Dome slatki dome » Diskusije


Četinari

  • Član
    21. септембар 2015.

    Četinari su vrsta, uglavnom, zimzelenog drveća koje se danas u sve većoj meri upotrebljava za ozelenjavanje i oblikovanje zelenih površina.Četinari predstavljaju omiljenu i najčešće korišćenu kategoriju sadnog materijala u savremenim vrtovima.Zapravo, ova vrsta drveća (žbunja) je zbog više razloga u prednosti nad ostalim vrstama.
    Prvi i osnovni razlog je taj,što su četinari uglavnom zimzeleni i otporni na mraz pa svoju dekorativnost ne gube ni tokom hladnih,zimskih meseci,kada je,u periodu mirovanja vegetacije,većina biljaka ostala bez lišća.
    Drugi razlog, zašto se odlučiti baš za četinare, jeste jedna izuzetna osobina četinara, da odlično podnose orezivanje,pa se od njih mogu,orezivanjem,praviti najrazličitiji oblici.Pravilnim orezivanjem se mogu postići vrlo zanimljivi oblici.Počev od običnih rezanih ževih ograda,pa do najsloženijih rezanih (topijarnih) formi,poznatih kao "zelene skulpture".
    Osim gore navedenih prednosti, četinari su i veoma varijabilna vrsta.Tako da danas za dizajniranje svojih dvorišta ili vrtova možete koristiti veliki broj sadnica različitih formi,boja i oblika koji su pogodni za međusobno kombinovanje, kao i za kombinovanje sa drugim biljnim vrstama.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Tuja


     


    stubasta tuja smaragd


    istočna tujaistočna-tuja tuja


     


    Osnovna vrsta tuja je u principu visoko četinarsko drvo,rasprostranjeno u Severnoj Americi i Aziji.Prilagodive su i otporne na različite uslove sredine,pa se stoga jako puno upotrebljavaju za ozelenjavanje i dizajniranje vrtova,dvorišta,fabričkih krugova itd.Ako uznemo u obzir da imaju gustu i kompaktnu krošnju jedna je od najpovoljnijih vrsta za formiranje takozvanih živih ograda.Poznat je veliki broj varieteta,a u nastavku ćemo opisati neke od njih.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Istočna (azijska) tuja 


    istočna tuja


    Ovo je jedan od najrasprostranjenijih četinara na našim prostorima,vretenaste forme i grana okrenutih prema vrhu.Dobro podnosi sušu a odgovaraju joj i sunčani položaji.Takođe nije zahtevna po pitanju zemljišta,raste čak i na slanim zemljištima.Uglavnom se koristi za formiranje nižih živih ograda do 1,5m,zatim za sadnju u manjim grupama,i kao solo stablo.Međutim za ovu vrstu skoro da je neophodno orezivanje (naravno da bi izgledala što gušće),kao slobodnorastuća (bez orezivanja) imaće problema sa snežnim pokrivačem,naime, grane će se usled težine snega poviti,pa kad su veće količine snega u pitanju i polomiti.Da ne bi došlo do toga,orezivanje je najbolja preventiva.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Zlatna tuja 


    okruglasta zlatna  tuja piramidalna-zlatna tuja


    Ovaj varijetet istočne tuje se javlja u dva oblika,jedan je piramidalni,dok je drugi široko-valjkaste krošnje.Piramidalni oblik je bržeg i većeg porasta dok je drugi sporijeg rasta i manje ide u visinu.Oba varieteta krase zlatno-žuti krajevi grana.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Zapadna tuja "stubasta"


    zapadna tuja "columna"


    Dosta rasprostranjen četinar kod nas,u najvecoj meri se koristi za formiranje viših živih ograda 2.5-3m visine,i sadi se na rastojanju od 50-70cm. A još se koristi i za sadjenje u grupama i kao solo stablo.Raste do 5m visine i maksimalno do 1m širine.Kao sto i sam naziv govori raste u obliku stuba ne raste puno u širinu,tako da rezanje skoro da i nije potrebno,lako se održava i nije posebno zahtevna.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Smaragdna tuja


    smaragdna tuja


    I ovo je jedan od varijeteta zapadne tuje koji se zbog svoje dekorativnosti često sreće na našim područjima, i ima široku upotrebu u ozelenjavanju.To je vrsta smaragdno zelenih četina,usko piramidalne krošnje,i može dostići visinu i do 4.5m. Pogodna je za drvorede,slobodnorastuće žive ograde,alpinetume i cvetnjake,a takođe i za sadnju u žardinjerama.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Holmstrup 


    thuja occidentalis-holmstrup


    Veoma zanimljiv varijetet kompaktne krošnje i nižeg porasta,tako da spada u niže vrste.Sobzirom na gustinu njegove krošnje,jako je pogodan za rezanje topijarnih formi.Slična je tuji "columna",ali listovi (četine) kod "holmstrup"-a su znatno sitniji i sporijeg je i nižeg rasta.Pošto je sporijeg rasta i guste krošnje,dosta često se upotrebljava i za alpinetume,cvetnjake i žardinjere.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Danika


    thuja occidentalis-danica


    Spada u patuljaste četinare,žbunaste je forme,visine do 0.8m.Dok je krošnja ovog četinara gusta i kompaktna i ima elipsast oblik.Što se tiče sadnje,koristi se za formiranje niskih živih ograda-bordura,ali je zahvalna za sadnju i u žardinjerama.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Tuja-globus


    thuja-globosa


    Ovo je okruglasta forma,poraste do 1.5m.Četine su jasno zelene boje i između ostalog jako je zahvalna za sadnju u žardinjerama i jedna je od vrsta koja se lako prilagođava uslovima sredine.

  • Član
    21. септембар 2015.

    Rejngold tuja


    rhaingold-thuja


    Odlika ovog varijeteta jesu zlatno žuta boja četina pogotovu u proleće,forma je u mladosti okruglasta,a kasnije široko kupasta.Naraste do maksimalnih 1.5m visine,a raste dosta sporo,tako da se uglavnom upotrebljava u kombinaciji sa drugim četinarima.Sadi se i kao solo stablo ili u grupama,a može se saditi i u redu da bi formirali nisku,gustu živu ogradu-borduru.