Svet kompjutera i informatike » Diskusije


3 koraka da povećate bezbednost poslovnih podataka

  • 04. август 2014.

    Bez obzira na oblast, svi oblici malih ili srednjih preduzeća moraju iskoristiti svaki od svojih, relativno ograničenih resursa, kako bi preživeli . Dok većina iz grupe SMB (Small or Medium BUsiness) zavise od IT, samo mali broj firmi imaj taj luksuz da ima stalnu podršku kvalitetnog IT kadra. Sav teret obično pada na osobe koje su u firmi najviše tehničke orijentisane, tako da se one brinu o svim IT potrebama, uključujući i bezbednost. Kao rezultat toga, osoba kojoj je dodeljena nezahvalna uloga IT-SVEGA, mora pronaći jednostavne i efikasne načine da obezbedi sve resurse. Osobe iz sveta ciber-kriminala neće imati obzira da li je meta dobro ili loše osposobljena, pogotovo u momentu kada se nalazimo na ulazu u svet elektronskog poslovanja, odnosno kada nam svi resursi mogu biti izloženi napadima.


    Ovde su tri jednostavna koraka koji idu u prilog onome što je neophodno uraditi kako bi se poslovanje koliko toliko obezbedilo: 


    1. Šifrovanje - kriptovanje hard diskova - Korišćenje takozvanih jakih lozinki je jedan od najosnovnijih bezbednosnih koraka, i potrebno je da svi imaju informacije o ovome. Ono što mnogi ljudi ne znaju, je da ako vaš laptop ukradu, ni najjača lozinka na svetu ne može zaštititi vaše podatke, osim ako je vaš hard disk kriptovan. Za svakog ko se iole razume u računare, trivijalan je problem kako da zaobiđe lozinku za prijavu, ako je vaš hard disk nije šifrovan. Dobra vest je da većina modernih verzija operativnih sistema beć dolazi sa ugrađenim softverom za šifrovanje celog diska. Dakle, ne sme postojati izgovor da se ne koriste te funkcije ! 


    2. Automatizovani backup - Pravljenje rezervnih kopija podataka je izuzetno važna strategija a bilo koji oblik malih ili srednjih firmi. Rezervne kopije mogu pretvoriti katastrofalan incident zbog izgubljenih podataka u manjim neprijatnosti. Međutim, treba imati u vidu da su rezervne kopije kvalitetne onoliko koliko je sama procedura bekapa dobra, odnosno koliko se često prave rezervne kopije. Ako vaš bekap proces zahteva čak i malo manuelnog rada, šanse za backup koji se zapravo vrši na redovnoj osnovi su manje. Dakle, potrebno je potpuno automatizovati proces da bi se obezbedile blagovremeno ostvarene rezervne kopije podataka.Takođe, budite sigurni da rezervne kopije podataka uvek držite na sistemu koji je isključen sa mreže,obezbeđene od neovlašćenog pristupa. Morate imati na umu da je zlonamernoj osobi dovoljno veoma malo vremena da vam ove podatke uništi ili onemogući pristup. 


    3. ODMAH se oslobodite od operativnog sistema Windows XP - Svi znamo koliko je važno sav softver održavati ažurnim. Uprkos svim upozorenjima , istraživanja pokazuju da značajan broj malih i srednjih preduzeća još uvek koriste Windows XP. Ovaj operativnio sistem je 11 aprila 2014 prestao da postoji, nema nikakve tehničke podrške i, što je najbitnije, ne objavljuju se više sigurnosne zakrpe i dodaci za ovaj operativnisistem, što ga čini izuzetno ranjivim. Korišćenje ovog operativnog sistema je otvoren poziv za sve oblike cyber-kriminalaca širom sveta, a sistemi koje oni koriste su uglavnom potpuno automatizovani, tako da lako otkrivaju potencijalne mete. Zapamtite, dovoljno je da koristite računarsku mrežu i da budete POTPUNO otvoreni za napade. Nikakav antivirusni sistem ovde ne pomaže jer se novi propusti otkrivaju u samom jezgru operativnog sistema i to se ne može braniti. Nemojte biti laka meta i izbacite Windows XP ODMAH!


    Informatika_jpg