Narodni lekar » Diskusije


PODBEL

  • Officer
    26. мај 2015.

    PODBEL 

    [​IMG] 

    (konjski lopuh, kozja brada, repuh, marta, belo kopitnjakovo lišće, konjsko kopito) ili lat. Tussilago farfara je biljka iz porodice glavočika (Asteraceae).

    Višegodišnja zeljasta biljka sa većim brojem stabala koji su pokriveni ljuspastim, zelenim ili ružičastim listićima. Na vrhu stabaoceta je zlatnožuta cvast glavica. Krupni, zeleni listovi na dugačkim drškama obrazuju se posle cvetanja.

    Upotrebljava se cvet, koji se sakuplja na početku cvetanja i listovi kada su potpuno razvijeni. Koristi se za lečenje bronhitisa, laringitisa, astme. Lekovitost podbela na disajne organe zasniva se u njegovom sadržaju sluzi, koja oblaže upaljenu sluzokožu čime sprečava njeno nadraživanje i smiruje kašalj. Koristi se i za pojačano znojenje i izbacivanje mokraće, a spolja kod kožnih bolesti (rane, uboji, čirevi).

    Zbog svoje otpornosti rasprostranjen je svuda, ali najbolje uspeva pored reka, na glinenom i peščanom zemljištu. Podbel cveta od januara do marta, dok mu se listovi razvijaju nešto kasnije, u maju. U lekovite svrhe upotrebljavaju se svi nadzemni delovi, odnosno, cvet, list i stabljika koji se sakupljaju za vreme cvetanja.

    Ova lekovita biljka obiluje vitaminom C i mnoštvom aktivnih materija koje povoljno deluju na čitav organizam, a sadrži i gorke materije, inulin i fitosterol zbog čega se preparati od podbela upotrebljavaju za suzbijanje čitavog niza bolesti, naročito onih koje napadaju respiratorne organe.

    Međutim, podbel poseduje i toksička svojstva, pa se za unutrašnju upotrebu ne bi smeo konzumirati duže od četiri nedelje, dok je upotreba obloga, kupki, melema i drugih preparata za spoljašnju upotrebu – neograničena.


    Podbel podstiče izbacivanje bronhijalne sluzi i blagotvorno deluje na disajne organe. Oblog od svežih listova ove lekovite biljke koristi se za lečnje tuberkuloze i teške upale pluća, dok vruć čaj od podbela uklanja simptome bronhitisa i astme i regeneriše oštećene bronhije pušača.
    Kod upotrebe podbela se savetuje izuzetna opreznost zato što neki njegovi sastojci (pirolizinalkaloidi) deluju hepatotoksično, genotoksično i kancerogeno. Ovi alkaloidi se slabo rastvaraju u vodi, pa se čaj može koristiti bez velike bojazni, ali u strogo određenim dozama i vremenskom intervalu (dnevno 3-4 šolje čaja ne duže od 4 nedelje). 

    Podbel se više upotrebljava u narodnoj, nego u zvaničnoj medicini. Neizostavan je u svim čajevima protiv kašlja, što potvrđuje i njegov latinski naziv (tussis - kašalj). Upotrebljava se i za ispiranje usta i grla, za obloge i klistiranje. Sprečava upale, a postojeće brzo sanira. Svoju lekovitost je potvrdio i kod ublažavanja, lečenja i stišavanja napada astme, kao i kod početka tuberkuloze pluća. Zajedno sa bokvicom, list podbela je omiljeni lek narodne medicine, koji se opran i premazan mašću, ili uljem stavlja na uboje, posekotine, zagnojena i upaljena mesta. Koristi se i za obloge pri upali vena, čira potkolenice, opekotina, crvenog vetra i svih upala i otoka.
    Raste na vlažnim, napuštenim livadama, oko potoka, izvora, na novim nasipima i vlažnoj ilovači. Za vreme cvetanja listovi su još pod zemljom i razvijaju se tek u aprilu i maju, a beru do kasne jeseni. Cvet i list su sličnog sastava i sadrže dosta sluzi, malo gorke materije (glikozid tusilagin), flobatanin, gailnu kiselinu, inulin i fitosterol. 

    ZA DANE POSTA
    RIBA U SOSU OD PODBELA

    800 g ribljih fileta
    1 kašika seckanog crnog luka
    250 g posnog majoneza
    1 kašičica rendane kore limuna
    1 kašika sirupa od podbela
    4 cveta podbela
    4 kašičice limunovog soka
    8 limunovih kolutova
    2 kašike margarina
    crni biber i so
    Vatrostalnu posudu premazati margarinom i posuti crnim lukom. Poređati posoljene i pobiberene filete. Dobro sjediniti lajt majonez, sirup od podbela, limunovu koru i sok i ½ kašičice soli, pa preliti filete. Peći 20 minuta na 200 stepeni. Dekorisati cvetom i limunovim kolutovima. Služiti sa krompir salatom. 

    RECEPTI:


    Opadanje kose
    20 g korena podbela
    10 g cvetova nevena
    Sastojke prelijte 1 l ključale vode i ostavite da vri 10-15 minuta, procedite, pa toplim čajem 2 x nedeljno istrljajte glavu.

    Proširene vene
    30 g lista i cveta podbela
    20 g lista maline
    20 g dugolisne bokvice
    15 g medunike
    15 g divlje jagode
    Isitnite i pomešajte sastojke, prelijte l hladne vode, zagrevajte i pustite da ključa 3 minuta, pa prohlađen čaj pijte 3x dnevno po 1 šoljicu pre jela.

    Protiv akni
    3 kašike cveta i lista podbela
    3 kašike lista bokvice
    Sitno iseckajte sastojke, prelijte 1 l ključale vode i ostavite poklopljeno da se ohladi. Čaj procedite i zasladite medom, pa pijte tokom dana. Istovremeno na bolna mesta stavljajte oblog natopljen u neproceđenom ostatku čaja i to 3x dnevno po 2 sata (oblogu menjajte svakih 1/2 sata). Po skidanju obloga, bolna mesta obrišite mlakom kamilicom.
    Ovaj recept koristite 5 dana.

    Sirup od podbela
    300 g svežih cvetova podbela
    1 l vode
    2 koluta limuna
    2 koluta pomorandže
    1 kg šećera
    Na niskoj temperaturi 20 minuta kuvajte vodu, krupno isečene cvetove podbela i kolutove pomorandže i limuna. Procedite, dodajte šećer i na tihoj vatri kuvajte još 2 sata. Sipajte vrelo u zagrejane flaše i dobro zatvorite.
    Sirup se koristi za pravljenje sladoleda i za prelivanje drugih poslastica, a rastvoren u kiseloj vodi odlično osvežava.

    Iskašljavanje
    30 g podbela
    30 g komorača
    30 g razgona
    10 g korena ljubičice
    Sastojke pomešati, pa 3 kašike popariti sa ½ l ključale vode i poklopiti. Posle 2 sata procediti, zasladiti medom i uzeti svaki 2. sat po 1 kašiku.

    Ublažavanje kašlja
    50 g lista podbela
    50 g korena belog sleza
    50 g komorača
    1 list trupca
    Jednu kašiku mešavine popariti sa 2 dl ključale vode i ostaviti da odstoji 2 sata. Procediti i na svakih 10 do 15 minuta uzimati po 1kašiku.

    Upala grla i promuklost
    40 g lista podbela
    50 g korena sleza
    30 g korena sladića
    10 g korena ljubičice
    Uzeti 3 kašike mešavine i kuvati u ½ l vode 10 do 15 minuta. Procediti i ponovo prokuvati sa 3 kašike meda, pa piti 2-3 šoljice dnevno.
    Deci se daje ista mešavina čaja, ali uz dodatak 50 g kamilice.

    Protiv prehlade
    30 g podbela
    30 g sleza
    30 g vranilovke
    30 g miloduha
    30 g lipe
    U 1 l vrele vode potopite 2 kašike mešavine, ostavite najmanje 1 sat, a pre upotrebe zasladite medom.