LinkedIn je najveća profesionalna društvena mreža na kojoj je registrovano preko 400 miliona ljudi. Korisnici grade svoje profile koji prikazuju njihovu profesionalnu istoriju i veštine. Mogu da se povežu sa ljudima koje poznaju i s kojima su radili, daju preporuke i pronađu nove kontakte. Osnovana je 2002. godine i dostupna je na preko 20 jezika.
LinkedIn, takođe može biti odlično mesto za potragu za novim poslom i izazovom. Za kompanije, posebno one koje regrutuju, ovo je tek početak. Profesionalci koji naprave dobre profile, imaju dobru preporuku pred brendovima koji traže nove talente. LinkedIn dozvoljava menadžerima da traže i filtriraju kandidate na osnovu više faktora, a korisnici mogu da uđu u grupe u zavisnosti od profesionalnih interesa.
Izvan regrutovanja, ova mreža je dobro mesto za raznolike korisne društvene aktivnosti koje mogu pomoći razvoju vašeg biznisa. LinkedIn je platforma za generisanje B2B (business-to-business) lidova, sa skoro 3 puta većom stopom konverzije od Facebook-a i Twitter-a. Ovo signalizira da platforma pruža dobre prilike. Saveti su:
Uspostavljanje vas i vašeg brenda kao autoriteta u vašoj oblasti pomoći će izdradnji poverenja kod mušterija, trenutnih i budućih. LinkedIn-ov set funkcija održava brendove up-to-date sa profesionalnim mrežama korisnika, pored stvaranja poslovnog prisustva i šerovanja kompanijskih vesti.
Potrebno je biti pažljiv i ne preterati sa samopromocijom. Propagiranje (advocacy) i word-of-mouth magija stvara se pozitivnim angažmanom. Kada brendovi uđu u komunikaciju sa mušterijama i izgrade jaku vezu zasnovanu na poštovanju i poverenju, onda će se njima svideti ili će voleti brend. LinkedIn olakšava komunikaciju tako da ona bude lična i određena. Dosta se sazna dobrom komunikacijom pa iskoristite te informacije.
Strategije i taktike za uspeh – lični profil
Strategije i taktike za uspeh – profil kompanije
Kako izgleda uspeh – kompanije koje su našle načine da povećaju profesionalnu zajednicu imaju najviše uspeha na ovoj mreži. Ovo zahteva više od kvalitetnog kontenta – superstarovi LinkedIn-a uspeli su da olakšaju dobru i smislenu interakciju u okviru svojih mreža. Ističu se Teach for America, tim koji je prepoznao vrednost LinkedIn-a kao platform za regrutovanje, kao i Bridgespan koji gradi odnose i podržava neprofitabilne organizacije, a to je učinio tako što je umesto pokušaja da izgradi sopstveni forum, organizovao svoju zajednicu na LinkedIn-u uz 9 odvojenih, funkcionalno različitih grupa.
Najbolji odnosi kultivisani su kroz prirodni i pažljivi napredak u komunikaciji. Obratite pažnju na društvene signale.
Ako koristite Outlook, ovaj alat donosi vašu profesionalnu mrežu u mailbox. Takođe skenira Outlook kontakte i pronalazi ih na LinkedIn-u.
Buffer je aplikacija koja će pomoći da rasporedite postove i dati vam click/reach analitiku za sve postove na profile vaše kompanije, ličnom i u grupama.
TrueSocialMetrics daje veliku bazu podataka o vašem angažmanu na LinkedIn-u.
10 reči koje treba izbegavati
Svaka industrija ima svoj set prečesto korišćenih buzz reči. U marketingu to su tri lake uplate (3 easy payments) i pisanje cene 99.99, umesto 100. Za menadžere to su sinergija i izvan kutije (outside the box).
LinkedIn je nedavno analizirao stranice kompanije i otkrio 10 najkorišćenijih reči:
Nijedna od ovih reči ne povezuje se sa talentom. Zajedničko im je da su sve opšte, nejasne i maglovite. Umesto opisivanja vas ili vaše kompanije kao „vodećeg eksperta u polju koji nudi jednistvena rešenja“, pokažite ljudima kako je raditi u vašoj kompaniji. Dajte real life sliku, opišite izazove koje je vaša kompanija imala i rešila. Takođe, nemojte da izbegavate da šerujete kontent koji pokazuje da imate mišljenje o nečemu. Nemojte da rizikujete da vaša stranica liči na druge.
Izvori:moz.com,business.linkedin