By Dragan Varagić
U poslednjih 6 godina ne radim usluge iz oblasti optimizacije za pretraživače (SEO), ali za to vreme sam kreirao i učestvovao u nekoliko projekata koji su za jedan od efekata imali poboljšani rejting različitih sajtova u Gugl pretragama. Ako npr. na ovom blogu pogledate tekstove iz 2015. i 2014. godine, mogu vam samo reći da se slažem i danas sa napisanim u ovim tekstovima. Tekst “Kako sada biti prvi na Guglu? Ključne reči ili namera korisnika” iz 2013. g. važan je za shvatanje aktuelnog teksta koji je pred vama – priča o prepoznavanju namere korisnika preko Knowledge Graph algoritma, koji predstavlja uvod u priču o Google RankBrain sistemu softvera sa mogućnošću samostalnog učenja.
Da li informacije iz prethodnog pasusa pokazuju da se ipak ništa ne menja kod Gugla, kada su svi ti tekstovi i dalje aktuelni? Menja se dosta toga, ali se suština ne menja – Gugl želi da korisnicima da što kvalitetnije rezultate pretraživanja. U tom kontekstu sve više uspeva da izbaci one rezultate pretraživanja koje mnogi silom nameću u različitim pretraživačkim upitima (to je takozvani loš SEO)…
U osnovi, pregledajte sajtove koji nude SEO usluge, i vidite šta tamo sve piše, a po mogućnosti pre odluke o kupovini ovih usluga pričajte sa osobama koje rade ovaj posao – zamolite ih da vam oblasne šta će raditi, kako će raditi, i što je najvažnije – zašto će to raditi.
Posledice loše urađene optimizacije za Gugl se obično ne vide brzo, ali kada se dese – obično je rešenje da pravite novi sajt na novom domenu…
Ako želite dobro da shvatite šta leži iza reči Google RankBrain, preporučujem da pre daljeg čitanja ovog teksta pročitate sledeće tekstove:
Ono što Gugl radi u poslednjih 6 godina ima za rezultat da se SEO radi po principu – kako da nešto uradim se ne radi, sve do momenta dok ne znate zašto to uopšte treba da radite. Znači, bez razumevanja strategije optimizacije za pretraživače, ne možete raditi SEO taktike.
U tom kontekstu treba posmatrati Gugl RankBrain:
Iz prethodnog proizilazi najvažniji nauk koji se može izvući iz delovanja RankBrain softvera:
Svaki upit za posmatran veb sajt/veb stranicu treba posebno proučavati, i ovim tipom reinženjeringa (KeyPhrase/Intent Discovery) bi trebalo da se dođe do strategije mogućnosti boljeg pozicioniranja (Opportunity Discovery) za različite tipove aktuelnih upita, koji bi za rezultat trebalo da imaju veb stranice posmatrane kompanije bolje pozicionirane za dobro odabrane upite korisnika Gugla.
Gugl funkcioniše u više ravni/dimenzija, i u odnosu na to rezultati upita su potpuno prilagođeni tim ravnima, odnosno potrebama korisnika Gugla:
Ove osnovne tri dimenzije posmatranja načina rada Gugla kombinuju se sa personalizovanim dimenzijama karakteristikama samog korisnika Gugla: Geografija/Zemlja/Mesto/Deo oblasti, Razvijenost države/industrije/SEO aktivnosti…, Jezik/Pismo upita, Prethodne pretrage korisnika…
Na to sve ide veći broj algoritama koji se odnose na filtriranje kvaliteta rezultata pretraživanja, od kojih je jedan (ali važan) pominjani RankBrain. U tom kontekstu sam i dao sliku, a ovde i link do Periodnog sistema elemenata SEO, čisto da steknete utisak o tim stotinama različitih parametara (signala) koje Gugl koristi za rangiranje pojedinačnih upita, koje ukljujuje ili ne u algoritam, u zavisnosti od mnogih drugih parametara!
Drugim, rečima, nemojte se opterećivati logikom kojom radi Gugl, opterećujte se time kako da korisnicima date vrednost koju oni traže!