Dome slatki dome » Diskusije


Nega cveća i zimi

  • Član
    03. април 2015.

    Često se događa da sobno cveće strada u toku zime i pored sve nege koja mu se pruža. Nekima počne da žuti i opada lišće, a drugima čak i celo stablo. Kako i gde čuvati sobno cveće, koliko i kada ga zalivati, kako ga negovati da bi zdravo dočekalo proleće? 

    Prvo što treba znati jeste da svaka biljka, bilo da je lisno dekorativna ili pak cvetnica, ima svoje, posebne zahteve kada su uslovi za život u pitanju, a misli se na svetlost, toplotu, vlažnost vazduha i potrebe za zalivanjem. Ako bilo koji od tih uslova nije zadovoljen, biljka može da strada. 

    Kada je vlažnost vazduha u pitanju, zahtevi biljaka su prilično različiti i uglavnom zavise od postojbine biljke. Ipak, postoji pojačan zahtev za vlažnošću vazduha, u svim stanovima s centralnim grejanjem, što se može prilično jednostavno rešiti. Naime, najbolje je ako se oko saksija postave pliće posude s vodom koja će da isparava. Treba naglasiti da za to ne mogu da posluže tacne u kojima stoje saksije, jer desetak minuta posle zalivanja cveća uvek treba prosuti suvišnu vodu iz nje pošto cveću škodi ako saksija stoji u vodi. Zalivanje je veoma značajno i zavisi od više faktora. Najpre, što je prostorija u kojoj je cveće svetlija i toplija, to je potrebno više i češće zalivati biljke, ali nikako tako da one plivaju u vodi. Dovoljno je da zemlja bude umereno vlažna. Biljke u cvetu treba češće i više zalivati. Međutim, biljke koje se zimi odmaraju treba zalivati mnogo ređe, tek toliko da im zemlja nikada nije suva. To važi za kaktuse, filadendrone, sanseverije, difenbahije. Izuzetak je vodena palma, koja traži obilno zalivanje cele godine. 

    Cveće koje je u toku zime smešteno u hladnu prostoriju zaliva se sasvim malo i retko. Voda za zalivanje uvek treba da bude odstajala, bez kreča, i sobne temperature. 

    Prihranjivanje se vrši samo u periodu kada biljke intenzivno rastu, a to je obično u proleće i leto, nešto manje u jesen. Ipak, ima dosta vrsta koje obilno cvetaju i u toku zime, kao kamelija, anturijum, azaleja, afrička ljubičica. Temperatura vazduha u prostoriji u kojoj se drži cveće treba da bude od 15 do 20 stepeni.