Forumi » Proroci i prorocanstva

KREMANSKO PROROCANSTVO

    • 1436 postova
    29. фебруар 2016. 19.42.51 CET

    KREMANSKO PROROCANSTVO je kruna naseg narodnog proricanja.

    To je nasa narodna vizionarska epopeja.

    Jos pre vek i po u Uzicu u Srbiji, zivela su dva vidovita coveka, MILOS i MITAR, iz kuce TARABICA.

    O Kremanskom prorocanstvu se malo pisalo - zbog tadasnjeg ostvarenja pada dinastije Obrenovic, koji su kremanski proroci videli, a sto se i ostvarilo- u "Malim Novinama".Ti brojevi su kod publike izazvali pravu senzaciju i bili odmah razgrabljeni..Nisu bili potpuno jasni, jer su prikazivani u slobodnoj pripovedackoj formi.

    Gospodin Cedomir Mijatovic, bivsi poslanik u Londonu, bio je u uverenju da ce se sve sto je receno, ispuniti, [ svi politicki dogadjaji].On je do smrti cuvao izvesne zapise o tome, koji ce kasnije biti objavljeni, i piscu ovih redova prosledio pismenim putem 06.1929. god./gosp. Dr.Radovan Kazimirovic/.Kada je kao ministar finansija u vladi cica Nikole Hristica o ovome pricao kolegama, na njega se prosula citava bujica sarkazama i ismevanja, da se pod nebom jos nalazi toboz ucenih akademika, pa jos i aktivnih ministara i "sancin drzavnika", koji veruju u sudbinu i mogucnost da se istorijski dogadjaji na dvadeset godina unapred proricu...Samo je, veli g.Mijatovic, - cica Nikola rekao, posle dubokog razmisljanja:- " Ja ne znam da li se to slaze sa filozofskim teorijama, ali ja znam nekoliko cudnovatih dogadjaja, u kojima je odista unapred, i pogotovo u svima pojedinostima, predskazano ponesto sto se i uistini tako desilo, pa cak i u tim pojedinostima.

    Posle toga g. Mijatovic je pricao neke stvari, potvrdjene zvanicnim i ako poverljivim izvestajima, vrlo cudnovate i izvanredno interesantne.On je [ po pricanju cestite starine pok. Zarije Zaharica iz Kremana] za Kremansko prorocanstvo saznao od Alekse Dj.Popovica, rodjaka brata uzickog prote Gavrila, koji je bio " prvi predsednik Narodne skupstine obnovljene Kraljevine Srbije", i vrlo poverljiva licnost za vreme Obrenovica.

    1875. god. kabinet cica Danila Stefanovica je raspustio Narodnu skupstinu, [ a niko se tome nije nadao], tada je receno:- " Vidite li kako se zbiva sve sto je onaj prorekao [ Tarabic] !"

    A taj neko je bio Mitar Tarabic iz Kremana.Posle toga Mitar je bio primljen kod kralja Milana u narocitoj audijenciji.Kralj Milan ga je sigurno molio da prica sve sto zna ,ali je ovaj uvijao ....znao je da je prorocanstvo crno po dinastiju Obrenovic [ njenu propast je prorekao Milos Tarabic jos 1854 god.]

    Kralj Milan je zbog ovoga mrzeo prota Zariju....njemu je Kremansko prorocanstvo stalno bilo u pameti, jer je imao citav "stos" zvanicnih poverljivih akata od 1868 god. te je kralj Milan citao.....Kasnije je sve nestalo.

    -" Mene,- rekao je prota Zarija , kralj Milan nije voleo i u godini dana po pet sest puta bio je vrsen pretres moje kuce.Svi su mislili da kralj Petar , u izgnanstvu poznat kao Petar Mrkonjic, tajno dolazi mojoj kuci.[Kralj Petar odista je dolazio , ali se ovim pok. prota Zarija nije hvalio].

    O Tarabicevom prorocanstvu znao je i pok. Arhiepiskop Beogradski i Mitropolit Srbije Mihailo [ 1898 god.] On je to doznao od samog prote Zarija, kome su Milos i Mitar jedino poveravali svoja prorocanstva.

    - " O ovome sam, [ rekao je prota Zarija] pricao i mitropolitu Mihailu.Kad god sam dolazio u Beograd, mitropolit Mihailo bi me zadrzao na rucku i pitao o tim prorocanstvima i ja sam mu uvek pricao.On bi mi tada uvek govorio :-"Ja verujem, oce Zarija, da ima vidovitih ljudi!"

    -"Gledo sam svojim ocima- rekao je pok. prota Zarija,- kad je prota Gavrilo taj rukopis u staklo metnuo i zapecatio , rekavsi :" Kad se kuce stane rusiti, naci ce se i ovo." Rekao mi je i to , da su pre dvadeset-trideset godina kopali i trazili taj rukopis, ali ga nisu mogli naci.Ali on je umro u veri da ce se taj rukopis kad-tad naci pod temeljom kuce.

    Uopste u vreme Obrenovica o Kremanskom prorocanstvu se nije smelo nista pisati, nego samo sapatom pronosilo u uzickom kraju i to od strane najistaknutijih Karadjordjevaca.Saputalo se da je doslo vreme da ce se " poslednji " Obrenovic "nesrecno ozeniti" i da ce Obrenovica "za jednu noc nestati, kao da ih je grom pobio"...a zatim ce narod ponovo dovesti Karadjordjevice...

    Najzad za Kremansko prorocanstvo je znala i pok. kraljica Draga.Na nekoliko dana pre nego sto ce i sama poginuti , ona je, sa gorkim osmehom na usnama, razgovarala o prorocanstvu Mitra iz Kremana. -"Taj osmeh kraljice Drage razumeli su samo oni, koji su znali kakvim su strasnim predosecanjima bili ispunjeni poslednji dani Draginog zivota".[Cedomir Mijatovic]..

    U vreme mog studiranja u Nemackoj [ 1909 god]., citao sam o Kremanskom prorocanstvu i u nemackim listovima, Stutgarski Neues Tagblaff citave je stupce o tome donosio, jer je o tome i becka Neue Freie Presse [ povodom aneksije Bosne i Hercegovine] tendeciozno citave clanke pisala.

    Tarabici sa naprimer, prorekli, da ce Srbija , doduse, " tri ljeta biti u mraku", ali ce se zatim znatno prosiriti; a nemacka stampa je pak trubila na sve strane, kako ce Srbija sasvim propasti, itd.

    I grcki list "Akropolis" donese o Kremanskom prorocanstvu clanak [ 1906 god] .Bilo je reci o tome u ruskim i francuskim listovima.

    Najzad 1928.god. pojavise se moji opsirni napisi u "Vremenu".[Beograd, 30. dec.]

    • 1436 postova
    29. фебруар 2016. 19.44.17 CET

    KREMANSKI PROROCKI KULT. PROTA ZARIJE ZAHARIC

    Pre nego sto sam licno razgovarao sa protom Zarijem o Tarabicima, znao sam da je on bio njin kum i da su oni jedino njemu najintimnije poveravali svoja proricanja, koji se putem gatanja predavao s kolena na koleno.


    Tarabici nisu nikada proricali pomocu knjige, oni su pre svega bili nepismeni.Za Mitra Tarabica se tacno zna, da je uvek govorio samo ono, sto mu je "kazato", dok se, medjutim za Milosa [ glavnog proroka] ni najmanje ne zna na osnovu cega je svoja prorocanstva izricao....Tu njegovu tajnu niko nije mogao dokuciti.Taj [lapis philosophorum - kamen mudrosti] ostade tajna i za njegovog kuma , protu Zarija, koga je jako voleo i kome je jedino poveravao svoja sudbonosna prorocanstva....

    Odista je cvetna okolina Kremana, sa njenim talasastim suvatima i misterioznim borjem, morala uticati na kremanske vidovnjake, Milosa i Mitra.Tu je carobna moc, koja je u stanju da coveka ne samo osvezi, vec je ona, mozda, najvise i uticala na duhovne, vise sposobnosti vidovnjaka...

    Ulazeci u dom Zaharica, meni je izgledalo, kao da ulazim u dom kakvog starozavetnog patrijarha.Usav u dvoriste, ja sam odmah spazio velikog osamdesetogodisnjeg starca, koji je izasao ispred kuce da nas saceka.Isao je pravo meni u susret [njegova potpuno seda brada izazva u mojoj svesti cudnu sliku starozavetnog patrijarha Avrama, kakvu vidjamo na crkvenom ikonostasu.Prava slika iz nase narodne Biblije...Sa najvecim strahopostovanjem prisao sam odmah ruci ovog sedog pastira, koji je, iako poguren hitao sa radosnim osmejkom na licu .Oci mu behu plave, a brada potpuno seda i duga skoro do pojasa.

    Zarija F. Zaharic, rodjen je marta meseca 1834.god.Njega je za svestenika hirotonisao uzicki vladika Nestor Maksimovic.Tada mu je bilo svega sedamnaest godina.Popovao je punih sezdeset i sedam godina, skoro citav vek .Prota Zarija postao je cuven isto kao i Milos i Mitar Tarabic, za cija prorocanstva bas preko njega i znamo.Jos 1869. god. bio je izabran za narodnog poslanika, bio je jako omiljen u narodu, veliki Karadjordjevac.U dvor je pok. kralju Petru isao bez pitanja i odande uvek dobijao na dar " dvorske cigarete"....I za vreme nase narodne nesrece njega kralj Petar nije zaboravio, vec mu je tesko obolelom iz Soluna tajno i pomoc slao [1917-1918].Veliku ljubav prema njemu pok. kralj Petar svakako je iskazivao zbog njegove velike odanosti prema dinastiji Karadjordjevica, dok je ona jos u izgnanstvu bila.


    "Rat ce se zavrsiti one godine- govorili su uzicani na frontu,- kada prota Zarija umre!".U Solunu sam odmah seo i napisao ove retke... 25 februara 1918 god. tiho i necujno ispustio je svoju plemenitu dusu retki sluzitelj Hristovog oltara, stari i nadaleko cuveni prota kremanski Zarija Zaharic.


    Poslednja izmena: 26. март 2016. 09.19.32 CET"
    • 1436 postova
    29. фебруар 2016. 19.45.33 CET

    MILOS I MITAR TARABIC

    Sva kremanska prorocanstva vezana su za imena Milosa i sinovca mu Mitra Tarabica, oni su nekada ziveli zajedno u jednoj kuci.Pok. prota Zarija poznavao je dobro i jednog i drugog , bili su kumovi, narocito je poznavao dobro Mitra, jer je ovaj duze i ziveo od Milosa.


    Milos Tarabic je rodjen 1809. god., a umro 1854 god.Ziveo je cetrdeset i pet godina, kao sto je i prorekao.Njegov sinovac Mitar bio je skoro vrsnjak protin.Rodjen je 1829 , a umro 21. jula 1899. god. ziveo je sdemadeset godina i umro na nepune cetiri godine pre ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage koje prorece...


    Milos je bio nepismen, malo govorljiv, povucen, ni s kim se nije druzio, najcesce je bio na Tari sa stokom u planini, bio je predobar, pitom, nesposoban da mrava zgazi.Od prirode je bio narocito obdaren, bio je vidovitiji od Mitra, ali tajnu te svoje moci nikome nije hteo odati...Govorio je " da ce i posle smrti ziveti!", rekao je ":Mene ce zivog sahraniti i posle toga cu se javljati jednom iz nase familije!".
    Milos i Mitar nisu nikad tacno odredjivali vreme kad ce se nesto dogoditi, vec su govorili: -Kad to bude , onda ce..."...Za nesto su govorili -"Skoro ce biti"!, -"Uskoro ces kume, cuti!"..

    Cesto je govorio,,,-;" Ja ti, kume nijesam rekao kad ce se bas dogoditi...cekaj pa ces cuti!..I zaista- pricao mi je pok. prota- uvek je tako bilo.

    Narod je i jednog i drugog smatrao za osobenjaka, mislio je da su sasavi, ali docnije, kad bi se obistinilo ono sto bi oni rekli jos pre 50-60 god....narod bi rekao "- Ene,!Pogodi Tarabic!".....

    . Milos je predvideo izmedju ostalog : - da ce se zemlja meriti prema meri i prema meri placati danak ; -kako ce izici novac kao "riblja krljust"[ovako je prorekao nikleni novac];-kako ce novac biti jedno "parce hartije", koju ce svet u pocetku nerado uzimati, ali ce posle svaki rado primati, itd.

    Ove stvari nas narod nije mogao razumeti , pa se smejao..rekao je i :-"Doci ce vrijeme, kad ce dukati biti rijetki i nece se vidjeti pola godine...Doci ce parce artije, pa ce to ici mjesto dukata!.."Sam prota Zarija je najbolji dokaz, koji je obojicu ne samo cenio i postovao, vec se po njihovom kazivanju i upravljao u svom zivotu.


    -"Bio sam narodni poslanik 1865-1867 god. za vreme knjaza Mihaila.Tada mi jednom Mitar rece:-"Nemoj , kume, vise biti poslanik!"I ja sam ga poslusao.Meni se to nije omiljelo.To je preslo na popa Mihaila Smiljanica, koji je potom dugo godina bio narodni poslanik umesto mene.To su bili retki ljudi, nadaleko cuveni sa svoga postenja.Danas nema vise takvih ljudi!"- dodade prota nekim tuznim glasom...


    Poslednja izmena: 26. март 2016. 09.19.44 CET"