Sport » Diskusije

Srbija u polufinalu Mundobasketa

• Član
    10. септембар 2014.

"Orlovi" lete visoko i niko ne može da ih zaustavi! Košarkaši Srbije savladali su u Madridu reprezentaciju Brazila sa 84:56 (21:17, 16:15, 29:12, 18:12) i izborili polufinale Mundobasketa!

Reči su suvišne za uspeh izabranika Aleksandra Đorđevića. Obećali su osvetu Brazilcima za poraz u grupi, a plan veoma iskusno i uz sjajnu igru sproveli u delo. Da je neko članove Brazila pitao o čemu se radi u drugom poluvremenu, sigurno da bi slegli ramenima, jer leka nije bilo.

Srbija će igrati za finale protiv Španije ili Francuske, ali i "crvena furija" i "trikolori" moraju dobro da se pripaze "orlova" u ovakvom naletu.

Prva četvrtina: Srbija držala vođstvo od drugog minuta, Teo briljirao

Brazilci poveli preko Varežaa koji je pogodio sa distance, a onda je blokom privremeno prekinuo napad, ali je Miroslav Raduljica zakucavanjem upisao prve poene za Srbiju (2:2). Vijera je, kao i u grupi, dobro krenuo protiv "orlova", a onda je Teodosić fauliran od strane Barbose na liniji za tri poena, što je Teo maksimalno iskoristio za vođstvo srpske selekcije 5:4. Još jedan uspešan napad naše repreznatacije, a onda razmena za tri poena (10:7).

Na isteku četvrtog minuta igre Varežao je upisao i četvrti poen (10:9), ali je Kalinić došao do reketa i iz okreta vratio "+3" (12:9). Najviše problema Srbiji pravio je Vijera, kao i njegov saigrač sa druge strane Barbosa, ali je srpska selekcija imala samo jedan faul do polovine prve deonice (14:11).

Ulazak Uertasa u igru "razdrmao je Splitera koji je pogodio za 14:13, a Bejlica se probio kroz odbranu za prve poene (16:13). Priliku na dva minuta do kraja četvrtine da smanji prednost imao je Varežao koji je fauliran od strane Krstića na šutu za tri poena, ali je centar Brazila pogodio samo dva slobodna bacanja (16:15). Jedno slobodno bacanje i polaganje u narednom napadu Bjelice odvelo je Srbiju na "+4" (19:15).

U reprezentaciji Brazila sve je išlo preko Varežaa, dok je Bogdan Bogdanović floterom pogodio za konačnih 21:17 na kraju prve četvrtine.

Druga četvrtina: Manje oscilacije u igri bez efekta, Srbija na "+5"

Garsija je trojkom otvorio drugu deonicu, dok Birčević nije uspeo da vrati istom merom, ali je isti igrač ponovo u narednom napadu pogodio za tri poena, te je Teo morao da reaguje, takođe dalekometnom paljbom (24:23). Od 12. do 14. minuta sa je Srbija pogađala - prvo Bogdanović, a zatim Raduljica koji je promašio jedno slobodno bacanje (27:23).

Nastavilo se sa verom u Teodosića koji je do 15. minuta skupio 13 poena, a Nene je uzvratio zakucavanjem nakon srećno od table odbijene lopte (29:25). Iako je Srbija imala pristojnu prednost u ovom derbiju, sve je isparilo u narednom minutu koji je doneo sada vođstvo Brazila zaključno sa Vijerinim polaganjem za 29:30.

Bjelica je bio u centru pažnje u nastavku, pošto jednom izgubio loptu, napravio jednu blokadu i pogodio za tri poena što je bilo dovoljno za izjednačenje na minut i po do poluvremena (32:32). Teo je ponovo naterao Vijeru da napravi faul pri šutu za tri poena, tako da je za čas posla Srbija bila ponovo u vođstvu 35:32.

Pokazao je Krstić da ima još uvek magiju u rukama pošto je u poslednjim sekundama napada odigrao leđima protiv Nenea i pogodio za 37:32, te se sa tim rezultatom otišlo na poluvreme.

Treća četvrtina: Dve tehniče greške Brazilcima, furiozna igra Srbije za "+22"

Kakvo otvaranje deonice - Sjajan prolaz Bjelice i pas za Raduljicu koji je monstruozno zakucao, a onda je njegov stopama kroz kontru otišao i Bogdanović za 41:32. Samo je Varežao pravio probleme odbrani "orlova", ali je Raduljica sa tri poena, dva sa polaganjem i jedan sa slobodnog napravio razliku, a onda je zbog dve tehničke Brazilcima došlo do još većeg vođstva zato što je Teo pogodio sva četiri penala (48:34).

Bogdanovićeva trojka digla je halu u Madridu na noge! To je označilo čak "+17" za Srbiju - (53:36). Serija promašaja više je prijala, ako tako može da se kaže, Srbima pošto je vreme samo odmicalo na u 26. minutu igre rezultat je bio 53:38. A onda je Teo upisao 23 poen sa neverovatnom trojkom koja je donela neverovatnih "+20" (58:38).

Face Brazilaca na klupi sve su govorile, a i opisivale šta se tačno događa na terenu, a Neto je prekinuo totalnu dominaciju srpske selekcije za 64:42. Još jedan uspešan napad na obe strane i 66:44 pred poslednjih deset minuta igre.

Četvrta četvrtina: "Orlovi" raširili jedra i proslavili polufinale

Gde su Srbi stali, tu su nastavili - Stefan Marković se sa leve strane namestio i pogodio trojku za 69:44, a onda je Varežao, jedina svetla tačka pogodio, ali onda tone sve brazilsko. Bogdanović trojka sa deset metara toliko je odjeknula u Madridu da su se alarmi popalili ispred dovrane u glavnom gradu Španije (75:46)!

Indisponirani Brazilci nisu znali šta ih je snašlo, jer su do poluvremena bili tu, samo na korak, a samo 15 minuta kasnije borili su se sa razlikom od "+27" (77:50).

Nije bilo spasa, a Srbija je u laganom tempu privela priču kraju i ušla u polufinalu uz veliko slavlje u glavnom gradu Španije.