Forumi » Začinsko i lekovito bilje

    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 11.08.30 CET

     

    Selen je višegodišnja zeljasta biljka, visoka do 2 metra. Koren je vrlo krupan i razgranat. Listovi su tamno zeleni i 2-3 puta perasto deljeni. Cvetovi su udruženi u štitaste cvasti svetlo žute boje. Plodovi su pljosnati, sa oštrim rebrima. Poseduje jak miris koji se prijatno širi oko nje.

     

    Lako se uzgaja, a na kvalitetnoj zemlji može da izraste i do metar u visinu. Odlično podnosi zatvoren prostor, pa kao jednogodišnja kultura može da se gaji i u saksiji. Tamnozeleni listovi sa karakterističnim mirisom beru se po potrebi sve do jeseni, a onda se preostalo lišće sakupi i osuši kao i koren. Retko se nalazi u prirodi, a kod nas i nije poznata kao samonikla.
    Koren se iskopava u rano proleće ili u jesen, seče na tanke kriške ili po dužini, a onda suši u tankom sloju u hladovini i na promajnom mestu. Osušen čuva se u tamnim staklenim posudama. U početku koren ima sladak i sluzav ukus, koji postepeno prelazi u gorak i ljut.

     

    Lekoviti deo biljke su koren i plod

     

     

    Selen je prijatan, aromatičan i bezopasan diuretik, stomahik i karminativ. Često se daje zajedno sa drugim žitaricama za lečenje organa za varenje, mokrenje i disanje. Ima lekovito dejstvo kod bolesnika koji imaju grčeve u crevima.

     

    Čaj od korena selena uklanja teškoće u varenju, posebno kod prekomernog lučenja želudačne kiseline. Istovremeno je i jak diuretik za edeme, naročito kod izraženih otoka nogu, gihta, reume, teškog i bolnog mokrenja, ako je uzročnik višak belančevina u mokraći. Slično dejstvo postiže i kod katara mokraćne bešike, svih akutnih i hroničnih oboljenja bubrega, a preventivno je uspešan u sprečavanju stvaranja peska i kamenja.

    Delotvoran je i kod nervnih slabosti, a uspešno otklanja i migrenu izazvanu lošim radom bubrega. Narodni lekari ovaj čaj preporučuju i kod lečenja žutice.


    Sušeni koren u prahu istovetno deluje na navedene bolesti, s tim što treba dva-tri puta dnevno, s vrha noža, prah popiti sa vodom.
    Koren kao začin takođe je lekovit. Deluje poput bibera, tako što zagreva želudac i aktivira njegov rad.

    Koren kao začin ne treba dodavati za vreme termičke obrade namirnica, jer kuvan ili pregrejan dovodi do kontraefekta.

     

     


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 14.07.40 CET"
    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 11.11.10 CET

    Čaj

    Kašičica sušenog i iseckanog, ili pola kašičice sirovog korena prelije se šoljom ključale vode. Ostavi se deset minuta da vri poklopljeno, a onda procedi. Da bi se postigao željeni efekat, piju se dve šolje dnevno nezaslađenog čaja u gutljajima.

    Kod problema sa varenjem praćenog i nadimanjem, čaj se pravi od jednakih delova mešavina korena selena i kima, koji se, umesto u vodi, kuvaju u vinu.

    Ovaj čaj treba ne mogu da piju trudnice i osobe koje imaju povišenu temperaturu.


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 00.01.25 CET"
    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 11.14.37 CET

    Čajne kupke

    Selen se od davnina dodaje u kupke, posebno čaj od korena, jer neutrališe jak i neprijatan znoj, pospešuje i menstrualni ciklus. Širi pore, stimuliše znojenje i tako odstranjuje otrove iz organizma, pa koža postaje čistija. Preporučuje se rekonvalescentima za jačanje nervnog sistema i organizma, kao i ženama koje imaju bolove u materici.

    Kupka je lekovitija kada se u nju ubaci cela biljka sa korenom i semenom, bez obzira na to da li je sirova ili sušena. Prethodno se selen potapa u malo vode, ostavi 12 časova da odstoji, a zatim kuva u poklopljenoj posudi 30 minuta. Procedi se i dodaje u vodu za kupanje.

     

    Začin

    Za začinjavanje jela koristi se isključivo list. Ima miris sličan celeru i pomalo gorak ukus, pa se koristi u malim količinama. Dodaje se supama od povrća, jelima sa puno luka i prženom mesu. Ovaj deo biljka sadrži najviše eteričnog ulja, smole i vitamina C, najbolje je da se sveži listovi stave u sezonsku salatu.

     

    Vino za jetru

    Najbolje prirodno sredstvo za podsticanje rada jetre i slezine je vino od semena selena. Sprema se od dve supene kašike izmrvljenog semena, koje se preliju sa litar kvalitetnog belog vina. Sadržaj se ostavi da odstoji nedelju dana, a zatim procedi. Svakog jutra na prazan želudac pije se jedna rakijska čašica.