriste Programi koji se zajednički nazivaju FTP klijenti. FTP protokol svoju komunikaciju obavlja preko porta 21.


    FDDI = Fiber Distributed Data Interface. Standard za prenos podataka kroz optička vlakna brzinom 100.000.000 bps. Firewall Zaštitni zid. Kompjuter/program koji osigurava unutrašnju mrežu/kompjuter od neovlašćenog spoljašnjeg pristupa (npr. zlonamernih korisnika interneta). Prva linija obrane podataka od neovlašćenog pristupa (sledeća je enkripcija podataka).


    Footer (podnožje)
    Donji deo web stranice koji sadrži obično dodatne i manje važne sadržaje i/ili linkove, npr. informacije o privatnosti, autorskim pravima, odricanju od odgovornosti, uslovima korišćenja stranice, izjavi o zaštiti podataka, linkove na glavne celine stranice i sl.


    Flash (Adobe Flash) je alat koji dizajneri koriste za izradu prezentacija, aplikacija i ostalih sadržaja koje omogućuju interakciju sa korisnicima. Moguće je izraditi vrlo bogate Flash aplikacije u koje možemo uključiti slike, zvukove, video, i specijalne efekte.


     


     


    G


    Gateway Ulaz/sučelje izmedu dva suprotna protokola. Korištenjem softvera i hardvera gateway omogućava vezu između dva dijela nekompatibilne mreže.


    GIF (graphics interchange format) je bitmap grafički format datoteke (fajla) i koristi se za skladištenje fotografija na disku. To je uobičajen format fotografije na internetu. Podržava različite rezolucije i boje, ali je ograničen na 65,536 × 65,536 piksela i 256 boja.


    GPS Global Positioning System. Sistem od 24 geosinhronizovana satelita pomoću čijih se radiosignala posebnim uređajem utvrđuje tačna pozicija u prostoru (geografska dužina, širina i nadmorska visina).


    Gigabajt (gigabyte) je jedinica mere količine podataka u računarstvu i iznosi jednu milijardu (1 000 000 000) bajtova. Naziv je izveden pomoću SI prefiksa giga. Što se tiče kompjuterskih memorija, jedan gigabajt je uvek 230 = 1,073,741,824 bajta = 1024 megabajta. Na disk drajvu, gigabajt se podrazumeva kao 1000 megabajta. Često se označava skraćenicom GB, koju ne treba mešati sa skraćenicom Gb koja e koristi za termin gigabit. (bit je manja jedinica od bajta, jedan bajt iznosi 8 bitova)


     


     


     


     


    H


    Hosting (Web Hosting) je ustvari smeštaj sajta ("kuća za Vaš sajt"). Svi sajtovi moraju biti fizički smešteni na web server kako bi bili dostupni celom svetu. Web hosting prodaju web hosting kompanije kod kojih zakupite paket ili ceo server. Zavisno od vaših potreba zakupićete i vrstu web hosting paketa.Web serveri su veliki kompjuteri sa stalnom vezom prema Internetu. Web servere možemo da podelimo u dve velike grupe, one bazirane na Microsoft sistemu i one bazirane na UNIX sistemu.


     


    Haker Osoba koja se može smatrati ekspertom u nekim oblastima računarske tehnike (programiranju, poznavanju hardvera, zaštiti računara od virusa i sl.) ali i osoba koja neovlašćeno „upada“ u tuđe računare putem interneta.


    Hoax Elektronska pošta (e-mail) koja svojim sadržajem pokušava prevariti korisnika. Najčešće se od korisnika traži da pošalje broj svoje kreditne kartice na neku e-mail adresu.


    Home Page Početna mrežna stranica (Page = web stranica). Hipertekstualni dokument na mreži.


    HTML HyperText Markup Language jeste jezik koji sluši da se složi struktura teksta, medija i ugrađenih objekata u web stranicu. Mada može da se koristi i za e-mail. Svaki HTML dokument počinje saDocument Type Definition koji sadrži osnovne podatke, koji treba da kažu web browseru o kakvom je dokumentu reč. U osnovi se sastoji od tagova i atributa. Tagovi služe da se tačno definiše za čega služi izvesni deo koda, dok se sami atributi nalaze unutar tagova. Dva osnona taga jesu head i body. Unutar taga head se nalaze informacije koje su značajne za opis same stranice, dok se unutar taga body nalaze informacije koje se prikazuju na samoj stranici.


    HTTP Hypertext Transfer Protocol – jeste protokol koji se koristi za komunikaciju na Internetu. Koristeći retrieving inter-linked text documents (hipertext) omogućio je da nastane World Wide Web. Uz pomoć ovoga protokola je standardizovano “zahtjev / odziv” stanje između klijenta i servera. Pod pojmom klijent se misli na nas, korisnike, dok se pod pojmom server misli na web sajtove. Ovaj protokol podrazumeva da se komunikacija odvija na portu 80. Sa obzirom važnosti koju u današnje vreme imaju web sajtovi, i organizacije koje se brinu o održavanju i unapređivanju ovoga protokola su veoma ozbiljne. To su World Wide Web Consortium i Internet Engineering Task Force.


    Header sajta je zaglavlje tj. vrh web stranice. Poželjno je da sadrži logo koji se nalazi uvek na istoj poziciji unutar headera. Takođe, poželjno je da je header uvek na istoj poziciji na wb stranicama unutar jednog sajta jer se na taj način pokazuje posetiocima da su stranice koje posećuju deo jedne iste web prezentacije.



    Hardver ili kompjuterski hardver (eng. hardware; computer hardware) je fizički, opipljivi deo računara. Hardver se mnogo ređe menja nego softver. Zbog toga su i takvi nazivi jer na englenskom soft znači meko, dok hard znači tvrdo. Mogućnosti računara u najvišoj meri zavise od hardvera i njegovog kvaliteta. Hardverska, kompjuterska arhitektura koja se koristi u kućnim računarima se naziva Von-Neumann Arhitektura. Postoje i druge arhitekture, ali se mnogo ređe koriste.


     


     


     


     


    I


    IEEEE  Institute of Electrical & Electronics Engineers. Međunarodna udruga koja se brine o standardima. IEEE 802.11 Standard po kojem radi wireless oprema. Verzije a, b, g označavaju brzinu prenosa i frekvencijsko područje: a = 54 Mbps/5 GHz; b = 11 Mbps/2,4 GHz; g = 54 Mbps/2,4 GHz


    IMAP  Internet Mail Access Protocol. Protokol za pristup porukama elektronske pošte. Klijentu se dozvoljava pristup i upravljanje porukama na samom serveru.


    Internet INTERconnected NETworks; sve međusobno povezane mreže na svetu (sinonim “net”). internet Spoj računara na dve ili više računarskih mreža. Intranet Privatna lokalna mreža, koja osim funkcija interneta sadrži i privatni web poslužitelj (web server) sa određenim servisima i poseban sigurnosni sistem (firewall). Koncepcija lokalnog računarskog umrežavanja temelji se na internet standardima.


    ISDN ISDN Integrated Services Digital Netvork. Tehnologija za prenos podataka telefonom brzinom do 128 bps. Java Programski jezik firme Sun Microsystems namenjen Internetu. Najčešće se koriste mali Java programi, apleti (Applets), koji veb stranicama omogućuju izvođenje raznih funkcija, animacija, kalkulacija, igri itd. JavaScript Višeplatformski skriptni jezik (cross-platform, scripting language) napisan u američkoj tvrtki Sun Microsystems, Inc. Vrlo čest kao dopuna hipertekstu.


    IP adresa predstavlja broj koji kompjuteri koriste za identifikaciju prilikom komunikacija na Internetu ili u lokalnoj mreži. Trenutno je aktuelna verzijaIPv4 i u njoj ima preko četri milijarde slobodnih adresa. IP adresa u ovoj verziji se piše kao četri broja međusobno odvojena tačkama. Iako ima preko 4 milijarde adresa, to se u poslenje vreme pokazuje kao nedovoljno, pa se uveliko radi na standardu IPv6. IP adrese dodeljuju Insterner service provajderi, a one su neophodne za pristup web sajtovima ili za slanje e-mailova Ako kompjuter prilikom svakog povezivanja na Internet ima uvek istu IP adresu za nju kažemo da je to statička IP adresa, a ako mu se IP adresa svaki put menja prilikom povezivanja na Internet onda kažemo da ima dinamičku IP adresu..


     


    J
    Java je objektno-orijentisani programski jezik, koji je razvila kompanija Sun Microsystems početkom devedesetih godina.Mnogi koncepti Jave su zasnovani na jeziku Oberon Niklausa Virta, tvorca Paskala, Module i drugih jezika, i Hanspetera Mesenbeka. Izbacili su koncept modula i uveli pakete kakve danas znamo, koji se oslanjaju na fajl sistem i uveli formalno koncept klasa iz objektno-orijentisane paradigme.
    Osim toga, jezik ima sintaksu sličnu jezicima C i C++, ali je mnogo stroži pri prevođenju, dizajniran tako da bude nezavisan od platforme, i sa pojednostavljenim upravljanjem memorijom. Pretpostavlja se da je ovo urađeno zbog popularnosti jezika C, ali i zbog jednostavnosti nekih struktura.Prva verzija je zvanično objavljena 1995. godine.



    JavaScript je objektno orjentisan programski jezik namenjen dinamičkoj izradi web sajtova. Koristi se u milionima web sajtova za poboljšanje funkcionalnosti, validaciju formi, detekciju browsera, asinhronu komunikaciju sa serverom i još mnogo toga. JavaScript nije isto što i Java programski jezik. Jedine sličnosti koje imaju je početno ime i ništa više. JavaScript se u HTML dokument može ubaciti na dva načina. Pisanjem direktno u HTML kod ili smeštanjem u poseban fajl (ekstenzija ".js") koji se potom poziva u HTML dokumentu. Oba načina su pravilna i ne postoji razlika u radu skripta. Pozivanje spoljnog fajla je dobro u slučajevima kada se jedna ista skripta koristi u više stranica.


     


     


     


    L


     


    Link poveznica, hyperlink je pojam koji označava vezu između dve internet strane (bilo da se nalaze na dva različita sajta, bilo da su u okviru istog sajta). Obično se pod tim pojmom misli na delove internet strane (deo teksta ili fotografija) preko kojih internet pregledač (web browser) prelazi na neku drugu stranu. Na internet stranama su linkovi obično označeni drugačijom bojom od ostatka teksta i/ili su podcrtani.Preciznije, link je veza između nekog hipertekstualnog sadržaja na neki drugi hipertekstualni ili bilo kakav multimedijalni sadržaj (internet strana, muzika, fotografija, video, animacija, PDF dokument i slično).


     


    Localhost jeste oznaka računara. U bukvalnom prevodu znači ovaj računar i najčešće se koristi prilikom testiranja softwera na kompjuteru. Umesto tog naziva može da se koristi i IP adresa 127.0.0.1.


    Livestreaming je emitovanje direktnog video (i / ili audio) prenosa događaja putem interneta. Emitovanje se vrši uživo, u realnom vremenu, i korisnik je u prilici da istovremeno vidi događaj koji je u toku čak i na suprotnom kraju sveta. Livestreaming je različit od on-demand streaminga (streaminga po zahtevu) jer se kod ovog drugog emituje sadržaj koji je prethodno snimljen. Korisnik pristupu sadržaju u vreme u koje on želi bez download-a sadržaja. Najbolji primer on-demand streaminga je YouTube.Postoje dve različite vrste livestreaminga. U prvom načinu, video sadržaj je dostupan direktno na sajtu i koristi softver koji je već inkorporiran u sam sajt. Kod drugog načina, gledaoci mogu da prate sadržaj samo kroz samostalni Media Player softver (kompjuterska aplikacija), a sajt im samo omogućava link kojim mogu da otvore video unutar softvera.


     


    LAN Local Area Network. Grupa računara povezanih mrežnim kablovima, obično na manjem prostoru ili unutar jedne zgrade. Link Veza, mesto na kojem se (obično klikom miša) aktivira nova web stranica.


    LOS Line Of Sight. Vizualna vidljivost između dve tačke bez obzira na udaljenost.


    Logotip (grč. λογότυπος = logotipos), odnosno skraćeno logo je spoj grafičkih elemenata, simbola, ilustracija ili ikona koji označava proizvod, uslugu, preduzeće, događaj, osobu, predmet ili ideju. To je karakterističan simbol koji se može sastojati od slova (različitih tipografskih stilova), grafike i drugih kombinacija (dodatak slogana).Oblici, boje, fontovi i ilustracije (slike) se uglavnom razlikuju od ostalih na sličnom tržištu.To je deo vizuelnog identiteta kompanije i njegova uloga je stvaranje drugačije, jedinstvene slike na tržištu tj. diferenciranje od ostalih.Prvi cilj logotipa je trenutno prepoznavanje onoga što on označava (proizvod, uslugu, preduzeće, događaj, osobu, predmet ili ideju).Krajnji cilj logotipa je njegov doprinos jačanju brenda što rezultira većim uspehom firme.


    Layers (lejeri, slojevi ) u programu (grafičkom alatu) Adobe Photohop su slike poređane jedna iznad druge, i imaju osobinu da mogu da sadrže transparentne odnosno providne delove, tako da možete da stavite jednu sliku odnosno sloj preko druge i vidite onu ispod ili njen deo.


     


     


    M


    MAC adresa MAC Media Access Control Address. Definisani jedinstveni broj svake mrežne kartice. Da biste saznali MAC adresu vaše mrežne kartice otvorite u Win komandni prozor (Start > Run > cmd.exe) i u njemu upišite naredbu ipconfig /all. MAC adresa je vrednost pod stavkom Physical Address.


    Modem MOdulator, DEModulator. Uređaj kojim se računar preko telefonske mreže spaja na Internet.


    Megabajt (megabyte - MB) je oznaka koja se koristi u računarstvu za označavanje količine memorije. To je, zapravo, oznaka za 220 veću jedinicu od bajta - osnovne jedinice za količinu memorije u računarstvu.


     


     


    N


    Netiquette Mrežni bonton. Pravila ponašanja na internetu. Newsgroup Diskusijskih grupa na USENET-u.


    Network Dva ili više umreženih računara sposobnih za deljenje izvora podataka.


    Node Priključna toačka (čvor) mreže na koju se spajaju klijenti (client node). Kod bežičnih mreža to je access point (u AP modu) na kojem se nalazi antena, po pravilu omnidirekciona.


     


    O


    Open Source - Otvoreni kod generički je naziv za softver čiji je izvorni kod i/ili nacrti (dizajn) dostupan javnosti na uvid, korišćenje, izmene i dalju distribuciju i razvoj (primeri: Firefox web pregledač, MediaWiki softver, Joomla, Wordpress) U Srbiji se engleski termin open source prevodi kao otvoreni izvor, onda se odnosi na bilo kakvu informaciju, bilo pisanu ili audiovizuelnu, koja je slobodno dostupna javnosti.


     


     


    P


     


    PDF je skraćenica za Portable Document Format. To je univerzalni format elektronskih dokumenata koji se mogu prenositi sa računara na računar, pri čemu se zadržava originalni izgled stranice, sa svim fontovima, crtežima i slikama.


     


    PHP Hypertext Preprocessor je rasprostranjeni specijalizovani skriptni programski jezik koji se koristi za izradu dinamičkih web stranica. Suština je da se PHP koristi za dinamičko generisanje HTML koda. Pomoću PHP-a kreiraju se HTML stranice na serveru pre njihovog slanja na lokalni računar tj. pre njihove vidljivosti za krajnjeg korisnika.


     


    P2P (Peer2Peer) Softver kojim se prenose datoteke između dva računara na internetu. Packet Paket. Informacije se preko Interneta prenose u “paketima”, delovima datoteke, svaki sa svojom odredišnom adresom. Svi paketi prolaze kroz sistem i najčeće dođu na ciljnu destinaciju. Što više paketa sistem mora obraditi, postupak se usporava i broj grešaka raste.


    Panel antena Usmerena spoljna antena, tankog, obično kvadratnog izgleda.


    Password Lozinka ili tajna šifra, kod, pwd. Služi za siguran pristup zaključanim sistemima ili datotekama.


    PCI wireless kartica Upotrebljava se kod stonih kućnih kompjutera za bežičnu komunikaciju. Umeće se u prazan PCI slot na matičnoj ploči računara, a priključak za antenu je na zadnjoj strani računara.


    PCMCIA wireless kartica Wireles kartica predviđena za prenosne računare (notebook, laptop) i umeće se u prazan PCMCIA slot na prenosnom računaru. Mogu imati integrisanu antenu unutar kućišta kartice ili minijaturni konektor za spoljnu antenu.


    Ping Signal ili kratka poruka koju jedan računar preko mreže šalje drugom računaru i proverava je li ispravno priključeno na mrežu.


    POE Power Over Ethernet. Napajanje udaljenog uređaja (npr. access pointa na krovu zgrade) kroz UTP kabel. Standardni ethernet koristi dve od ukupno četiri parice koliko ih ima u UTP kabelu i time ostaju dve neiskorištene parice za napajanje. Pojačanje antene Svaka usmerena antena koncentriše elektormagnetske talase u uži snop pa njeno pojačanje u dBi pokazuje pojačanje u odnosu na referentni, točkasti izvor EM talasa (teoretski, koji stvarno ne postoji i izračunata je vrijednost). Ako se pojačanje antene izražava u dB, tada uspoređujemo antenu s dipolom koji ima pojačanje 2dBi. Polarizacija Titranje elektromagnetnog vala je u jednoj ravnini, vertikalno ili horizontalno. Dobra antena značajno prigušuje signal druge polarizacije (postoje i antene koje imaju kružnu polarizaciju).


    POP Post Office Protocol koji omogućuje čuvanje i slanje e-maila s udaljenog servera prema ličnom računaru.


    Port Broj koji se pridružuje jedinstvenoj adresi izvora podataka ili IP adresi računala, a služi za označavanje mrežnog mesta pristupanja ili mrežne usluge.


    PPP Point to Point Protocol je vrsta veze koja dozvoljava računaru korištenje internet protokola. Zahtijeva modem, telefonsku liniju i račun kod internet poslužitelja. Proxy Program ili računar između klijenta i servera. Olakšava rad servera brinući se o sigurnosti sistema, ili povećavajući brzinu pristupa podacima.


    Plugin (priključak, plug-in) je vrsta softverskog dodatka koji ima sopstvene programske biblioteke (programska biblioteka je pojam kojim se u programiranju označava zbirku potprograma, koji nude rešenja za tematski povezane probleme) na raspolaganju, koje nisu deo softvera u koji se integrišu.


     


    Q


    QoS Quality of Service. Kvalitet veze određuju najveći domet komunikacije unutar bežične mreže, a zavisi od: a) udaljenosti (jačina emitovanog signala opada s kvadratom udaljenosti); b) emitovanoj jačini signala AP-a te pojačanju i usmerenosti antena; c) preprekama i Fresnelovoj zoni (naročito smeta lišće) i dr. d) kvaliteta uređaja i antenskih kablova te njihovoj dužini; e) višestrukom dolasku radio talasa na mesto prijema zbog refleksije (multipath fading); f) gušenju signala zbog kiše (rain fading) ili magle, g) g) ometanju od drugih BSS-a, mikrotalasnih pećnica, emisionih antena (npr. mobilnih telefona i sl.) i dr.


     


    R


    RAM Random Access Memory. Vrsta kompjuterske memorije sa slobodnim pristupom.


    Registry Baza podataka Windows operativnih sistema. Registry Key = ključ unutar sekcije koji sadrži informacije o programima ili postavkama računara. (Oprez kod uređivanja!)


    Ruter. Računar ili softver koji omogućuje vezu između dve ili više mreža. Server ili poslužitelj omogućava pristup klijentima datotekama koje su smeštene na drugim računarima kada ih se zatraži.


     


    S


    Server (Web Server)
    Web serveri su veliki kompjuteri sa stalnom vezom prema Internetu. Svi sajtovi moraju biti smešteni na web server kako bi bili dostupni celom svetu. Web servere možemo da podelimo u dve velike grupe, one bazirane na Microsoft sistemu i one bazirane na UNIX sistemu.Sadržaj sajta je fizički smešten na serveru.


     


    Spam jeste naziv za neželjene poruke koje se šalju pomoću e-maila, news gupa, komentara na blogovima ili preko chata. Najrašireniji oblik jeste kada se te poruke šalju preko e-maila. Spamerske poruke su uglavnom marketinške i sadrže u svom sastavu linkove ka proizvodima koji se promovišu.


    Sidebar bočna kolona (traka) sajta (leva ili desna) najčešće sadrži navigaciju (deo sa linkovima na stranice sajta) i banere.


    Spider je naziv za program koji se kreće po sajtovima uz pomoć hipertekstualnih linkova i pri tome beleži informacije. Njega koriste pretraživači da bi indeksirali sadržaje veb sajtova i na taj način omogućili lakše pronalaženje relevantnog sadržaja.


    SEO Search engine optimization – Optimizacija stranica za pretraživače je proces finog podešavanja web stranice koji uključuje poboljšavanje internih i eksternih aspekata u cilju povećanja broja poseta koje web stranica dobija putem pretraživača, čime se i povećava broj kontakata i/ili direktna prodaja proizvoda i usluga.Danas je SEO deo strategija marketinga putem pretraživača koji se odnosi na tehnike prilagođavanja samog sajta zahtevima pretraživača sa aspekta kvalitetnog pozicioniranja sajta u prirodnim rezultatima pretraživanja, za određene ključne reči.Nakon što sajt postavite na internet, neophodno je određeno vreme da ga pretraživači indeksiraju. (ubace u svoju baze, iz koje izlaze rezultati pretrage).


    SLIP Serial Line Internet Protocol. Kao i PPP, zahteva korištenje modema i telefonske linije zbog povezivanja s internetom.


    Slot Mesto na matičnoj ploči u koje se umeće štampana pločica/uređaj radi nadogradnje ili poboljšanja performansi kompjutera.


    SMTP Simple Mail Transport Protocol. Omogućava slanje e-maila korisnicima interneta.


    SNMP Simple Network Management Protocol. Jednostavan protokol za upravljanje mrežom, naročito organizacijom mreže na razdelnim tačkama (hub) i čvorovima (node).


    Spamming slanje spama, na primer, slanje neželjenih e-mail poruka.


    SSID Service Set Identifier. Identifikacija mreže (ime u zaglavlju svakog paketa unutar jedne mreže).


    Surfing Surfovanje. Istraživanja i pregledavanja interneta.


    Software (softver) je zbirka kompjuterskih programa i pratećih podataka koji zajedno daju instrukcije kompjuterskom hardveru šta i kako da radi. Softver čine svi programi i podaci koji se nalaze na kompjuteru, uključujući operativni sitem.Također se koriste termin programska podrška. Softver kolokvijalno označava aplikacijski softver, dok je u informatici i softverskom inženjeringu to naziv za sve informacije koje procesiraju kompjuterski sistem programi i podaci.


    SERP Search Engine Result Page je pozicija koju stranica ima u rezultatima pretrage za traženu reč/frazu. To isključuje “paid listing” pozicije pri vrhu liste rezultata svakog pretrazivača, koje su plaćeni oglas, a ne deo "organske" pretrage.


     


     


    T


    TAG tagovi su ključne reči koje opisuju neku temu.


    TLD ( Top level domain) – pod ovim terminom se nalaze oznake koje se ispisuju iza tačke u adresi web sajta. Treba obratiti pažnju da se pod ovim terminom nalaze samo domeni koji se smatraju onima na vrhu, dok su ostali domeni ispod njih u hijerarhiji. To su sledeći domeni .com, .biz, .info, .org, .net, .name, .pro . Takođe se među TLD ubrajaju i spozorisani među kojima su .aero, .asia, .cat, .coop, .edu, .gov, .int, .jobs, .mil, .mobi, .museum, .tel, .travel. Kao domeni koji su u hijerarhiji ispod njih se nalaze domeni zemalja.


    TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) standardni format za transmitovanje podataka u paketima sa jednog kompjutera na drugi.


     


    U


    URL (Universal Resource Locator) Adresa koja služi za identifikaciju lokacije dokumenata na Internetu. Reč univerzalno znači da se koristi u različitim vrstama internet servisa kao što su: web stranice (http:), ftp stranice (ftp:) ili email (mailto:).


    Upload - Prenos podataka s klijenta na server.


    USB priključak je spoljašni priključak za razne periferne uredjaje ( zvučnici, stampač, tastatura, kamera...)


    USB (univerzalna serijska magistrala) fleš disk jeste mali prenosni uređaj koji se priključuje u USB port računara. Kao i čvrsti disk, USB fleš disk skladišti informacije, ali pomoću fleš diska možete lako preneti informacije sa jednog računara na drugi. USB fleš diskovi se razlikuju po veličini i obliku i mogu da sadrže gigabajte informacija. USB fleš diskovi zovu se i diskovi olovke, diskovi privesci za ključeve, diskovi ključevi i memorijski ključevi.


    USB wireless adapter Spaja se na računar u USB slot ili pomoću USB kabla tako da se sama wireless kartica, koja obično ima integrisanu antenu može postaviti na pogodan položaj.


     


    V


    Virus - Neželjeni program koji uništava podatke, hardver ili softver, ili obstruira normalan rad računara. Po pravilu, internet virus se širi kompjuterskom mrežom na druge računare.


    VRML Virtual Realty Markup Language. Programski jezik kojim se kreiraju “3D“ objekti na Internetu.


     


    W


    WAN Wide Area Network. Bilo koja kompjuterska mreža koja pokriva prostor veći od jedne građevine.


    WAP Wireless Application Protocol. Omogućuje pristup i interakciju s informacijama i uslugama na internetu korištenjem GSM mobilnog aparata ili drugih bežičnih uređaja koji podržavaju WAP protokol.


    Web Dizajn Dizajn i izrada web stranica prema Web standardu uz korišćenje nekog od programa za kodiranje i grafički dizajn.


    WWW World Wide Web: 1) Svi resursi raspoloživi pomoću protokola Gopher, FTP, HTTP, telnet, USENET, WAIS i dr., 2) Univerzalnost hipertekst poslužitelja (HTTP servers). To su poslužitelji koji dozvoljavaju mešanje svih medija u dokumente hipermedije. Vidi: Browser, FTP, Gopher, HTTP, Telnet, URL, WAIS WDS WDS = Wireless Distribution System. Tehnika povezivanja više pristupnih tačaka (AP-ova), npr. Point-to-Point, Point-to-Multipoint, Bridge i dr. (podrazumeva duplo manju propusnost bežične mreže).


    WEP  Wired Equivalency Privacy. Protokol za zaštitu podataka enkripcijom (kodiranjem) u bežičnim mrežama.


    Wi-Fi Wireless Fidelity ili WLAN (wireless = bez žice). Popularni izraz za bežični prenos podataka.


    WLAN Wireless Local Area Network (vidi Wi-Fi). World Wide Web WWW ili Web. Internetski multimedijalni, mrežni uslužni program koji se temelji na hipertekstu, u kojem se odabirom ključnih riječi automatski prelazi u druge, hipervezama povezane dokumente.


    Worm Crv, računarski virus programiran za širenje internetom. Program se umnožava skriven u radnoj memoriji računara, usporava rad ili izaziva pad računarskog sistema, pri čemu ne inficira druge programe i ne uništava podatke jednako.


    WPA Wi-Fi Protected Access. Protokol za zaštitu podataka enkripcijom (kodiranjem) na bežičnim mrežama. Zamena za stariji i manje siguran protokol WEP.