Narodni lekar » Diskusije


Voda - prirodni lek za sve bolesti

  • 23. фебруар 2014.

    Lecenje vodom

    Da je zdravo piti vodu svima je odavno poznato. Voda je izvor zivota i neophodna je za obavljanje svih funkcija u organizmu. Bez nje se ne moze ni zamisliti krvotok, funkcionisanje bubrega, mozga, creva, misica, nervnog sistema, razmena materija, regulacije telesne temperature, pravilan rad zglobova i kostanog sistema, eliminisanje stetnih materija iz organizma. Jasno je da bez vode nema zivota.

    Voda ne samo da gasi zeđ, vec deluje lekovito, cisti organizam i otklanja negativnu energiju. Cesto tusiranje a narocito plivanje otklanja posledice stresa, opusta misice i nerve i oslobađa nas negativne energije. Cak postoji verovanje da uklanja i magiju, uroke i slicno.

    Japanska tradicionalna medicina preporucuje da se voda pije odmah nakon budenja i to u lekovite svrhe, a naucna ispitivanja potvrđuju delotvornost ove navike. Japansko lecenje vodom daje dobre rezultate u lecenju mnogih oboljenja. Primenjuje se za lecenje meningitisa, dijabetesa, gastritisa, glavobolje, astme, bronhitisa, artritisa, epilepsije, bolova u telu, srcanih smetnji, masnoce u krvi, oboljenja bubrega i mokracnih puteva, dijareje, povracanja, zatvora, hemoroida, bolesti ociju, uha, grla i nosa, materice, raka i menstrualnih poremecaja.


    Kako se leciti vodom

    Prema japanskoj metodi, lecenje vodom treba sprovoditi na sledeci nacin. Ujutru, pre pranja zuba, treba popiti cetiri case po 160 ml vode, znaci ukupno 640 ml. Nakon toga 45 minuta ne treba nista ni jesti ni piti. Posle toga normalno doruckovati pa naredna 2 sata ne jesti nista. Ova vrsta lecenja nema negativnih efekata i dobro je (osim lecenja), praktikovati je citavog zivota u cilju ocuvanja dobrog zdravlja i kondicije.

    Pri tom i nikada ne treba piti hladnu, vec vrucu vodu. Hladna voda zbija masnoce unete hranom i tako dolazi do usporavanja varenja, ostecenja crevnih resica i pojave gojaznosti.

    Duzina tretmana vodom za određene bolesti

    1. povisen krvni pritisak (30 dana)
    2. dijabetes (30 dana)
    3. gastritis (10 dana)
    4. zatvor (10 dana)
    5. tuberkoloza (90 dana)
    6. rak (180 dana)
    7. osobe koje boluju od artritisa, ovu terapiju mogu da sprovode samo tri dana u prvoj nedelji, a nakon toga svakodnevno

    Japanci su najdugovecniji narod na planeti a 2008. godine u Japanu je bilo regostrovano preko 33.000 ljudi starijih od 100 godina! Iste godine pehar za proslavu stotog rođendana u Japanu primilo je cak 19.769 Japanaca.

  • 14. март 2014.
    Kakvu vodu treba da pijete?

    Svi znamo da dnevno treba piti najmanje dva litra vode i da leti ne treba nigde ići bez flašice vode, ali niko nam do sada još nije objasnio da li su mineralne vode potpuno bezbedne. Ako se i vi pitate da li je svaka voda dobra za svakoga, šta treba izbegavati i kako birati vodu, pročitajte sledeće savete.

    Srčani bolesnici

    Srčani bolesnici, a naročito oni koji pate od hipertenzije, ne treba da piju vodu koja ima više od 20 mg natrijuma po litru. Njima se preporučuju oligomineralne vode s magnezijumom jer on blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem.

    Voda sa natrijumom

    Vodu s visokim sadržajem natrijuma treba da piju sportisti i rekreativci jer se pojačano znoje i na taj način gube i vodu i minerale.

    Sulfat pomaže kod zatvora

    Osobe koje pate od zatvora treba da piju vodu koja sadrži dosta sulfata jer oni ubrzavaju varenje i pospešuju pražnjenje creva. Sulfati takođe stimulišu rad pankreasa, te se vode bogate ovom vrstom minerala preporučuju gojaznima, dijabetičarima, kao i osobama koje pate od oboljenja jetre i žuči.
  • 14. март 2014.

    Kakvu vodu pijemo?

    Flaširane vode za piće – šta pravilnici mogu da kažu potrošačima?

    U našoj zemlji je 2005. godine donet novi Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za prirodnu mineralnu vodu, prirodnu izvorsku i stonu vodu [1], koji je usklađen sa aktuelnim zahtevima Evropske unije u toj oblasti [2,3]. Šta novi pravilnik donosi?

    Osnovna razlika novog u odnosu na prethodni pravilnik [4] je u uvođenju novih kategorija flaširane vode koje do sada nisu bile definisane na našem tržištu. Pored ranije ustanovljene kategorije prirodne mineralne vode, sada se definišu i kategorije prirodna izvorska voda i stona voda. Pored toga u našoj zemlji u ovoj oblasti je definisana i flaširana prirodna voda za piće, koja se pominje u Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće  [5] i soda-voda koja se pominje u Pravilniku o kvalitetu i drugim zahtevima za osvežavajuća bezalkoholna pića i soda-vodu  [6]. Prema novom Pravilniku o kvalitetu i drugim zahtevima za prirodnu mineralnu vodu, prirodnu izvorsku i stonu vodu [1] pojam "prirodna" mogu da nose samo mineralna i izvorska voda.

    Prema ovom pravilniku prirodna mineralna voda je podzemna voda namenjena za ljudsku upotrebu u svom prirodnom stanju, koja ima karakteristike zbog kojih se razlikuje od vode za piće (vodovodske – primedba autora) i koja može da se flašira samo ako je (u prirodnom stanju – primedba autora) hemijski i mikrobiološki ispravna za piće, ako joj je kvalitet stabilan i formiran u prirodnim uslovima itd.

    Prirodna izvorska voda je podzemna voda namenjena za ljudsku upotrebu u svom prirodnom stanju, koja se flašira na samom izvoru ili u njegovoj neposrednoj blizini. U pogledu zahteva za eksploataciju i stavljanje u promet, mikrobioloških zahteva, postupaka obrade i deklarisanja za obe ove "prirodne" vode važe iste odredbe Pravilnika [1]. Razlika je u kontroli njihovog hemijskog sastava. U prirodnoj izvorskoj vodi se, prema Pravilniku [1], kontroliše oko dva i po puta više parametra u odnosu na prirodnu mineralnu vodu, čime se obezbeđuje poverenje u njen izvandredankvalitet. Treća kategorija "prirodnih" voda je flaširana prirodna voda za piće, definisana Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće [5].

    Tehnološki fakultet Novi Sad

  • 14. март 2014.

    Šta piše na dnu plastične ambalaže? 

    Verovatno pre deset i više godina niko još nije pomišljao, da ćemo običnu vodu piti uglavnom iz plastične boce. Još danas je to više iz navike nego potrebe, jer je voda iz većine vodovoda još uvek pitka. Ipak, često sebi pijenjem vode iz plastične ambalaže činimo medveđu uslugu. Zašto? Zbog hemijskog sastava plastike. Na dnu svake ambalaže potražite trougao sa brojem u sredini. On govori koliko je opasna vaša plastika.


    1 – PET (često i PETE) – Te su boce u većini slučajeva namenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogućnost da ispuštaju teški metal antimon i hemijsko jedinjenje EPA, koje ometa delovanje hormona. Takve boce mogu ispuštati i kancerogena jedinjenja.


    2 – HDP (nekad i HDPE) - Radi se o “dobroj“ plastici, za koju postoji najmanja verovatnoća ispuštanja hemikalija u vodu.

    3 – PVC (nekad i 3V) – Ova plastika ispušta dve otrovne hemikalije, a obe ometaju delovanje hormona u ljudskom telu. Usprkos tome, to je još uvek najčešće upotrebljavana plastika za boce.

    4 – LDPE – Plastika koja ne ispušta hemikalije u vodu. Uprkos tome, ne koristi se za izradu plastičnih boca, nego uglavnom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.

    5 – PP – Još jedna od “dobrih“ plastika, obično bele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakuju sirupi, ili čaše za jogurt.

    6 – PS – Plastika koja ispušta u vodu kancerogenu materiju STIREN. Najčešće se koristi u izradi čaša za kafu za jednokratnu upotrebu, ili u ambalaži brze prehrane.

    7 – PC (ili bez oznake) – To je najlošija plastika za prehrambene proizvode, jer izlučuje hemikaliju BPA. Na žalost, koristi se u bočicama za dojenčad, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.

    Plastične mase, koje ne otpuštaju hemikalije u vodu su, dakle, 2, 4 i 5, ili s oznakom HDP, HDPE, LDPE, PP. Kod svih drugih radije razmislite o njihovoj upotrebi. Još je uvek je najbolje čuvati vodu u staklenim bocama.

    Dolazi vreme, kada ćemo na žalost, vodu sve češće nositi sa sobom. Najlošiji je način njeno prenošenje u plastičnoj ambalaži; posebno u onoj s oznakama 1, 3, 6 ili 7. Voda u takvim bocama je podložna hemijskom ili temperaturnom delovanju, a kod naknadnog punjenja i bakteriološkom. Poželjne bi bile staklene boce, ali su nepraktične, zato se preporučuju aluminijumske boce (ne plastične, jer su zbog cene obično od najlošije plastike) sa zaštitnom košuljicom koja odvaja sadržaj od aluminijuma. Za pijenje vode u kancelariji, najbolje je da kupite malu staklenu bocu za ličnu upotrebu, kojih ima na tržištu, pa tako napravite nešto korisno za svoje zdravlje i okolinu.

    U svojim ormarima proverite u kakvoj je ambalaži u trgovini kupljena “zdrava hrana“!
    Moguće je da ćete biti neugodno iznenađeni!

  • 14. март 2014.

    Čista voda je najzdraviji napitak

    KAKO OČISTITI VODU IZ GRADSKOG VODOVODA I PRIPREMITI JE ZA KONZUMIRANJE?

    S obzirom na to da se čovekovo telo sastoji od oko 70% vode, a mozak čak od 90%, upravo je voda ta u kojoj se odvija najveći broj hemijskih procesa u organizmu, pa je zato veoma važno kakav kvalitet napitaka unosimo u sebe. Voda je najzdraviji napitak.
    Vodu sa česme možemo pretvoriti u vrlo zdravu – odleđivanjem.


    Prečišćavanje vode

    Ostavimo vodu u posudi sa otvorenim poklopcem ili u otvorenoj falši 12 do 24 sata kako bi se dehlorisala, a zatim sipamo u plastične flaše i stavimo u zamrzivač. Kada izvadimo flaše sa potpuno zaledjenom vodom, primetićemo da je u sredini led  postao mutan sa različitim nijansama bele, žute i sive boje, a okolo je providan. U tom unutrašnjem sloju koncentrisali su seviškovi soli iz vode, veliki deo toksičnih jedinjenja, teški metali, itd.

    U spoljašnjem delu zamrznute vode, tik uz ivice flaše, ostao je deuterijum – teška voda, veoma pogodna za  pravljenje atomske bombe, ali ne i za funkcionisanje našeg organizma, koja u određenim, čak i u malim količinama veoma razorno deluje na organizam i izaziva smrt.

    Kada izvadimo flašu iz zamrzivača prelijemo je minut – dva toplom vodom, onda pažljivo otvorimo poklopac i pod pritiskom se izbaci voda bogata deuterijumom.

    Nakon toga flašu zatvorimo i spustimo u neki veći sud napunjen toplom vodom – oko 40 stepeni C. Voda u flaši će se brzo otopiti, a na dnu će ostati talog. Sada procedite vodu kroz nekoliko puta ispresavijanu gazu i dobićete vrlo kvalitetnu prečišćenu vodu sa kojom možete pripremiti sve napitke i hranu koja zahteva primenu vode.

    Strukturisana voda

    Ovako pripremljena voda ne samo da je prečišćena, nego je i strukturisana, kao i sva voda u živim organizmima i voću i povrću. Tu vodu organizam može direktno koristiti ne trošeći 25Ccal/1l na dovođenje vode u stanje u kojem može biti usvojena u organizmu. Strukturisana voda znatno je zdravija.

    Dugačak je niz lekovitih dejstava pročišćene i strukturisane vode: stvaranje veće snage i energije, dužom upotrebom smanjuje se potreba za snom i poboljšava kvalitet sna, produžava zdrav životni vek (nije slučajno što je piju dugovečni gorštaci), utiče na bolju reprodukciju i rađanje zdravije dece (jedan od razloga što ptice prelete hiljade kilometara u severne delove zemlje pre nego što na svet donesu mladunce).

    Voda će ostati strukturisana 15h nakon odleđivanja i to je period kada ju je najbolje upotrebiti. U suprotnom, izgubiće deo svojih korisnih dejstava, ali će i dalje ostati prečišćena,pa se može i kao takva koristiti. Svakako, na vama je odluka da li ćete zamrzavati vodu iz vodovoda, filtriranu, slabomineralnu flaširanu, izvorsku ili već neku drugu. U svakom slučaju, takvim postupkom znatno poboljšavate kvalitet svake vode.