Svet kompjutera i informatike » Diskusije


5 trikova za bezbednost računara na službenom putu

  • Član
    26. август 2014.

     


    Svakoga dana, hiljade ljudi kreće na službeni put. Veliki broj njih sa sobom nosi neki od oblika komunikacije, bilo da je u pitanju pametni telefon, tablet, laptop, prenosni igrački sistem, itd.
    Uvek je neophodno imati na umu digitalnu bezbednost uređaja, pogotovo na skupovima gde preovlađuju tehnološke inovacije i informatika.
    Kad god se nađete na nekom od ovakvih događaja, preporučujemo da sledite ove jednostavne korake kako bi zaštitili sebe i svoje podatke:
    1. Isključite bilo kakve oblike bežičnog povezivanja (Wi-Fi, Bluetooth, NFC, itd) kada nije u upotrebi. Na taj način će se produžiti trajanje baterije na vašem uređaju i u velikoj meri smanjiti izloženost neželjenog povezivanja.
    2. Izbegavajte korišćenje bilo kakve nepoznate "slobodne" bežične mreže. Većina konvencija i skupova obezbedi prostor koji ima sopstveni namenski slobodan bežični pristup, pa budite sigurni da proverite koje mreže su bezbedne za upotrebu pre povezivanja.
    3. Zaštitite šiframa i kriptografskim mehanizmima svoje uređaje. Sve pametne telefone i tablete treba zaštititi uz jaku lozinku, a laptopovi treba da budu kriptovani nekim  šifarskim sistemom . Ako postoji mogućnost, treba omogućiti i opciju daljinskog brisanja podataka na smart telefonu i tabletu. Ovo će obezbediti da podaci koji se nalaze na ovim uređajima budu nedostupni u slučaju krađe.
    4. Budite oprezni sa USB dodacima i drugim sličnim uređajima. Uobičajeno je da mnoge firme daju prezentacije svojih proizvoda na USB memorijama i sličnim dodacima, kao promotivni materijal. Pre upotrebe , uverite se da su AutoPlay i AutStart opcije onemogućene na vašem uređaju, a nije loša ideja i formatirati taj dodatak kada ga prvi put koristite, u slučaju da vam sadržaj nije interesantan. Nikada, ali NIADA ne koristite USB disk ili SD karticu koju pronađete!
    5. Kada koristite neku od javnih stanica za punjenje, izbegavajte korišćenje USB konektora. Oni mogu da se potencijalno iskoriste za prenos potadaka bez vašeg znanja sa bilo kog uređaja na koj ste povezani.
    Bez obzira na vrstu događaja, primena ovih 5 osnovnih saveta će pomoći da se osiguraju uređaji i, pre svega, vaši podaci na tim uređajima.