Forumi » Trudnoća

TRUDNOĆA U RAZLIČITIM DOBIMA ZRELOSTI

    • Moderator
    • 155 postova
    21. јануар 2016. 22.55.23 CET

    TRUDNOĆA U RAZLIČITIM DOBIMA ZRELOSTI

    Kako se nosite sa trudnoćom u različitim dobima zrelosti

    Stručnjaci se uglavnom slažu da ne postoji određeno “pravo vrijeme” za zasnivanje svoje porodice. Svako doba nosi svoje prednosti i mane. Na primjer, u 20tim godinama imate vise energije za bebu ali zato manje životnog iskustva i vjerovatno manje novčanih sredstava. Tokom 30tih godina ćete vjerovatno imati više finansijskih sredstava ali vaša karijera koja je krenula uzlaznom putanjom biće prekinuta majčinstvom. U 40tim djeluje krajnje idealno za porodicu, imate veliko životno iskustvo, karijeru, još uvijek se fizički dobro nosite, ali možete imati poteškoća da zatrudnite, da održite trudnoću ili rodite zdravu bebu.U 40'tim takođe možete osjetiti poteškoće da se nosite sa malim djetetom u nekom kasnijem periodu.

    Evo nekoliko razloga „za“ i „protiv“ trudnoće u određenom dobu


    Od 20 – 24 godine

    Šta vam govori vase tijelo i duh

    Nalazite se u najplodnijem period života. Ciklusi su vam redovni i skoro u svakom dolazi do ovulacije. Naravno, postoji i onaj broj žena koje i u ovom period imaju problema sa ciklusima, ali generalno govoreći ovo je najplodnije razdoblje. Većina žena u ovim godinama ima jako male šanse za hipertenziju u trudnoći, mada uprkos tome ljekari će vam sigurno mjeriti krvni pritisak na svakoj kontroli. Po svjetskim istraživanjima, žene u 20tim imaju duplo manje šanse da dobiju trudnički dijabetes. Ovo je period kada mnoge mlade žene privode kraju svoje studije, ili su ih već privele i teže ka profesionalnom ostvarenju. Zbog toga one mogu biti jako emotivno osjetljive jer se nalaze na raskrsnici gdje biraju “porodica” ili “karijera”. Svakako u ovim momentima jako je važno da žena ima podršku svog partnera (supruga) koji će je motivisati da je cijeli život pred njom i da ona prolazi najvažniji životni ispit u životu svake žene – a to je biti majka.

    Rizik za bebu

    Zbog jako mladih jajnih ćelija ovo je period sa najnižom stopom rađenja beba sa anomalijama (Daunov sindrom) ili drugim hromozomskim aberacijama, kao i najmanjom stopom rizika na spontane pobačaje , samo 9,5 %. Iz tog razloga se trudnicama u ovoj dobi ne rade analize na ovakve anomalije (osim u slučajevima gdje za to postoji rizik genetskog faktora).


    Od 25. do 29. godine

    Šta vam govori vase tijelo i duh

    U ovom period kao i u prethodnom, žene su u veoma dobroj kondiciji, drže do svojih fizičkih aktivnosti, vode računa o ishrani i zdravom načinu života, drže do svog izgleda, tena, pa su i emotivno srećne i zadovoljne. Osjećaju se u “cvijetu mladosti”. Imaju potpuno pravo da tako i misle jer su ovo zaista lijepe godine no kako stručnjaci tvrde već od 27. godine broj zdravih jajnih ćelija kao i ovulacija opada. Kako bi se to slikovitije kazalo, 27 godina je sami “vrh brda” plodnosti žene. Neka istraživanja tvrde da žene koje počnu da rađaju u svojim 20tim godinama, imaju manji rizik za dobijanje raka dojke i jajnika. U kasnim 20tim žena je već izgradila stabilnost na poslovnom planu, kao i u braku (ili vezi) pa će ona i ON lakše da podnesu promjene koje nosi roditeljstvo.

    Rizik za bebu

    U ovom periodu je stopa spontanih pobacaja i dalje niska, oko 10 % i sanse da rodite dijete sa nekom anomalijom su 1:1250. Još uvijek ste u najljepšim godinama za rađanje bar kada je zdravlje bebe u pitanju.

    Od 30. do 34. godine

    Šta vam govori vase tijelo i duh

    Oko 30te godine plodnost žene počinje polako da opada i ova promjena se dešava postepeno i traje sve do 35 godine. Ako vam je potrebna in vitro metoda, onda je ovo pravi period za to jer su šanse za uspjeh mnogo veće nego u 40tim godinama. Studije potvrđuju da u ovom periodu žene imaju duplo više carskih rezova nego žene u 20tim godinama, međutim nema ni pravog objašnjenja zašto je to tako. S emotivne strane žene u ovim godinama su mnogo spremnije za majčinstvo jer su se tokom 20tih maksimalno posvetile karijeri pa im treba i malo promjene, ali stručnjaci navode da upravo ta velika želja i spremnost na potomstvo može često biti barijera ostajanja u drugom stanju. Postoji veliki brojh slučajeva kada su i žena i partner (muž) biološki potpuno zdravi da imaju bebu, ali prosto to se iz nekih razloga ne dešava. Potrebno je izbaciti stres, odnosno kanalisati ga u pravcu fizičkih aktivnosti, ne razmišljati mnogo o bebi već pustiti da se to desi onda kada je to najbolje. Mnoge žene još prije nego što zatrudne, mjere svakodnevno bazalnu temperaturu, analiziraju svoje tijelo i tjelesne promjene, jednom riječju prije nego što i urade test na trudnoću one sebe ubijede da su trudne. Kada test pokaže negativan rezultat dolazi do razočarenja. Ovo sve je pogrešan pristup i žene treba da se posvete drugim stvarima i da ne razmišljaju o trudnoći unaprijed.

    Rizik za bebu

    Rizik za pobačaje se povećao na 12% kao i rizik za rađanje bebe sa anomalijama (Daunov sindrom) 1 na 952 slučaja dok je rizik za bebe sa bilo kojom drugom hromozomskom aberacijom 1 na 385. U ovom periodu ljekari vam savjetuju da radite amniocentezu i druge vrste analiza kako biste na vrijeme ustanovili da li je vasa beba u stomaku potpuno zdrava.

    Od 35. do 39. godine

    Šta vam govori vase tijelo i duh

    Ovo je period kada dolazi do značajnijeg pada oplodnje jajne ćelije iz razloga što one postaju sve starije i žena teže ostaje u drugom stanju. Do 35. godine ljekari smatraju da je neophodno da pustite da prođe godina dana u pokušavanju da zatrudnite pa da tek tada potražite pomoć, dok se posle 35. godine savjetuje da se pomoć potraži već nakon neuspjelih 6 mjeseci. U ovom periodu, ukoliko žena zatraži pomoć ljekara odnosno in vitro metodu, mogućnosti da liječenje uspije su veće nego u ranim 40tim, s toga se preporučuje da se ne odlaže početak liječenja nego da se krene što prije. Upravo ovo odlaganje može parovima da pravi probleme jer je u ovom periodu velika razlika da li žena im 37 god 39 god ili recimo 42 godine. Postoje klinike koje ne žele ni da prime pacijentkinju stariju od 40 godina. U ovoj starosnoj grupi hipertenzija pogađa čak do 20% žena, gestacioni dijabetes je i do 3x češći, broj spontanih pobačaja je u znatnom porastu, duplo veći broj carskih rezova nego kod mladih žena u 20’tim.

    Rizik za bebu


    Ukoliko u ovom periodu zatrudnite pomoću in vitro metode vjerovatnoća da ćete imati dvojke ili trojke se znatno povećava nego u ranim 30tim. Razlog tome je hormonska stimulacija jajnika koja povećava šanse da žena ispusti više od jedne jajne ćelije. Takođe putem vantjelesne oplodnje u najvećem broju slučajeva doktori vrate 2-3 oplođena jajeta što takođe povećava mogućnost dvojki ili trojki, naravno ako sva tri jajeta opstanu. Procenat spontanih pobačaja u ovom periodu je skoro 18%, učestalost mrtvorođenih beba je duplo veća nego među mlađim trudnicama mada pravi razlozi za ovo nisu utvrđeni.

    Od 40. do 44. godine


    Šta vam govori vase tijelo i duh

    Drage žene, ne očajavajte. Vaš sat još nije otkucao i nemojte da to sebi govorite. Postoji veliki broj žena koje potpuno prirodno ostanu trudne čak i nakon dugog niza godina liječenja steriliteta. Jednostavno DESI SE. To je onaj momenat kada se žena potpuno opusti i posveti drugim stvarima u životu do te mjere da joj više beba nije ni u planu.Znate li da po najnovijim istraživanjima žene koje rode dijete posle 40. godine žive duže od onih koje ranije završe sa rađanjem? Postoji nekoliko teorija za to, jedna kaže da hormon estrogen koji se obilato proizvodi u tom periodu (tokom uzimanja hormonskih terapija) produžuje i jača rad srca, jača kosti i rad ostalih vitalnih organa. Ne oklivejte, šanse da zatrudnite jesu manje, ali to je samo 5% i nemojte da vas taj broj remeti, važnije je da vodite zdrav zivot (redovna ishrana, redovne aktivnosti, redovno spavanje i što manje stresa). Činjenica je da trudnice u 40tim teže podnose drugo stanje pa je jako bitno da zdravim načinom života “pripremite teren”. Trudnice koje su već rađale, sklonije su hemoroidima, prolapse tkiva materice i vagine, pritisku na bešiku i kičmu, išijas, hipertenziju, opuštanju grudi. Savjetuje se da ne dižete ništa teško i da vaša aktivnost bude umjerena. Odmarajte što više možete. Veliki broj trudnica u ovom periodu uzima lijekove za održavanje trudnoće, a mnoge su i na bolničkom održavanju. Emotivno, majke u 40tim imaju više strpljenja za dijete ukoliko je to prvo ili jedino, s druge strane ima onih koje treba da se nose sa jednim tinejdžerom i bebom pa mogu da izgube strpljenje. Dakle sve je individualno i zavisi od mnogo faktora.

    Rizik za bebu

    U ovom periodu 1 na 3 trudnoće završe spontanim pobačajem. Razlozi za to su različiti : defektnost jajne ćelije, sluznica materice (endometrijum) previše tanak, slab dotok krvi u matericu, položaj placente u dnu materice (placenta previa) koja blokira grlić materice pa povećava rizik krvarenja, placenta odvojena od zida materice. Bebe koje se rode imaju veću šansu da se rode prijevremena (prije 37. gestacijske nedelje) i da imaju nižu tjelesnu težinu (ispod 2,5 kg). Do 44 godine šanse da će beba imati anomalije povećava se na 1 u 38 a da će imati neku drugu hromozomsku aberaciju 1 u 26. U ovom periodu su obavezne sve pretrage tokom trudnoće kako bi se konstatovala zdravost ploda.

    Od 45. do 49. godine

    Šta vam govori vase tijelo i duh


    Jako mali procenat žena rađa u ovoj dobi, samo 0,03% a uspješnost liješenja neplodnosti drastično opada. Ako se desi da žena zatrudni i rodi u ovoj dobi smatrajte to Božjim darom i smatrajte sebe jako zdravom osobom. Često čujemo priče da su žene putem in vitro oplodnje ostale trudne u ovoj starosnoj dobi ali više od polovine njih je zasnovano na donatorrskoj jajnoj ćeliji. Tretiranja i praćenja ovih trudnica su rigorozna što podrazumjeva više različitih testova opterećenja po pitanju kardiovaskularnog sistema, dijabetesa i problema sa bubrezima. Čak i ako žena u svojim kasnim 40tim izgleda i osjeća se dobro kao i žena u 30tim , ipak će trudnoća i sam porođaj proći teže i zahtjeva adekvatna praćenja i pripreme.


    Emotivno gledano, žene ove dobi su preopterećene kako za sopstveno zdravlje tako i za zdravlje svoje bebe, međutim većina trudnoća ipak ima dobar ishod pa je briga majke bila bespotrebna. Savjetuje se da trudnice ove starosne dobi što manje čitaju loše strane trudnoće putem internet medija ili literature, i da se maksimalno uključe u razgovor samo sa svojim doktorom koji ih prati od početka trudnoće do samog porođaja.

    Rizik za bebu


    Više od polovine žena preko 45 godina ne mogu da iznesu trudnoću, odnosno trudnoća se završi spontanim pobačajem prije 20 gestacijske nedelje. Rizik za mrtvorođene bebe je duplo veći nego kod žena u 20tim . Opasnost kod anomalija (Daunov sindrom) i drugih hromozomskih aberacija se drstatično povećava i ona je 1 u 30 odnosno 1 u 21 slučaj. Kod žena sa 49 godina taj broj je 1 u 11 odnosno 1 u 8 slušajeva.

    50 + godina

    Ovo je prosječno doba početka menopause kod žena, odnosno menopauza počinje između 45. i 55. godine. Ukoliko žena ostaje trudna u ovoj starosnoj dobi, to se najčešće događa sa donatorskom jajnom ćelijom i putem vantjelesne oplodnje. Većina žena mora da uzima progesteron skoro tokom čitave trudnoće kako bi uspjele da je održe. Sve one komplikacije koje smo ranije spominjali u ovom tekstu (hipertenzija, bubrezi, dijabetes, kardiovalskularni sistem...) u ovoj starosnoj dobi su drastično povećane i iziskuju strogo praćenje. Ženama preko 50 godina je potrebno mnogo dodatne energije i izdrživosti, kako bi mogle da se bude svaka 2 sata sa novorođenčetom da ga prate kad prohoda, redovno izvode u šetnje itd... Zahvaljujući današnjoj medicini i modernim metodama praćenja trudnoće, dobra vijest za sve trudnice jeste da je od 1960'te godine broj mrtvorođenih beba opao za 70%.