Protiv Facebooka je u Severnoj Karolini podneta grupna tužba zbog toga što kompanija sistematski skenira privatne poruke svojih korisnika bez njihovog pristanka, i podatke deli sa oglašivačima.
U tužbi se navodi da je Facebook skeniranjem privatnih poruka prekršio federalne zakone o privatnosti podataka.
Facebook naime rutinski skenira URL-ove u privatnim porukama korisnika društvene mreže. To se radi zbog zaštite korisnika od malvera, ali i u sklopu borbe protiv dečje pornografije. Međutim, u tužbi se tvrdi da kompanija koristi ove podatke i za oglašavanje.
Tužitelji Metju Kembel i Majkl Harli navode u tužbi da Facebook skenira i prikuplja URL-ove u formi koja omogućava pretragu, kršeći time Zakon o privatnosti elektronskih komunikacija i kalifornijski Zakon o narušavanju privatnosti.
Sa druge strane, iz Facebooka kažu da kompanija masovno skenira privatne poruke, i podatke o URL-ovima prikuplja i čuva tako da oni ostaju anonimni, i da se takvi podaci koriste samo kao zbirni podaci.
Međutim, tužitelji tvrde da se svaka poruka koja sadrži URL čuva u bazi podataka "Titan" koja sadrži privatne poruke i koja prikazuje datum i vreme kada je poruka poslata, kao i ID kako pošiljaca, tako i primaoca poruke.
Facebook je ovo radio ranije, ali iz kompanije tvrde da su sa tom praksom prestali još odavno.
Međutim, tužitelji kažu da Facebook i dalje prikuplja linkove iz privatnih poruka korisnika.
Izvorni kod otkriva da je Facebook nastavio da prikuplja URL sadržaj iz privatnih poruka, ali i da je kompanija nastavila da koristi ovaj sadržaj.
Tužba je prvobitno podneta 2012., i sada se očekuje da se postupak nastavi.
Tužitelji imaju rok do 8. juna da podnesu izmenjeni tekst tužbe, kada će biti održano sledeće ročište.
izvor:informacija.rs