Narodni lekar » Diskusije


Korisne biljke

  • Leader
    25. фебруар 2014.

    Maslačak u salati


    Koren maslačka poboljšava apetit i dobro deluje na varenje. U anglosaksonskim zemljama maslašak se koristi često i kao diuretik. Upotrebljava se u vidu čaja ili ekstrakta. To je ujedno i prva prolećna salata, prvi izvor vitamina nakon monotone zimske hrane.


    U rano proleće koriste se listovi, dok maslačak ne procveta. Tako svež, maslačak je izuzetno delotvoran za eliminaciju štetnih materija iz krvi, kao i za umanjenje bolova u žuči i predelu jetre.


    maslacak

  • Leader
    25. фебруар 2014.

    Srce se raduje gloginjama



    Neke novija istraživanja potvrdila su da je plod gloga veoma dobar prirodni lek za srce, kao i da smiruje napetost.



    Gloginje su vrsta divljeg voća koje ne privlači posebnu pažnju, i koje neki potpuno neopravdano smatraju nedostojnim ljudske trpeze. Čak se izraz "jesti gloginje" koristi za ukazivanje na krajnju bedu i siromaštvo. 
    Kao namirnica, gloginjee imaju izuzetnu vrednost, iako je njihov jestivi deo neizdašan, suv i baršunast. Ukus je opor i pomalo kiselkast, ali je ovaj plod bogat vitaminom C, karotinom, šećerom i pektinom
    Od minerala sadrži kalcijum, natrijum, aluminijum i fosfor. U zemljama poput Nemačke i Švajcarske od gloginja prave marmelade, kompotei neke druge specijalitete, a za te zemlje sigurno ne možemo reći da su siromašne. 
    Plodovi gloginje se mogu koristiti i kao lek, pa se beru bez peteljke i suše u toploj rerni. Temperatura rerne ne sme preći 50 stepeni, jer plodovi mogu da potamne i nagore, i time izgube hranljiva svojstva i vrednost. Prilikom sušenja veoma je bitno da zadrže svoju prirodnu boju. 


    Čaj od gloginja se priprema tako što se kašičica zdrobljenih plodova prelije sa 2 dl hladne vodei ostavi 7 do 8 sati. Nakon toga, zagreje se do ključanja i procedi. Pije se zaslađeno medom, dva do tri puta dnevno. 
    Tinktura od gloginja se priprema tako što se 20grama zdrobljenih plodova potopi u 100 grama alkohola i ostavi da odstoji par sati. Uzima se po pet kapi tri puta na dan. 
    Plodovi gloga su jedan od najvrednijih prirodnih lekova za srce. Jača i reguliše rad srca, reguliše krvni pritisak, a posebnu vrednost ima u slučaju oštećenja srčanog mišića u starosti, njegove upale, arterioskleroze i srčanih smetnji nastalih usled povećane nervne napetosti. 
    Lekari koi dobro poznaju vrednosti plodova gloga preporučuju da se posle svakih sedam dana konzumiranja glogovih preparata prave pauze od po dva do tri dana.


    gloginje

  • 06. март 2014.

    KAMILICA 


    (Matricaria chamomilla) Fam. Asteraceae
    Popularni nazivi: kamomila, materičnjak, carev cvet, popadika, romanika

    Opis: Zeljasta samonikla jednogodišnja biljka, sa stablom koje se grana pri vrhu, i visoko je 20-30 cm. Listovi su glatki, raspoređeni u po dve grupe, sa paralelnim linearnim segmentima. Sitni cvetovi su grupisani u cvetne glave na vrhovima grana. Bočni cvetovi su beli, a njihove latice su sjedinjene u obliku jezička, dok su centralni cvetovi žuti i zaobljeni, sa laticama koje su nazubljene sa spoljne strane (po 5 zubaca). Lekovita kamilica ima karakterističan, prodoran miris i razlikuje se od drugih vrsta koje su joj srodne po cvetnoj glavi koja je okruglasta, kupasta, iznutra prazna, dok među cvetovima koji se polako otvaraju sa cvetnice, ne postoje brakteje ili priperci (listovi u čijem se pazuhu nalazi cvat). Plodovi su ahenije bez latica. Kamilica raste kako na obrađenom, tako i na neobrađenom tlu. Cveta od maja do septembra.
    Upotrebljivi delovi: Cvetovi, bez drške, i to sakupljeni u periodu maj-avgust.
    Sakupljanje se vrši po suvom vremenu, pošto se povuče rosa. Uvenuli cvetovi se ne beru. Sakupljanje se obavlja rukom ili specijalnim češljem, uz zahvatanje samo cvetnih glava. Cvetove treba poređati u senci kako bi povratili svežinu, a zatim ih provejati kako bi se odstranila prašina i druge nepoželjne čestice. Posle ovoga, cvetovi se propuštaju kroz rešeto radi selekcije i ujednačavanja.


    Na ovaj način se izdvajaju mali cvetovi i oni koji su ubrani sa drškom. Proces odstranjivanja ovih drugih (sa drškom) se obavlja pažljivo, pokretima gore-dole pri čemu se cve tovi sa drškom izbacuju na površinu, a zatim se odstranjuju rukom.
    Sušenje cvetova se vrši u sušarama, ili dobro provetrenim tavanima. Cvetovi se rašire na hartiji u veoma tankom sloju. Ako ih sušimo na tavanu, treba ih okretati kako se ne bi uplesnjavili.
    Ovo međutim, treba raditi veoma pažljivo, kako bi se izbeglo drob ljenje cvetova.
    Aktivna svojstva: Etarsko ulje, azulin, kamazulun, flavonozid, holin, matricin, epigenin, umbeliferon, salicilna kiselina, fitoste rin, supstance kumarinske prirode sa spazmolitičkim dejstvom.
    Farmakološko dejstvo: Anestetik - neutrališe bol, dezinficijens (uništava zarazne mikroorganizme), antiinflamator (sprečava zapaljenja), antiseptik (protiv trovanja), bakteriostatik (zaustavlja razvoj bakterija u organizmu), baktericid (uništava bakterije), sedativ (umirujuće sredstvo), karminativ (protiv nadimanja i vetrova), antispastik (protiv grčeva u želucu i crevima), cika trizant (za isceljenje rana), sudorifik (podstiče znojenje), antidijareik (protiv proliva).
    Kamilica nije uzalud smatrana "univerzalnim lekom", naročito kada su deca u pitanju.
    Terapeutske indikacije: Gastritis, enterokolitis (upala tankog i debelog creva), dijareja (proliv), nadimanje, crevne kolike (bolni napadi), dismenoreja (menstruacija praćena bolovima), amenoreja (izostanak menstruacije), insomnija (nesanica), orhitis (za paljenje mošnica), nefritis (upala bubrega), konjunktivitis (upa la sluzokože oka), gangivitis (upala desni), apsces (gnojno zapaljenje tkiva, zagnoj).
    Kupke i ispiranje kamilicom umirujuće deluju kod stanja iscrpljenosti.
    Kamilica stimuliše peristaltiku (aktivnost) creva, a da pri tome ne izaziva njihovo pražnjenje (putem stolice), i zato je preporučljiva je kod hemoroida (šuljeva) kako za internu upotrebu u obliku čaja, tako i spolja u vidu masti od kamilice.
    Kod sinuzitisa (upale sinusa) se vrši inhalacija parom od kamilice, dok se neuralgija (bolest živaca koja se manifestuje u
    naletima u određenim delovima tela, a nije izazvana nekim vidljivim anatomskim, promenama) leči utrljavanjem ulja od kamilice.
    Ona otklanja umor u udovima, a kuvani cvetovi pripremljeni u obliku kaše i primenjeni na predeo obolele mokraćne bešike
    umanjuju bolove.
    Takođe, kod bolova u ušima blagotvorno deluje toplo ulje, 2 - 3 kapi, 2 puta dnevno.
    Ulje od kamilice se koristi i za masažu paralizovanih udova.

    Način upotrebe:
    - Infuzija: 1 puna kašičica na 250 ml vode.
    - Kompresa: 250 ml vrućeg mleka se prelije preko 1 pune (supene) kašike kamilice i ostavi da odstoji 30 sekundi do 2 minuta.
    Procedi se i koristi u mlakom stanju u vidu obloga za oči (protiv bolova).
    - Inhalacija: 1 litar ključale vode se prelije preko 4 pune kašike kamilice, a zatim se vrši inhalacija (udiše se para ispod peškira).
    - Ulje od kamilice: Flaša se napuni cvetovima kamilice koji su sakupljeni po sunčanom vremenu. Pri tom, cvetove ne treba nabijati. Preko njih se sipa maslinovo ulje i to tako da prekrije cvetove u sloju od 2 cm. Flaša se začepi i čuva na suncu 14 dana, zatim se procedi i sipa u manje flašice, koje se čuvaju na hladnom.
    - Dodatak za kupku: Za kompletnu kupku koriste se 2 pune šake kamilice. Za umivanje i pranje kose -1 puna šaka kamilice stavljena u ključalu vodu.



  • 06. март 2014.

    KOPRIVA 


    (Urtica doica) Fam. Urticaceae
    Popularni nazivi: obična kopriva, pitoma kopriva, žarulja, žegavica


    Opis: Zeljasta, živopisna biljka sa bodljikavim trepljama. Ima listove u obliku srca, bočno nazubljene, ovalne i kopljasto-zašiljene. Cvetovi su raspoređeni u paru i smešteni su u zadebljanjima listova sa njihove unutrašnje strane, duži su od drške lista. Plod je ahenija. Cveta od juna do kasne jeseni. Raste kako na obrađenom, tako i na neobrađenom zemljištu.


    Upotrebljivi delovi: Listovi sakupljeni u periodu maj-novembar i koren sakupljen u jesen. Sakupljanje koprive na većim površinama se vrši kosidbom i otkidanjem listova sa stabljike, i to odozdo nagore. Otkidanje se obavlja još dok je biljka u svežem stanju. Pre odvajanja listova na ovaj način, odstrane se požuteli listovi i vrhovi. Listovi se suše u senci, prostrti u tankom sloju.  


    Uslovi za upotrebu: Proizvod ne sme da sadrži ostatke stabljike, kao ni pocrnele listove. 


    Aktivna svojstva: Provitamin A, vitamin B2, C i K, hlorofil, flavonoid i sluzaste materije, esencijalne kiseline, esencijalno ulje, masno ulje. 


    Farmakološko dejstvo:


    Interno: Hemostatik (zaustavlja krvarenja), emoliens (sredstvo za umekšavanje), ekspektorans (za iskašljavanje), aktivira cirkulaciju krvi uz oslobađanje histamina, eliminiše mokraćnu kiselinu i hlorate, adstrigens (izaziva stezanje), antiseptik (protiv klica), diuretik (pospešuje mokrenje), antidijareik (protiv proliva), hipoglikemijant (smanjuje ni - vo šećera u krvi).


    Spolja: Cikatrizant (stimuliše regeneraciju tkiva).


    Terapeutske indikacije: Kefaleja (teške glavobolje), anemija (malokrvnost), dijabetes melitus (šećerna bolest), gojaznost, renalna litijaza (kamen u bubregu), reumatizam, kostobolja, hemoragija postpartum (krvarenje posle porođaja), dizenterija, zastarele rane, varikozni čir, hronični ekcem.


    Protiv hemoroida koji krvare preporučuje se sledeći čaj: list koprive 20 g, cvet hajdučice 20 g, kora krušine (Rhamnus frangula) 60 g. Izmešati i od ovoga uzeti po jednu (supenu) kašiku preko koje se prelije 250 ml vrele vode. Ostaviti da odstoji 3 minuta, a zatim procediti. Pije se jedna i po čaša pred spavanje.


    U slučaju avitaminoze (nedostatka vitamina) terapija koprivom okrepljujuće deluje na ceo organizam.


    Cela biljka - stabljika, list, cvet i koren, ima lekovita svojstva. Kopriva je efikasan lek kod oboljenja urinarnog trakta (mokraćnih puteva). Takođe, stimuliše peristaltiku creva (rad creva) i preporučuje se u okviru terapije svakog proleća. Dobro je piti čaj pripremljen od vrhova sveže koprive, u trajanju od 4 sedmice, u proleće i u jesen. Pije se po šolja čaja 30 minuta pre doručka, a zatim 1-2 šolje u toku dana, polako, u retkim gutljajima. Čaj se pije nezaslađen. Može se kombinovati sa nanom i kamilicom.


    Preporučuje se terapija čajem (kao napitak) u periodu od mesec dana kod oboljenja jetre, žučne kese, slezine, u slučaju tumora, čira, kolitisa (upale debelog creva), pulmonalne kongestije (nadiranja krvi u pluća). Čaj ne treba kuvati, jer se na taj način uništavaju aktivna svojstva.


    Kopriva je uspešna u lečenju virusnih i bakterijskih oboljenja.


    Starenjem telo gubi gvožđe i pojavljuju se simptomi umora i iscrpljenosti. Čovek oseća slabost i redukovanu moć aktivnog delovanja. Kopriva, zahvaljujući gvožđu koje poseduje, u opisanom slučaju deluje veoma uspešno, a posle određenog vremena, organizam se oporavlja.


    Čaj od koprive se primenjuje u slučaju hidropsije (vodene bolesti), budući da deluje kao diuretik (pospešuje mokrenje), zatim kod anemije (malokrvnosti), hloroze (bledila usled izostajanja menstruacije) kod mladih devojaka, leukemije. Kad su u pitanju alergije, čaj treba piti duže vremena.


    Protiv išijasa koristi se kupka od koprive (200 g koprive za 1 kupku).


    Za sprečavanja opadanja kose, prilikom pranja treba koristiti sledeću mešavinu: dekokt od korena koprive kojem se dodaje infuzija od lista koprive. Kožu kosmatog dela glave treba masirati tinkturom od koprive koja se priprema od korenja sakupljenog u proleće ili u jesen.


    Koža se svakodnevno masira ovom tinkturom. Kopriva je veoma delotvorna kod periferne arteriopatije (oboljenja perifernih, tj. krvnih sudova ekstremiteta).


    Mnoge osobe bi mogle izbeći amputaciju noge primenjujući "kupku nogu" čajem od koprive. U ovom slučaju se koristi topla kupka u dekoktu od koprive. Trajanje kupke -10 minuta.


    Tegobe prouzrokovane perianalnim čirom otklanjaju se upotrebom 3 šolje čaja od koprive dnevno uz dodatak 1 kašičice švedske tinkture na svaku šolju čaja.


    Kod astenije (slabosti organizma), ekcema, mikotičnih oboljenja (gljivičnih oboljenja) nogu, piti 3 šolje čaja od koprive dnevno, a noge držati u čaju od ruse i mečjeg grožđa (Arcto-staphylosuvaursi).


    Protiv raka na želucu, takođe je preporučljiv čaj od koprive. Inače, upotrebom ovog čaja, deluje se preventivno u procesu stvaranja malignih tumora.


    Način upotrebe:


    - Infuzija: 1 puna kašičica koprive dodate u 250 ml vrele vode, treba da odstoji 30 sekundi i da se potom procedi (kada je u pitanju sveža biljka); sušena kopriva stoji 2 minuta u vrućoj vodi.


    - Tinktura: Korenje prikupljeno u proleće ili u jesen, usitniti i sipati u flašu, do vrha. Preko toga dodati votku jačine 40%, tako da biljka bude prekrivena alkoholom. Zatvorenu flašu treba ostaviti na suncu ili na zagrejanim mestima 14 dana, posle čega se procedi.


    - Kupka nogu: 1 puna šaka korenja, koje je dobro oprano i šaka koprive (list i stabljika), ostavi se da odstoji u hladnoj vodi (5 litara) 12 sati, zatim se ugreje i koristi za kupku u trajanju od 20 minuta. Iste biljke se mogu koristiti 2-3 puta.


    - Za pranje kose: Sud od 5 litara napuniti svežom ili sušenom koprivom i kuvati na tihoj vatri do ključanja, a zatim skloniti u stranu i ostaviti da odstoji poklopljen 5 minuta.


    Ako se koristi koren koprive, 1 puna šaka odstoji u hladnoj vodi 12 sati, posle čega se ugreje do ključanja, skloni sa vatre i ostavi poklopljeno 10 minuta. Posle pranja koprivom, koristiti domaći sapun.