Ženski kutak » Diskusije


Čišćenje lica uljem

  • Član
    19. април 2015.

    Oil Cleansing Method ili metoda čišćenja lica uljem je među mnogima u svetu već prilično popularan način čišćenja lica. Ovom metodom se za razliku od klasičnog čišćenja lica gelovima, penama, kremama ili mlekom upotrebljava mešavina ulja pomoću kojih se uklanjaju sve nečistoće s lica, koje se zatim odstranjuju vlažnom krpom.


    OCM se temelji na teoriji da 'ulje topi ulje', što je relativno tačno, ipak ni samo ulje ne može da razgradi masnoću - za tu namenu koriste se deterdženti, koji kožu (ili bilo šta drugo) čiste od masnoće i nečistoća. Tako po ovoj teoriji ulje može da razgradi masnoću, od koje se između ostalog sastoje mitiseri, i tako kožu učini lepšom nakon određenog vremena, a nečistoća bi bilo manje. Iako vam možda deluje da ova metoda nije baš najbolja, ako vam se čini da na sve što na nju nanesete vaša koža reaguje crvenilom i ekcemom ili aknama, začepljenim porama i ostatkom nečistoća, ili da vam ni jedan produkt zaista ne odgovara, vredi isprobati je. Tako jednostavno možete da probate nove produkte i tretmane.


    Kome je namenjena?


    Metoda čišćenja lica uljem može se primeniti na sve tipove kože i u svim starosnim dobima, mada ne postoji pravilo niti sigurnost, da će ona odgovarati svima. Svako mora otkriti sam za sebe, da li mu odgovara ova metoda, sa kojim uljima i u kojoj razmeri. Možda bi ona najviše odgovarala koži koja je sklona stvaranju nečistoća, jer su se mnogi korisnici pohvalili da im je koža lepša i čistija, više se sija i izgleda zdravije, mada bi to ipak svako za sebe trebao proveriti - jer pak nisu ni svi imali sreće, nekima se stanje kože drastično pogoršalo nakon upotrebe ove metode (izbijanje bubuljica, cističnih akni).


    Procedura se obavlja mešavinom ulja, od kojih se koristi i ricinusovo, koje može da deluje pomalo isušujuće, pa se zato pri spravljanju mešavine uzima u obzir tip kože. Ricinusovo ulje se preporučuje jer zbog svojih sitnih molekula može da prodre dovoljno 'duboko' u kožu (kroz epidermis) i da deluje protiv začepljenja topeći masnoću (mitisere) i loj, ali njegova upotreba nije nužna.


    'Originalnu' formulu predstavlja mešavina ricinusovog i maslinovog ulja, mada se takođe za tu namenu može koristiti i bilo koje drugo ulje. U ulja koja možete izabrati spadaju: maslinovo, suncokretovo, susamovo, šipkovo, ulje koštica grožđa, pšeničnih klica, avokadovo, lešnikovo, bademovo, kokosovo, jojobno, arganovo, konopljino, ulje koštica kajsija... Većinu ovih ulja možete nabaviti u svakoj prodavnici hrane, zdrave hrane, naravne kozmetike i apotekama. Ako je moguće, savetujemo vam, da kupite ulje organske produkcije i tako izbegnete pesticide, herbicide i ostale škodljive supstance.


    U načelu, trebalo bi se pomešati 2/3 ricinusovoga i 1/3 nekog od ostalih ulja za masnu i nečistu kožu, ili obrnuto za suvu kožu; znači 1/3 ricinusovog ulja i najmanje 2/3 nekog od ostalih. Količina ricinusovog ulja bi trebalo biti onoliko manja koliko je koža suva, a možete ga i potpuno izostaviti.


    Potrebno vam je: izabrano ulje, mala šoljica za ulja, ako ćete ih mešati, krpica (ako je napravljena od mikrovlakana) za lice.


  • Član
    19. април 2015.
    Postupak OCM (Oil Cleansing Method )

    Pripremljenu mešavinu ulja (ili naravno samo izabrano ulje) rastrljajte prvo među dlanovima a zatim nanesite na čisto lice i masirajte 2 do 5 minuta. Masirate celo lice, čak i deo oko očiju. Toplota dlanova i nežna masaža čine kožu mekšom kao i sadržaj pora, tako da se kasnije nečistoće mogu lakše odstraniti, a takođe na taj način u isto vreme radite i nežan piling lica.
    Po završetku masaže, krpicu (preporučuje se da bude od mikrovlakana) pokvasite u toplijoj vodi (nikako vreloj), ocedite i stavite preko lica, tako da dodatno omekšate kožu i otvorite pore. Nakon približno 2 do 3 minuta, kada se krpica ohladi, njome nežno odstranite ulje sa lica.
    Postupak sa krpicom ponovite jednom ili dva puta, pri čemu je svaki put dobro isperite toplom vodom.
    Po brisanju krpicom, koža bi trebalo biti meka, čista i nemasna, po želji možete dodatno oplaknuti lice vodom.
    Ako vam se po brisanju koža zateže, možete naneti kapljicu ulja po želji i dobro ga razmazati po licu ili staviti svoj omiljeni preparat.

    Neki ovu proceduru obavljaju svakoga dana i to po dva puta, ipak, s obzirom da je to intenzivno čišćenje i piling koji se radi masažom, preporučujemo vam, da ne preterujete i da vam limit budu četiri čišćenja nedeljno. Ako vam je koža tanka i osetljiva, ređe koristite ovu metodu.

    Ako vam je koža sklona nečistoćama, možete dodati ulje čajevca (tea tree oil), koji deluje antivirusno, antibakterijski i antigljivično. Za pravi efekat, idealna količina ulja od čajevca u vašoj miksturi za čišćenje lica bi trebalo da bude 5% do 10%, ali ovu mešavinu ne smete nanositi na predeo oko očiju jer je prejaka i može iziritirati nežnu kožu (ne zaboravite, to je ipak eterično ulje jakog mirisa).

    Za kraj još par bitnih uputsatva i upozorenja:

    Ako vam je koža masna i sklona nečistoćama, vodite računa da uklonite sve ostatke ulja sa kože ­lica.
    Nikada nemojte dodavati eterična ulja jer mogu nadražiti kožu. Ako baš ne možete bez mirisa, dodajte samo kap ili dve.
    Vodite računa da prilikom masaže i uklanjanja ulja sa kože krpicom budete nežni i ne razvlačite kožu ili je oštetite.
    Nikako nemojte preterivati u čišćenju lica uljem.
    Postupak OCM uvek izvodite uveče pre spavanja.

    Nadamo se da ćete biti među srećnima kojima ovaj metod odgovara, želimo vam prijatno isprobavanje!