Forumi » Začinsko i lekovito bilje

Žalfija

    • 1581 postova
    22. фебруар 2016. 17.33.21 CET

     

    Cur moriatur homo, cui salvia crescit in horto? 

    Zašto da umre čovek, kome u vrtu raste žalfija?

     

    Žalfija, kadulja ili pitomen pelin (Salvia officinalis) je višegodišnja razgranata biljka iz familije usnatica (Lamiaceae). Stablo je visoko 50—90 cm, delom odrvenelo i četvorouglasto na poprečnom preseku. Listovi su srebrnozeleni zbog obilja dlaka. Cvetovi su plavo-ljubičasti, ponekad ružičasto-beličasti, izrazito dvousnati i nalaze se udruženi u cvasti (klasaste pršljenove) na vrhovima stabljika i ogranaka. Cela biljka je vrlo aromatična i svojstvenog mirisa.
    Žalfija je jedna od najstarijih lekovitih biljaka.

     

    Žalfija je bukvalno čudesna kada je reč o tome kako sve može uticate na zdravlje. Od Arapa do Kineza, svi priznaju da je žalfija ključ zdravog života. Međunarodno društvo za izučavanje bilja ju je 2001. godine proglasilo biljkom godine.

     

    Od žalfije se koristi isključivo list. Najlekovitiji list se dobija kad žalfija počne cvetati, a to je najčešće u maju. List se bere, suši i čuva pažljivo. Glavni lekoviti sastojak lista žalfije je isparljivo mirisno etarsko ulje, koga ima od 1,5 do 2,5 %. Oporost i lekovitost lista potiče od tanina. I gorke materije u žalfiji deluju lekovito.

    100 g žalfije sadrži:


    Energetska vrednost (kcal) 314
    Masti 13 g
    Zasićene masne kiseline 7 g
    Polinezasićene masne kiseline 1,8 g
    Mononezasićene masne kiseline 1,9 g
    Holesterol 0 mg
    Natrijum 11 mg
    Kalijum 1.070 mg
    Ugljeni hidrati 61 g
    Vlakna 40 g
    Šećer 1,7 g
    Proteini 11 g
    Vitamin A 5.900 IU
    Vitamin C 32,4 mg
    Kalcijum 1.652 mg
    Gvožđe 28,1 mg
    Vitamin B6 2,7 mg
    Magnezijum 428 mg

     

    Antiupalno dejstvo

    Žalfija je efikasna protiv upala. Čaj od žalfije se često koristi kao sredstvo za ispiranje grla kako bi se ublažila upala. Ekstrakti, tinkture i esencijalna ulja žalfije se mogu kupiti u prodavnicama zdrave hrane ili apotekama. Koriste se u medicini kao tretman za upale usta i grla. Ova biljka se koristi za spoljnu upotrebu (tj. nakon upotrebe se ispljune) za lečenje upala sluznih membrana usta i grla.

     

    Žalfija kao lek protiv prekomernog znojenja
    Nedavna istraživanja su pokazala da bilo da koristite ekstrakt od suvog lišća ili čaj, žalfija može umanjiti znojenje i do 50%. Odlično uklanja neprijatne telesne mirise i sprečava suvišno znojenje.

     

    Žalfija za stomak
    Žalfiju možete koristiti za unutrašnju upotrebu kako biste rešili ili ublažili neke lakše gastroenteralne probleme i loše varenje. Ovo je odličan stimulans koji leči stomačne probleme i slabo varenje. Čaj ili sok od žalfije su posebno efikasni kada su u pitanju ovi problemi. Kako sprečava i ublažava nadimanje, može pomoći kod simptoma i uzroka lošeg varenja tako što stimuliše izlučivanje enzima u gornjim organima digestivnog trakta, prozivodnju žuči, pokretljivost creva i poboljšava funkciju pankreasa.

     

    Lek za suvo grlo
    Čaj od žalfije je efikasan lek za upaljeno grlo i krajnike, kao i rane i čireve u grlu. Kako biste napravili ovaj lek, prokuvajte prstohvat suvog lišća žalfije u oko 100 ml vode i ostavite da se natopi oko 15 minuta. Procedite čaj i zasladite ga medom. Ukoliko ispirate grlo ovim čajem dvaput dnevno, ubrzo ćete osetiti olakšanje.

     

    Žalfija za ispiranje usta
    Ova biljka može igrati značajnu ulogu kad je u pitanju svakodnevna nega Vaših zuba i desni. Može se koristiti za ispiranje usta kako bi se izlečile bolesti desni, upale grla ili čirevi i ranice u ustima. Ako imate problema sa čirevima u ustima, koristite čaj od žalfije za ispiranje i grgotanje u ustima ili ga zaledite u kocke. Stavite zaleđenu kocku čaja u usta i ostavite da se otopi kako biste olakšali probleme i izlečili čireve.

     

    Lek protiv astme
    Kako žalfija ima dobro dejstvo protiv grčeva, smanjuje pritisak u mekim mišićima i njena para se može koristiti za inhalaciju kao prevencija astmatičnih napada. Efikasna je za pročišćavanje disajnih puteva od sluzi, kao i za prevenciju infekcija koje nastaju kao posledica toga.

     

    Dobra je za prevenciju dijabetesa
    Nekoliko istraživanja je pokazalo da ekstrakt lista žalfije ima anti-hiperglikemijska dejstva koja smanjuju nivo glukoze u krvi tako što sprečavaju oslobađanje glukoze u krv uskladištene u jetri. Prostijim rečnikom, efikasna je u smanjivanju nivoa holesterola i triglicerida kod dijabetesa tipa 2. U svakom slučaju, potrebno je još istraživanja kako bi se ovaj efekat dokazao.

     

    Neurološki efekti
    Redovna konzumacija žalfije može poboljašti pamćenje i razumevanje informacija kod ljudi koji boluju od Alchajmerove bolesti. Razlog ovome je verovatno esencijalno ulje koje sadrži žalfija, za koje je utvrđeno da povećava nivo acetilholinesteraze u mozgu. Ovaj enzim poboljšava koncentraciju i pomaže kao tretman kad je u pitanju demencija povezana sa Alchajmerovom bolešću.

     

     Žalfija je dobra za žene
    Za ovo možemo da zahvalimo prisustvu tanina koji imaju „stežući“ efekat u žalfiji. Takođe deluje na lučenje estrogena i dobar je za žene koje žele da prestanu da doje bebu (odnosno, da zaustave rad mlečnih žlezda i lučenje mleka), kao i za olakšavanje toplotnih napada tokom menopauze. Međutim, nema dovoljno kliničkih istraživanja koja bi u potpunosti dokazala ove tvrdnje.

     

    Lek protiv depresije
    Čaj od žalfije se često naziva kao „čajem za mislioce“ jer zadrži tujone poput gama-aminobuterne kiseline i nekih receptora serotonina. Sem što poboljšava koncentraciju i pažnju, pomaže kao lek protiv depresije.

     

     Kako deluje na srce?
    Žalfija sadrži flavonoid salvigenin. Ima opuštajući efekat na vaskularni sistem, što znači da deluje preventivno kad su u pitanju kardiovaskularne bolesti.

     

    Ostala blagotvorna svojstva
    Ulje žalfije sadrži isparljiva esecnijalna ulja uključujući kamfen, eukaliptol, borneol i bornilov acetat (so sirćetne kiseline) koji su poznati po svojim tonizirajućim, stežućim, dijaforetičkim i svojstvima kao stimulansa za razne procese u organizmu. Ovo ulje se može koristiti za spoljnu upotrebu kako bi se ublažili bolovi poput reume, grčeva u mišićima i sličnim bolovima. Sem toga, koristi se u aromaterapiji kako bi se ublažila nervoza, stres, umor, iscrpljenost, glavobolje i anksioznost. Čaj od žalfije se smatra vrlo korisnim tretmanom za tifusnu groznicu, bolove u stomaku, nadimanje, gasove, konstipaciju, krvarenje u plućima i stomaku i male boginje.

     

    Deluje protiv starenja
    Antioksidansi koje sadrži žalfija ublažavanju ili potpuno uklanjaju znakove starenja sa lica, poput bora, sitnih borica i staračkih pega. Ovi antioksidansi štite ćelije kože od oštećenja koje uzrokuju slobodni radikali, koji dovode do preranog starenja kože. Ova biljka je veoma bogata kalcijumom i vitaminom A, koji štiti kožu od „napada“ slobodnih radikala i pomaže u regeneraciji ćelija kože, znatno ublažavajući postojeće bore na licu.

     

    Žalfija je tonik za masnu kožu lica
    Ulje žalfije je odličan tonik koji kontroliše lučenje loja kada je u pitanju masna koža. Možete i sami napraviti tonik tako što ćete prokuvati kašiku žalfije u oko 250 ml vode. Ostavite ovaj čaj oko 30 minuta da žalfija „ispusti“ svoje hranljive sastojke, procedite i kada se ohladi čistite lice time.

     

    Tretman za kožne probleme
    Žalfija ima odlično antibakterijsko dejstvo i može sprečiti pojavu kožnih infekcija. Pošto deluje i kao antiseptik i ima antiupalno dejstvo, može pomoći u uklanjanju akni, kao i znatno olakšati simptome ekcema i psorijaze.

     


    Služi kao tretman kod opadanja kose
    Žalfija se koristi od drevnih vremena protiv opadanja kose i ćelavosti. Žalfija sadrži beta-sitosterol, enzim 5-alfa redukstazu, sastojak za koji je utvrđeno da je efikasan protiv ćelavosti, pogotovo kod muškaraca. Preporučljivo je da napravite sledeću mešavinu – u jednu kašiku maslinovog ulja dodajte 3-4 kapi ulja žalfije, ruzmarinovog i esencijalnog ulja nane. Masirajte kožu glave ovom mešavinom dvaput dnevno.

     

    Čaj od žalfije kosu
    Čaj od žalfije se može koristiti i za ispiranje kose kako bi bila sjajnija. Vrlo ga je lako napraviti – prokuvajte jednu kašiku suvog lišća žalfije u količini vode dovoljnoj za jednu šolju. Čaj od žalfije takođe pomaže kod uklanjanja peruti.

     

    Žalfija podstiče rast kose
    Kombinacija žalfije i ruzmarina je odlična ukoliko želite da Vam kosa bude bujnija, sjajnija i jača. Žalfija je posebno efikasna kada je u pitanju rast nove kose i podstiče cirkulaciju u koži glave, što znači da „dovodi“ više hranljivih sastojaka u folikule. Sredstvo za ispiranje kose od žalfije i ruzmarina može se pripremiti vrlo lako – prokuvavanjem ove dve biljke u vodi. Ovo biljno sredstvo za ispiranje blagotvorno deluje na izgled i zdravlje kose i može oporaviti suvu i tanku kosu. Možete ga jedne nedelje koristiti svaki dan, ili dvaput nedeljno kako biste održali sjaj i bujnost kose. Pošto „skuplja“ pore, uklanja perut i sprečava zapušavanje folikula dlake.

     

     Žalfija za potamnjivanje kose
    Žalfija se može koristiti za potamnjivanje i intenzivniju boju kose. Sve što je potrebno jeste da je koristite kao sredstvo za ispiranje nakon upotrebe šampona. Jako sredstvo za ispiranje napravljeno od svežih listova žalfije može potamneti kosu i dati intenzivniju boju i sjaj smeđoj i crnoj kosi.

     

     Losion od žalfije
    Žalfija se može koristiti za pripremu losiona koji će Vašu kosu učiniti mekšom i poboljšati joj teksturu. Prokuvajte šaku lišća žalfije i istu količinu ruzmarina u oko litar i po vode i ostavite da se ključa oko 3 minuta. Zatim ostavite 3 sata i nakon toga procedite. Umasirajte ovaj čaj u mokru kosu pre feniranja.

     

    Napomena:

    Ne smeju je koristiti trudnice, dojilje i epileptičari. Dugotrajna interna upotreba može dovesti do povećane sklonosti ka konvulzijama.

     

    • 1581 postova
    22. фебруар 2016. 18.10.54 CET

    Sirup od žalfije

     

    200 g šećera
    200 ml vode
    1 kašika lanenog semena
    1 kašika žalfije
    1 kašika belog sleza
    1 limun

    Limun dobro isperite, a potom ga iseckajte na kockice zajedno sa korom. Vodu sipajte u šerpu i u nju dodajte sve sastojke. Smesu kuvajte oko pola sata na tihoj vatri, a potom je procedite. Ukoliko želite, možete da dodate i nekoliko kašika meda. Sipajte u staklenu teglu, čvrsto zatvorite i ostavite u frižider da se ohladi i zgusne. Preporučuje se da sirup od žalfije uzimate svaki dan, po jednu kašiku ujutru i uveče.

     

    Preliv od žalfije za testeninu

     

    10 listova žalfije
    200 gr gorgonzole ili drugog sira po želji
    4 dl pavlake za kuvanje
    1dl maslinovog ulja
    glavica crnog luka
    češanj belog luka

    U većem tiganju zagrejte maslinovo ulje, pa mu zatim dodajte listove žalfije da se proprže od tri do pet minuta. Zatim izvadite listove i u ulje dodajte sitno iseckan crni luk i propržite ga dok ne omekša. Tada ubacite sitno naseckan beli luk i pustite ga da pusti svoj sok i aromu. Potom dodajte pavlaku i sir iseckan na kockice i mešajte sve dok se ne stvori jedinstvena gusta smesa. Nakon toga preliv je spreman i možete ga dodati na testeninu.

     

    Lekovito vino

    Pravi se od 1 l belog vina, 100 g lista žalfije i dve kašike meda. Svi sastojci se izmešaju u zatvorenoj posudi (tegli sa hermetičkim zatvaračem) i uz povremeno mućkanje čuvaju 10 dana. Na kraju procediti i svakodnevno piti čašicu ovog vina koje poboljšava varenje.

     

    Sirće

    U teglu sa hermetičkim zatvaračem uliti 1 l vinskog sirćeta, 3-4 grančice žalfije u cvetu i ostaviti dvadesetak dana, uz povremeno mućkanje. Procediti i koristiti kao začin.

     

    Tinktura 

    Istucamo 150 g sveže biljke i namočimo je u pola litra alkohola. Nakon desetak dana filtriramo i sipemo u tamne staklene boce. Tinkturu koristimo za masaže ili promešamo kašiku tinkture u čaši vode i koristimo za grgljanje.

     

    Čaj


    Priprema se tako da se u četvrt litre ključale vode stavi jedna čajna kašičica usitnjene žalfije i pusti da na laganoj vatri otklopljeno kuva tri minute. Skine se s vatre, neka odstoji desetak minuta. Procedi se i pije dve do tri šoljice dnevno, zavisno od tegoba. Ako se radi o upali grla, krajnika i bolestima disajnih organa – topao čaj zasladi se s medom.

     

    Protiv kašlja

    Kašičica suvih žalfijinih listova kuva se u četvrt litre mleka tri minute. Ohladi se da ostane toplo i doda dve kašičice domaćeg meda. Uzima se učestalo tokom dana po jedna kašičica. To je sredstvo protiv kašlja, koje se može davati i deci.

     

    Tinktura2

    Pravi se tako da u decilitar 70-postotnog alkohola (etilnog) stavimo 20 grama usitnjenog žalfijinog lista. Ostavimo da stoji na toplom mestu mesec dana. Ocedimo, premestimo u odgovarajuću bočicu. Koristi se tako da se uz pomoć kapaljke 10 do 15 kapi stavi u malo vode, soka ili čaja i popije tri puta dnevno ili ispira i grglja, već prema tegobama. Koristi kod svih zdravstvenih problema u lekovitom opsegu delovanja kadulje. Pažnja – zabranjeno za trudnice i decu.

     

    Oblog

    Jedan od starih recepata je i ovaj: izgnječene listove sveže žalfije stavimo na čistu lanenu krpu ili sterilnu gazu i privijemo na ranu ili na gnojni čir.

     

    Kupka

    U pet litara hladne, najbolje izvorske vode stavimo 200g žalfije. Neka odstoji 12 sati. Izlijemo u pripremljenu kadu za kupku s toplom vodom. To je dobro sredstvo za tegobe s mokrenjem i za kožne bolesti, za kožnu bolest pitirijazu (pytiriasis versicolor) dobro je uz kupku piti i čaj, zbog promene strukture znoja.



    Ulje

    Za pripremu kupke može se koristiti i žalfijino eterično ulje. Deset kapi ulja u pola litre mleka. Dobro promešamo i ulijemo u kadu s vodom pripremljenom za kupanje. Žalfijino eterično ulje dobija se postupkom destilacije vodenom parom najbolje mladih listova i grančica žalfije. Osim za kupku pripravci od žalfijinog ulja koriste i se za inhalaciju kod upale disajnih organa i sinusa u kombinaciji s uljima sličnog delovanja, za ispiranje kod upale usne šupljine i grla, za masažu, za osvežavanje i dezinfekciju prostora.



    Rakija od Žalfije i meda


    250 listića žalfije potopimo u 1,5 l rakije, najbolje kvalitetne neutralne lozovače. Ostavimo da odstoji tri nedelje. Ocedimo i pomešamo sa kilogramom ipo meda po izboru – od po boji i ukusu neutralnog bagrema do jakog i oporog kestena. Rasporedimo u tri boce od litre. Dobro začepimo i bocu povremeno protresemo i nekoliko puta okrenemo. Neka dozreva još dve nedelje. Koristiti u malim količinama. Posebno je dobrog ukusa ako bocu držite u frižideru.


    Vino

    U litru kvalitetnog crnog vina – plavac, frankovka, teran – stavimo 100g usitnjenih žalfijinih listova. Neka dve nedelje odstoji na suncu uz povremeno potresanje i okretanje. Procedimo. Popiti posle jela po jednu malu čašicu.


    Sirup od cveta žalfije

    Ako imate polje žalfije ili još bolje ako vam je pri ruci žalfija primorskih kamenjara imate glavnu stvar za odličan vrlo ukusan i uz to zdrav sok od žalfije.


    100 cvetova žalfije
    4 kg šećera
    4 litre vode
    10 limuna

    Uberete sto žalfijinih cvetova tako da se cvetom smatra onaj cvetni klas na vrhu stabljike. Prokuvajte šećer i vodu, po mogućnosti – izvorsku. Ohladite. Umešajte sok od 10 limuna. Ubacite 100 žalfijinih cvetova. Promešajte. Ostavite da odstoji poklopljeno – dva dana. Ocedite. Smestite u boce i dobro začepite. Sterilizujte u vrućoj vodi ili rerni. Pije se poput svakog sirupa, pomešano s vodom.

     

    Sir sa žalfijom

    3 kašike svežih žalfijinih listova
    sveži kravlji sir (1/4 kg)
    1 čen belog luka
    sok od pola limuna

    Dobro usitnite žalfiju, beli luk i pomešajte je s limunovim sokom. Sve ubacite u sir i dobro promešajte da se sve prožme. Ostavite preko noći (ili dana) u frižideru.



    Žalfijin čips

    1 šaka listova žalfije
    100g brašna
    1 dl belog vina
    so
    biber
    1 jaje
    ulje

    Listove sveže žalfije operite i dobro osušite. Pripremiti sve kao da će te pržiti odrezak, samo što nam umesto mleka treba dobro suvo belo vino. Dakle, razmutite jaje u vinu s malo soli i bibera, dobro mešajte sve dok ne dobijete gustu smesu, nešto gušću od one za palačinke. Ubacite listove žalfije, dobro promešajte. U tiganju zagrejte ulje, kao za pomfrit, odvojeno ubacujte listove žalfije i pržite ih do boje zlata i stanja hrskavosti.

    Suvišne masnoće rešite se tako da pržene listiće pre posluživanja stavite na papirnati ubrus.
    Uz rečeni šampanjac listići žalfije mogu ići sami ili još bolje u kombinaciji sa mocarelom. Nikako ne sa francuskim kamamberom, koji inače odlično pristaje uz šampanjac, jer je žalfija već dovoljno aromatična.

    Ovaj žalfija-čips može ići i u ne tako svečanoj varijanti u kombinaciji s domaćim ne ljutim ajvarom a onda sir neka bude neki polutvrdi – edamer ili ementaler. A vino je ono isto koje vam je služilo za pohovanje listova.

     


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 18.13.47 CET"