Ženski kutak » Diskusije


Istina o kozmetici

  • Član
    18. април 2015.

    1. deo
    Osnovna pravila


    Prosečna žena svaki dan upotrebi 12 različitih proizvoda za čišćenje, negu ili onih dekorativnih. Svaki od tih proizvoda sadrži prosečno 20 sastojaka, a to znači da na našu kožu svaki dan nanesemo otprilike 240 različitih sastojaka. Možemo dakle samo da se uzdamo u znanje i veštinu kozmetičkih hemičara da će sastaviti proizvode tako da ne dobijemo neku alergiju ili drugu vrstu reakcije kože.


    Malo je žena koje ne uživaju u kupovini i upotrebi kozmetike – ali kako da u poplavi svih proizvoda koji nam se danas nude i preporučuju, saznamo koji je stvarno pravi? Istina je: veoma teško. Zato ćemo u nastavku navesti nekoliko osnovnih pravila koja će vam olakšati kupovinu i uštedeti novac, a pre svega omogučiti bolju i kvalitetniju negu kože – a mislim da bi ta pravila trebalo da zna svaka žena.


    NE VERUJTE DA SU SKUPI PROIZVODI DOBRI, A JEFTINIJI LOŠI


    Zasigurno svaka od nas zna neku ženu koja je koristila samo najskuplju kozmetiku, a ipak ima lošu kožu. I suprotno: ima mnogo onih koje čitav život upotrebljavaju samo "plavu" Niveu, a imaju lepu kožu. A sigurno je većina nas kupila neki skup proizvod koji nije ispunio očekivanja, i neki jeftiniji koji je ista prevazišao. Ukratko, cena nije merilo kvaliteta. Svakako bi trebalo da jeste, ali nažalost nije. Osim toga bezbroj puta smo, prilikom provere sastojaka, utvrdili da baš nekoliko vodećih preduzeća iz kozmetičke industrije u svojim proizvodima ne upotrebljava sastojke koji su neophodni za zdravlje kože: antioksidante, sredstva protiv iritacije, ceramide, glicerin, silikone, alfa i beta hidroksi kiseline i pouzdane UV filtere. Ili su sadržani u tako malim količinama da ne mogu imati bilo kakav pozitivan efekat na našu kožu – često su naime navedeni čak posle konzervanasa …


    I još nešto: kad prodavačice pokušaju da vas ubede da je proizvod napravljen od naročito dobrih sastojaka – postoji nekoliko proizvođača sastojaka kod kojih se snabdeva većina kozmetičkih preduzeća, a to znači da je vitamin C u kremi za 10 evra isti kao i onaj u kremi za 100 ili više evra.



    NE VERUJTE U ČUDESNE SASTOJKE


    Neka kozmetička preduzeća se veoma rado pozivaju na nekakve čudesne egzotične biljke koje će ukloniti sve vaše tegobe s kožom – od bora do zatvorenih pora, pigmentnih fleka i još ponekih. Ništa od toga nije istina, jer sastojci moraju biti provereni i, ako određeni sastojak stvarno ima tako izuzetna dejstva, mora da su bili izvedeni brojni nezavisni testovi, a to znači da je ta stvar na raspolaganju i ostalim proizvođačima. Ali ako je preduzeće, koje upotrebljava tu "čudesnu" stvar, jedino koje tvrdi da je ona čudesna, onda možemo da se zamislimo nad istinitošću i objektivnošću tih tvrdnji. Inače mislim da je malo onih koje nemaju iskustva sa „čudesnim“ proizvodima, koji nisu doneli ništa, osim praznog novčanika.


    NE VERUJTE DA MORATE DA UPOTREBLJAVATE SVE PROIZVODE ISTOG PROIZVOĐAČA KAKO BISTE POSTIGLE OPTIMALAN REZULTAT


    Radi se samo o navođenju stranaka da kupe sve proizvode istog proizvođača. Može da se desi da jedan proizvođač ima veoma dobre kreme, a loša sredstva za čišćenje i tonike, dok drugi možda ima blaga sredstva za čišćenje, ali potpuno neupotrebljive kreme. Uvek odaberite najbolje sredstvo za čišćenje, najbolji tonik i najbolju kremu – i to bez obzira na proizvođača. Koža će vam na tome biti zahvalna, jer proizvodi se međusobno ne mogu "nadopunjavati", nego svaki od njih ima svoj "zadatak" koji treba da odradi na najbolji način.


    NE VERUJTE DA JE LEPA KOŽA NEKE POZNATE LIČNOSTI REZULTAT UPOTREBE ODREĐENE VRSTE KOZMETIKE


    Pod jedan: ta osoba može prirodno imati lepu kožu – bez obzira na proizvode koje koristi, i pod dva: nema nikakve garancije da će ista kozmetika odgovarati i vama – svaka koža ima svoje potrebe i probleme. Pod tri: uopšte ne mora biti istina da ta ličnost upotrebljava kozmetiku koju je pomenula, jer kozmetička preduzeća veoma rado angažuju poznate ličnosti za promociju svojih proizvoda. Zašto? Jer to uvek daje rezultate – nakon svake takve promocije prodaja tih proizvoda se bitno uveća. Pod četiri: pre početka snimanja (kada za reklamiranje svojih proizvoda angažuju poznatu ličnost) prvo imaju profesionalni šminkeri i frizeri otprilike tri sata posla, onda se napravi na stotine snimaka i izaberu pet najboljih, a onda te iste još i kompjuterski obrade. Mislim da je svima jasno da to ima malo veze s prozvodima koji bi trebalo da se prodaju.


    NE VERUJTE SVEMU ŠTO O PROIZVODIMA TVRDE PRODAVAČICE I KOZMETIČARKE


    Tamo su da prodaju svoje proizvode, pa vam je lako da zamislite da ni za jedan proizvod neće reći da je nizašta (mada mnogi to jesu, a čak su i štetni za kožu). Pored toga su samo prodavačice i nemaju obrazovanje na osnovu kojeg bi mogle da imaju znanje o proizvodima koje prodaju. Većina njih zna samo ono što je napisano na ambalaži proizvoda ili u katalozima – i to je sve. A to što se neka kozmetika može nabaviti samo kod kozmetičarki, nije nikakva garancija ili merilo da je ona kvalitetnija.


    NE VERUJTE DA ĆE VAM KREMA UKLONITI BORE


    Kad bi to bilo moguće, žene bi bile bez bora, a plastični hirurzi bez posla. Kreme mogu da otklone samo one potpuno površinske borice, koje su se pojavile usled isušenosti kože, a i to samo dok kremu stvarno koristite – kada prestante, stanje će biti kao što je bilo pre upotrebe. "Istraživanja" koja potvrđuju uklanjanje bora uvek dolaze iz preduzeća koja taj proizvod i prodaju, ali tu vrstu istraživanja nikad ne obave nezavisni instituti. A i tom prilikom prvo kožu očiste sapunom (koji veoma isušuje kožu i zatvara pore) ili čak alkoholom, a onda na odabrani deo nanesu kremu. Normalno je da koža sa kremom izgleda bolje, ali tako bi izgledala i da su naneli bilo koji drugi krem ili obično jestivo ulje. Zašto, recimo, ne uporede svoj proizvod sa nekim konkurentnim? Zato što se onda ne bi primetila nikakva razlika. Duboke bore, koje su pre svega rezultat uticaja iz okoline – UV zračenja, delovanja slobodnih radikala i pušenja – mogu da uklone samo veći zahvati na koži: pilinzi s kiselinama u visokim koncentracijama, mikrodermoabrazija, laseri i kreme koje se dobijaju na recept, a sadrže tretinoin (derivat vitamina A): Renova, Retin-A.


  • Član
    19. април 2015.

    ISTINA O KOZMETICI 2 DEO 

    Sastojci

    U prvom delu "Istine o kozmetici" upoznale ste se s najčešćim zamkama, u koje prilikom kupovine kozmetike upadne mnogo koja žena. Ali kako biste umele da same procenite da li je neki proizvod vredan svoje cene i da li je uopšte odgovarajući za vaš tip kože, u nastavku su navedeni najčešći i najbitniji sastojci koji imaju bitan uticaj na kvalitet proizvoda, a koji takođe mogu da vam ukažu na to šta od konkretnog proizvoda možete očekivati.
    Najčešći sastojci koji mogu (a to ne znači i da hoće!) da vam zatvore pore su: acetylated lanolin (alcohol), lauric acid, isopropyl isostearate, isopropyl myristate, isopropyl palmitate, isostearyl isostearate, isononyl isononanoate, myristyl lactate, myristyl myristate, stearyl heptanoate, cetearyl alcohol ceteareth20, laureth-4, oleth-3, cocoa butter, coconut butter, coconut oil, ethylhexyl palmitate, (poly)glyceryl-3-diisostearate, hexadecyl alcohol, isocetyl stearate, isodecyl oleate, octyl palmitate, octyl stearate, oleyl alcohol, steareth 10, stearyl heptanoate, caprylic/capric trigliceride. Uostalom, ti sasojci su „opasni“ samo ako su navedeni na početku liste sastojaka, a ne negde u sredini ili prema kraju, jer što ih u manjoj količini proizvod sadrži, manja je verovatnoća njihovog uticaja na kožu.

    JOŠ NEKOLIKO APSURDA PROISTEKLIH IZ KOZMETIČKE INDUSTRIJE

    Kreme s kiseonikom: predstavljaju dokaz za to koliko kozmetička industrija može biti apsurdna. Antioksidante (anti oxygen) bi trebalo upotrebljavati za neutralizaciju delovanja slobodnih radikala – a jedan od najgorih među njima je molekul kiseonika. To bi značilo da te kreme sadrže kiseonik koji, pored slobodnih radikala iz okoline, još dodatno oštećuje vašu kožu! Neverovatno, ali (nažalost) istinito. Toliko o tome kako možete da verujete tvrdnjama i obećanjima predstavnika kozmetičke industrije …

    Proizvodi za mešovitu kožu: trebalo bi da sadrže "posebne sastojki" koji mogu da "utvrde" (hm, otkad to kreme imaju mozak?) šta i gde je potrebno vašoj koži – znači kad i gde su joj potrebni vlaga odn. masnoća, a gde matiranje. Ali to je potpuno nemoguće, jer se ti sastojci u većoj meri međusobno poništavaju. Inače najverovatnije nijedna od vas još nije imala kremu koja može to da izvede; suvi delovi i dalje zatežu, a masni i dalje sijaju. U tom slučaju idealno je upotrebljavati proizvode za masnu kožu za delove s masnom kožom, a za delove sa normalnom i suvom proizvode za taj tip kože.

    Serumi: ne razlikuju se bitnije od krema – jedina razlika je u tome što ne sadrže sredstva za zgušnjavanje, a samim tim je smanjena i verovatnoća zatvaranja pora. Zato su idealni za negu mešovite, masne ili normalne kože. Ali nisu ništa naročito u smislu sastava i dejstva, unatoč tvrdnjama prodavačica i kozmetičarki da prodiru dublje u kožu. Kako za sve kozmetičke proizvode tako i za serume važi da njihovo dejstvo odn. uticaj na kožu zavisi isključivo od sastojaka koje sadrže.


    SASTAV PROIZVODA

    Sastojci (ingredients) su jedini pouzdan pokazatelj šta proizvod u stvari sadrži i šta od njega možemo očekivati, pa se stoga nikako ne oslanjajte na prazna obećanja ispisana na ambalažama ili u katalozima. To znači da ako proizvod protiv akni i mitisera ne sadrži bar jedan od odgovarajućih sastojaka, nečistoće jednostavno neće moći da ukloni. A isto tako proizvod namenjen suvoj i osetljivoj koži mora da sadrži sastojke koji kožu smiruju i vraćaju joj vlažnost i masnoću. Krema protiv bora ne može da deluje čak ni preventivno ukoliko ne sadrži antioksidante, sredstva protiv iritacije i hidroksi kiseline i/ili retinoide. Zato je bitno da, bez obzira na natpise na kutijicama koji često obećavaju nemoguće, uvek proverite sastav proizvoda. Različiti tipovi koža imaju različite potrebe, a to znači da oni sastojci koji su dobri za kožu s mitiserima, možda nisu pogodni za suvu i osetljivu kožu.

    Sastojci na ambalaži proizvoda su uvek navedeni redom – od onog kojeg u proizvodu ima najviše (obično je to voda) do onih kojih ima najmanje. To znači da ako se na spisku nalaze alkoholi štetni za kožu – ali ne na prvih nekoliko mesta, proizvod koji ih sadrži ipak možemo kupiti. Što je kasnije sastojak naveden na spisku, to je manji uticaj koji on ima na kožu ili ga uopšte i nema. Isto važi za antioksidante i sve ostale sastojke – na proizvodima često piše koje antioksidante sadrže, ali kad proverimo pod „ingredients“, vidimo da su navedeni skroz na kraju. U tom slučaju naša koža od njih nema nikakve koristi.

    ANTIOKSIDANTI sprečavaju delovanje slobodnih radikala koji napadaju i uništavaju zdrave ćelije kože, i na taj način sprečavaju prerano starenje. Stoga je besmisleno to što se mogu naći samo u kremama za zrelu kožu, a trebalo bi da su zastupljeni u svim proizvodima – kako u onim koji su namenjeni deci tako i u proizvodima namenjenim odraslima i svim tipovima kože. Jer lakše (a i jeftinije) je sprečiti (čitaj: upotrebljavati proizvode s antioksidantima) nego lečiti (odlaziti kod dermatologa i estetskih hirurga na laserske tretmane, hemijske pilinge i sl.). Koji sastojci imaju antioksidantsko delovanje, možete pročitati u već pominjanom članku o antioksidantima.

    SASTOJCI KOJI NADOKNAĐUJU VLAGU su ceramidi, hijaluronska kiselina, holesterol, masne kiseline, trigliceridi, linoleinska kiselina, glicerin, sodium PCA, kolagen, elastin itd. i deluju tako što kožu navlaže i vlagu zadržavaju u njoj.

    MASTI (LIPIDI), koje bi trebalo da sadrže samo proizvodi za suvu kožu, su pre svega prirodna ulja (petrolatum, paraffinum liquidum, apricot, canola, peanut, almond, corn, jojoba, cocos, olive, safflower, sesame, mineral… oil) i voskovi, a takođe ostale masti (jojoba wax, lanolin, shea butter…).

    SLABI ALKOHOLI, koje kozmetički proizvodi ne smeju da sadrže u većim količinama, su sledeći: alcohol, alcohol denat., isopropyl alcohol, benzyl alcohol, ethanol, ethyl alcohol, methanol, alcohol SD. Svi nabrojani alkoholi su veoma štetni za kožu jer je isušuju i nadražuju, pa zato i ne treba da se nalaze u sastavu proizvoda na prvih nekoliko mesta pod "ingredients". Ako su navedeni "kasnije", znači da ih proizvod sadrži u suviše maloj količini da bi mogli imati nekakav uticaj na kožu.

    Svojstva i nega pojedinih tipova kože

    SUVA KOŽA
    Prilikom istraživanja i upoređivanja koliki je sadržaj vode u normalnoj, masnoj i suvoj koži, utvrđeno je da nema bitne razlike u količini sadržane vode nego u lipidima (masnoćama). Problem suve kože je i oštećena struktura, zbog čega takva koža ne može da zadržava vlagu u sebi. Možda je reč o urođenoj "grešci", a može biti i da je do oštećenja došlo usled izlaganja UV zračenju i/ili upotrebe neprimerene kozmetike (agresivna sredstva za čišćenje, kreme s agresivnim ili isušujućim sastojcima…). Znači da se ne radi o nedostatku vlage, nego o nesposobnosti kože da vlagu u sebi zadrži, pa zbog toga treba suvoj koži dodavati kako masnoću, tako i vlagu i umirujuće sastojke. Stanje se može popraviti i s upotrebom alfa hidroksi kiselina i lokalnih retinoida, jer uklanjaju spoljašnje oštećene slojeve kože, koja nakon toga izgleda zdravije, mladalačkije i svežije. Izbegavajte agresivna sredstva za čišćenje i predugačak kontakt s vodom (kupke – bolje je da se tuširate), koristite blage proizvode, proizvode sa hidroksi kiselinama ili retinoidima i pouzdanim UV filterima, a takođe kožu snabdevajte sa dovoljnom količinom masnoća.

    MASNA KOŽA
    Već i sama luči dovoljno masnoće i najgore što možemo da uradimo jeste da upotrebom krema to stanje dodatno pogoršamo. Da biste koži pružili antioksidante, vlagu, alfa i beta hidroksi kiseline i sredstva protiv iritacije možete upotrebiti tonik, laganu emulziju u obliku gela ili losion. Za zaštitu od UV zraka upotrebljavajte tečni puder namenjen masnoj koži koji ima pouzdan UVA filter, ili neku najlaganiju emulziju koju možete da nađete. Naime, masna koža se teže i slabije obnavlja usled sopstvenog lučenja loja, pa ako preko toga nanesete još jedan sloj, taj proces doslovno onemogućavate, jer se na koži tako stvara debeo sloj koij sprečava pore da slobodno luče, i onda se posledica javljaju zatvorene pore i površinske bubuljice, pusta i umorna koža, čak i ekcemi.

    Razlika između krema i tonika odnosno laganih gelova i emulzija jeste samo u tome (pod uslovom da svi oni sadrže antioksidante, sastojke za dodavanje vlage i ostalo) što su kremama dodati sastojci koji zgušnjavaju kremu i hrane kožu – a kreme su te koje obično zatvaraju pore i čine kožu još masnijom. Za čišćenje upotrebljavajte blage gelove, a izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol (na prvih nekoliko mesta u sastavu pod "ingredients") i upotrebljavajte proizvode sa salicilnom kiselinom, koja olakšava čišćenje pora (topi masnoću u porama). Nemojte nikako da nanosite previše kreme. Verujem da ćete se na početku zbog toga osećati čudno jer ste navikle drugačije, a i prodavačice će vas prilikom svake kupovine ubeđivati u suprotno, ali – probajte. Pružite koži mogućnost da prodiše, pošto ona ima "ugrađen" sopstveni mehanizam za proizvodnju masnoća. U slučajevima ekstremno masne kože od pomoći mogu biti i tablete protiv bubuljica, jer je takva koža obično znak nepravilnog delovanja hormona.

    AKNE
    Najčešće su posledica nepravilnog delovanja hormona, što znači da se najčešće mogu ublažiti ili ukloniti samo uz pomoć delovanja na hormone – dakle iznutra (uz pomoć nekih kontracepcijskih pilula i još nekih lekova, koji se dobijaju samo na recept). Od velike pomoći mogu biti i neki lekovi za lokalnu upotrebu, koje možete nabaviti uz recept. Ali nemojte očekivati da ćete se trajno osloboditi akni uz pomoć krema koje možete nabaviti u prodavnicama ili kod kozmetičarki. Često mogu stanje i da pogoršaju, jer većinom sadrže alkohol koji kožu nadražuje i isušuje, pa se onda kao posledica, pored akni, javlja i nadražena i suva koža. Druga mogućnost je ubrzano mašćenje kože, jer ti proizvodi sadrže masnoće i komedogene sastojke koji koži nude ono čega već i sama ima previše. Veoma su bitni i upotreba nežnih sredstava za čišćenje, uklanjanje odumrlih ćelija koje mogu, zajedno sa suvišnim lojem, da zatvore pore (proizvodi sa alfa i beta kiselinama i retinoidima), redovno uklanjanje (upijanje maramicama) suvišne masnoće i naravno tableta (lekova) na recept. Više o tome kako da se oslobodite nečiste kože, možete pročitati u zasebnom članku.

    MITISERI
    Javljaju se ako je koža sklona zatvaranju pora i usled upotrebe krema koje sadrže sastojke koji zatvaraju pore. Najčešće se mitiseri javljaju kod masne kože, kod koje se i inače pore zatvaraju zbog preteranog lučenja masnoće, a mnoge žene to pogoršavaju upotrebom neodgovarajućih proizvoda, pre svega krema. Mitisere može da očisti (istisne) dobra kozmetičarka, a stanje možete takođe da popravite odnosno održavate s upotrebom proizvoda koji sadrže salicilnu kiselinu i izbegavanjem upotrebe krema, sem ukoliko one nisu neophodne.

    Ako se mitiseri jave kod suve kože, takođe su potrebni salicilna kiselina i čišćenje kod kozmetičarke (ali ako umete, to možete uraditi i same), a uz to treba upotrebljavati kreme koje sprečavaju zatezanje i ljuštenje kože, kao i alfa hidroksi kiseline koje nežno uklanjaju oštećene površinske slojeve kože i u sadejstvu sa salicilnom kiselinom potpuno menjaju izgled i stanje kože.

    JOŠ NEKOLIKO UOPŠTENIH SAVETA

    Uvek sa svojom kožom postupajte veoma nežno; svako agresivno postupanje (zatezanje, trljanje…) joj šteti, jer načinje kolagenska i elastinska vlakna.

    Upotrebljavajte blage proizvode, bez alkohola na početnim mestima u sastojcima, blaga sredstva za čišćenje (ne treba da sadrže sastojak za čišćenje sodium lauryl sulfate, bar ne na početku spiska sastojaka).

    Nikada za čišćenje ne upotrebljavajte sapune, sindete ili slične zamene; svi oni veoma isušuju kožu, a sastojci koji čine sapun tvrdim često zatvaraju pore.

    Upotrebljavajte što više vitamina i antioksidanata – kako u kremama tako i u obliku prehrambenih dodataka – da biste bar malo sprečili oštećenja koja na koži svakodnevno ostavlja uticaj slobodnih radikala.

    Nemojte pušiti. Pušenje je najveći neprijatelj lepe i mladalačke kože, jer je uništava iznutra.

    Upotrebljavajte kreme sa pouzdanim UVA filterom svaki dan – to je najbolja moguća investicija u zdravlje vaše kože, s obzirom na to da smo već utvrdili da UV zraci prouzrokuju skoro 90 % starenja kože!

    Na kožu utiče mnogo činilaca: stres, vremenske prilike i godišnja doba, hormoni, promena težine … Uzmite sve to u obzir, pa negu i proizvode prilagodite trenutnim potrebama vaše kože. Ako u zrelim godinama iznenada dobijete akne, nemojte nastavljajti upotrebu kozmetike za zrelu kožu, jer je, maltene po nekom pravilu, masna i može stanje vaše kože samo pogoršati.
    Nadam se da nismo naveli previše podataka i da vam je sve razumljivo, a pre svega se nadam da će vam članak biti od pomoći u nezi kože. Naime, imate samo tu jednu čitav život, pa je stoga čuvajte i nežno postupajte s njom. Sva oštećenja se naime skupljaju i pre ili kasnije se pokažu.
    I na još nešto treba upozoriti: u članku često pominjem da ne treba verovati prodavačicama - time nismo hteli da kažemo da su one loše ili nešto slično, radi se samo o tome da i one o kozmetici znaju samo ono što je napisano na ambalažama i u katalozima, pa se na njihove savete, u većini slučajeva, ne možete osloniti. A uz to je njihov posao da prodaju proizvode, pa stoga i ne možete očekivati da za neki proizvod kažu da je loš, čak i kad to jeste – one to jednostavno ne smeju. Zato je na vama, drage korisnice, da se o tim stvarima poučite, jer ćete samo tako znati šta možete da očekujete od proizvoda i šta stvarno kupujete.