Narodni lekar » Diskusije


Jabukovo sirće

  • Leader
    25. фебруар 2014.

    Zlatno pravilo - nikad ne kupujte u prodavnici, jer je koncentracija jabukovog sirćeta tek negde oko 5%.


    Jabukovo sirće nastaje fermentacijom soka od jabuka. Najbolje je koristiti prirodno jabukovo sirće, koje ne sadrži nikakve dodatke. Tokom procesa fermentacije prirodni šećeri iz jabuka razlažu se, uz pomoć bakterija i kvasca. Ono što nastaje je prvo alkohol, a zatim i sirće.


    Novija medicinska istraživanja su pokazala da je konzumiranje jabukovog sirćeta povezano sa smanjenjem nivo šećera u krvi čovjekovog organizma. Zbog toga su naučnici došli do zaključka, da konzumiranje na prazan želudac dovodi nivo inzulina u krvi na zadovoljavajući nivo kojim treba početi svaki obrok. Na takav način proces varenja hrane nakon jela može da počne ubrzo nakon obroka jer organizam onda crpi šećere direktno iz trenutno konzumiranih namirnica.


    Jabukovo sirće koristi se u kuvanju ali je njegova namena prvenstveno u lečenju zaista velikog broja tegoba i bolesti. Neretko, jabukovo sirće se preporučuje kao ,,lek za sve''.

  • Leader
    25. фебруар 2014.

      Recept za pripremu domaćeg jabukovog sirćeta


    Jabukovo sirće može da se spravlja i u domaćoj radinosti, a za kvalitetno sirće najbolje su neprskane jabuke, po mogućnosti divlje, a ako ih nema mogu i kultivisane.


    Jabuke se dobro operu, odstrane peteljke, a zatim se zajedno sa semenkama usitne i samelju u mašini za meso. Nakon toga ta smesa se stavlja u veći lonac ili kačicu.


    Ukoliko jabuke nisu pustile dovoljno soka, na 10 kg jabuka dodaje se četvrt litra prokuvane i ohlađene vode. U tu količinu doda se još i 100 g šećera, sve se dobro izmeša, posuda prekrije čistom, višestrukom gazom i ostavi na toplom mestu ili suncu. Smesa se povremeno kontroliše i meša.


    Sud treba držati na mestu gde temperatura ne pada ispod 18 ali i ne prelazi 25 stepeni. U ovakvim uslovima, vrenje traje između 25 i 30 dana, a ukoliko ima sunca i kraće.


    Kada se proces vrenja završi, sirće se pažljivo procedi, prvo kroz ređu, a zatim kroz gušću cediljku, a na kraju kroz višeslojnu gazu da bi se dobila bistra tečnost. Potom se sipa u čiste, suve flaše. Ako je u pripremi urađeno sve kako treba boja sirćeta biće svetložuta i bez taloga. Ovako dobijeno sirće čuva se na hladnom i mračnom mestu, sa neograničenim rokom trajanja.

  • 15. март 2014.

    Sirće u borbi protiv bolesti 

    Pobornici jabukovog sirćeta mogu navesti ceo spisak bolesti koje ono leči ili sprečava. Čini se da sirće može da izleči artritis, uspori osteoporozu, umaji opasnost od raka, ubija mikroorganizme, posluži za lečenje kožnih bolesti, olakša varenje, pomogne pri očuvanju vitkosti, da povoljno utiče na pamćenje i da sačuva mozak od starenja.


    Može li sirće delotvorno da obavi sve ono za što ga hvale? Na ovo pitanje možemo da odgovorimo: „Da, zato što se sastoji od izvanredne kombinacije dobrog oporog ukusa i kiselina koje ubijaju mikroorganizme.“ Sirće je proizvod vrenja jabukovog soka, a svoju mednozlatnu boju zadržava zbog tanina koji prolaze kroz ispucale membrane ćelija svežih jabuka. Kada ovi prirodni i bezbojni konzervansi dođu u kontakt sa vazduhom, dobijaju bogatu zlatnu boju koja podseća na jabukovaču. Ovo nazivamo enzimatskim tamnjenjem. To doprinosi jedinstvenom ukusu jabukovače, ukusu koji je prefinjeniji i od ukusa jabukovog soka.

    Tanini su prirodni vezivni agensi za konzerviranje.
    Sirće sadrži sirćetnu, izobutiričnu, mlečnu i propionsku kiselinu.

    Jabukovo sirće sadrži više od 30 bitnih hranljivih elemenata, desetak minerala i više od pet vitamina i bitnih kiselina, kao i enzima. Osim toga, sadrži i dobru dozu pektina koji je dobar za srce.

    Kada se jabukovo sirće ostavi na vazduhu, njegov miris govori o njegovim osobinama. Ušmrknete li ga, udahnućete sirćetna isparenja – onaj deo koji lako isparava. U novije vreme naučnici su uradili analizu tog malog dela sirćeta. U njemu su našli 93 različita ispariva sastojka koja već poznaju, kao i druge koji još nisu klasifikovani.

    Sirće sadrži:

         7      ugljovodonika
        18     alkohola
        33     ugljenika (4 aldehida i 29 ketona)
         4      kiseline
         8      estara (i 11 laktona)
         7      baza
         3      furana
        13     fenola

    Tačan sastav svake vrste sirćeta zavisi od sirovine od koje je proizveden. Čak ifunkcija jabukovog sirćeta se razlikuje u zavisnosti od vrste korišćenih jabuka i njihovog stanja. To je jedan od razloga zbog kog lekari ne znaju uvek zašto ili kako sirće utiče na ozdravljenj. U svakom slučaju, oni znaju da je njegovo delovanje istovremeno antiseptičko i antibiotičko.

  • 15. март 2014.

    Jabukovo sirće i njegova korisnost 

    Sirće je odličan izvor vitamina B i D, kalcijuma, gvožđa, fluora, magnezijuma, mangana, fosfora, silicijuma i sumpora. Ono takođe sadrži korisne enzime i glavne aminokiseline. Svojom kiselošću, sirće poboljšava apsorpciju gvožđa i kalcijuma, dva minerala koji ženama obicno nedostaju.

    Optimalna doza jabukovog sirćeta koju treba uzeti u toku jednog dana je rastvor od 2 kašike sirceta u mlakoj vodi uz dodatak dve kašike meda.

    Ovaj eliksir pomaže kod bolesti grla, kod neuredne probave, slabe cirkulacije i razmene materija u organizmu. Preporučuje se i kod bolesti srca, bubrega i krvnih sudova. Prema nekim izvorima, dobro se pokazao u povećanju plodnosti - kao kod ljudi tako i kod životinja, i u lečenju noćnog mokrenja kod dece. Dokazano je i da jabukovo sirće snižava povišeni krvni pritisak i da je odličan saveznik u očuvanju vitke linije.

    Neki od saveta za korišćenje jabukovog sirćeta:

    Protiv glavobolje

    Popiti času vode u kojoj su razmućene dve kašike meda i dve kašike jabukovog sirćeta.

    Protiv opekotina

    Na opekotinu naneti jabukovo sirće nekoliko puta. To će sprečiti pojavu pliha i ublažiti bol.

    Za snižavanje krvnog pritiska

    Tri puta dnevno piti čašu vode sa dve kašičice jabukovog sirćeta.

    Za ispiranje grla

    U čašu vode sipati kašičicu sirćeta i ispirati grlo na svaka dva sata.

    Protiv bolova u sinusima

    Na svaki sat, sedam puta popiti čašu vode u kojoj je razmućena kaščica jabukovog sirćeta

    Protiv ekcema

    Obolela mesta mazati jabukovim sirćetom četiri puta dnevno i tri puta u toku noći. Ubrzo će ekcem i svrab nestati.

    Za mršavljenje

    Svako jutro na prazan želudac piti čašu vode sa jednom do dve kašičice sirćeta ili uz svaki obrok popiti čašu vode sa dve kašičice sirćeta. Terapija traje dva meseca. Jabukovo sirće utiče na sagorevanje suvišnog masnog tkiva.

    Protiv proširenih vena

    Svakog jutra i večeri istrljati čistim jabukovim sirćetom kožu preko proširenih vena i dva puta dnevno popiti čašu vode sa dve kašičice sirćeta. Ova terapija traje mesec dana.

    Protiv mitisera

    Jedan deo jabukovog sirćeta izmešati sa osam delova vode i tom tečnošću tri puta dnevno prskati lice.

    Dragoceno protiv trovanja

    Antiseptičko dejstvo sirćeta korisno je i za sistem organa za varenje. U srednjem veku, namirnice za koje se smatralo da su pokvarene potapale su se u sirće da bi se smanjila njihova štetnost. Danas se preporučuje da se pije rastvor jedne supene kašike sirćeta u časi ključale vode kao prevencija dijareje.

    U borbi protiv parazita

    Zahvaljujući svojoj kiselosti, sirće ima čudesna "odbijajuća" svojstva. Ispiranje kose sirćetom posle šamponiranja omogućava trajno uklanjanje vaški, a primenjeno na telo tera buve. Ako njime prebrišete krevet i dušek, uklonićete opasnost od pojave crvića. Takođe možete dodati jednu do dve supene kašike sirćeta u vodu u kojoj perete povrće i oterati razne insekte.

    Posle ujeda insekta

    Rimljani, koji su verovali da sirće deluje protiv ujeda otrovnih životinja, preuveličavali su njegove moći. Ipak, ako ga nanesete na kožu posle opekotine od meduze, otok će se odmah smanjiti. Takodje deluje i prilikom ujeda ose, mrava ili pauka, ciji otrov može da neutrališe.

    Odlično za kosu

    Sirće blagotvorno deluje na kosu. Nanesite ga na kosu pre šamponiranja da podstakne lokalnu mikrocirkulaciju, osveži kožu glave i spreči opadanje kose. Takođe je dragoceno u borbi protiv peruti i svraba. Dodajte sirće poslednjoj vodi za ispiranje, da bi vam kosa bila sjajnija i mekša.

    Nega problematične kože

    Sirće sprečava pojavu većih bubuljica i isušuje manje. Dovoljno je pomešati jednu supenu kašiku sirćeta sa pola litre mlake vode i ispirati lice svake večeri posle umivanja. Zahvaljujući svojim svojstvima antioksidansa, sirće sprečava i prevremeno starenje kože lica. Kiselost sirćeta pospešuje uklanjanje mrtvih površinskih ćelija i podstiče obnavljanje ćelija.

  • 15. март 2014.

    Sirće i koža 

    U istoriji su se infekcije lica, ušiju i područja oko očiju lečile rastvorom od sirćeta i vode. To je delotvorna terapija, jer sirće ima antiseptičko (ubija mikroorganizme) i antibiotsko (sadrži bakterije koje su „neprijatelji“ infektivnih organizama) dejstvo.

    Sirće se u novije doba koristi za lečenje hroničnih bolesti srednjeg uha, i to posle neuspeha metoda konvencionalne medicine. Jedna terapija, za infekcije uha, koju je prepisalo osoblje fakultetske bolnice iz Ohaja, je ispiranje sirćetom.

    Prema Nacionalnom centru za  zdravstvenu statistiku, infekcije uha su među najbrojnijim koje dijagnostikuju pedijatri.

    Inficirano uho će brzo ozdraviti ako ga ispiramo sirćetom.

    Lekari trenutno razmatraju mogućnost lečenja nekih očnih infekcija razblaženim sirćetom. Sirće se danas koristi u bolnicama kao sredstvo za dezinfekciju. Na primer, postoperativne očne infekcije postale su problem u bolnici Yale – New Haven, a njohova bakteriološka služba ga je rešila običnim sirćetom. Umivaonici u kojima su hirurzi prali ruke pre operacije redovno su čišćeni 0,5% rastvorom običnog sirćeta. Sirće se pokazalo kao delotvornijr od komercijalnog proizvoda, kog je zamenilo u uništavanju bakterija.

    Dva stara leka za lake opekotine sastoje se u tome da se poprskaju jabukovim sirćetom ili da se na njih stavi puž. Ako pri ruci nemate puža, možda na bolno mesto ožete da stavite malo jabukovog sirćeta. Sirće je naročito korisno za neutralizaciju alkalnih opekotina.

    Isto tako, svrab kože možete olakšati nanošenjem jabukovog sirćeta na kožu. Ako se mesta svraba nalaze u blizini očiju ili osetljivih mesta, razblažite sirće sa četiri dela vode na jedan deo sirćeta. Za potpun tretman celog tela, u kadu nalijte dve do tri kašike sirćeta. Šaka majčine dušice takođe može pomoći.

    Natopite gazu jabukovim sirćetom i lagano ga nanesite za olakšanje rektalnog svraba.

    Za pranje pazuha upotrebite tkaninu natopljenu sirćetom. Nemojte se ispirati, a neugodni mirisi će nestati za nekoliko sati.

    Za ublažavaje opekotina od sunca okupajte se u mlakoj vodi u koju ste dodali jednu čašu jabukovog sirćeta. Svaki put kada se u cilju olakšanja svojih tegoba, morate okupati u vrlo toploj vodi, dodajte melo sirćeta i voda će vam se činiti maje vrućom.

    Jedan od razloga zašto je sirće tako spasonosno kod kožnih bolesti, je što je njegova pH vrednost skoro jednaka pH vrednosti zdrave kože. Dakle, primena sirćeta pomaže pri uspostavljanju ravnoteže pH na površini kože.

  • Leader
    04. децембар 2014.
    Okrepljujući hladni umak od jabukovog sirćeta

    Potrebno:
    Četvrtina čaše jabukovog sirćeta
    Četrvrtina čaše kukuruznog ulja
    Osmina čaše meda

    Sve dobro umešati i poslužiti uz VEČERU... ovo ima izuzetno lekovito dejstvo na organizam tokom noći.