Opis: Lužnička vurda je mlečni proizvod visokog kvaliteta koji nije ni sir, ni pavlaka, ni kiselo mleko, a mnogi ljudi koji su je probali smatraju da je najkvalitetnija i najukusnija od svih navedenih proizvoda.
Ovaj autentični proizvod, čija se receptura vekovima prenosi s kolena na koleno, već je označen kao lužnički brend i gastronomsko otkriće 21. veka.
Pregled
Vurda se pravi od mleka, neki kažu isključivo kravljeg, ali je poznato da uspeva i od ovčijeg i kozjeg, samo ona lakše zagore prilikom kuvanja jer su gušća pa zahtevaju mnogo više strpljenja i pažnje. Nema preciznih mera u recepturi. Ovdašnje domaćice bi rekle: “s’ prilike”.
Sastojci:
mleko,
nekoliko kašika potkvasa (kiselog mleka ostavljenog od prethodne ture vurde)
so
paprika
(ako želite da ubrzate proces vrenja i malo kiselkastiji ukus, poželjno je da je paprika malo prosušena)
Priprema:
Za kilogram vurde potrebno je 6 litara mleka.
Mleko je potrebno skuvati u većoj šerpi jer bi trebalo da vri još dva-tri minuta nakon što provri.
Kada se mleko prohladi i bude jedva toplo, dodati mu potkvas.
Sipati mleko u cedilo (čistu belu retku krpu), zavezati krajeve cedila i okačiti (recimo o oklagiju stavljenu na duboki lonac, da visi) kako bi iscurila sva tečnost.
Dobijeno kiselo mleko sipati u šerpu. Sadržaj ne sme da se trese kada se šerpa protrese, što je dokaz da je kiselo mleko dobro oceđeno.
Dodati so. Domaćice određuju količinu na osnovu iskustva i mere je šakama. Neiskusne mogu tokom dodavanja soli probati kiselo mleko. Ovo je neka vrsta poluproizvoda, takozvana presna vurda, koja može odmah da se jede. Ali još nije ono pravo.
Kiselo mleko sipati u čistu posudu, prethodno ispranu vrelom vodom. Ranije se stavljalo u zemljane lonce i drvene čabrice ili buriće, a danas u plastične kofe i kofice, zavisno od količine.
Na kraju posudu prekriti suvom čistom belom krpom, pritisnuti kamenom koji je prethodno dobro opran i ispran vrelom vodom i ostaviti da stoji tri do četiri nedelje, da prevri.
U stvari, proces vrenja se kod vurde nikada ne završava, ali ona stajanjem dobija bolji ukus.
Oni koji žele da ubrzaju proces vrenja, ali i da vurda dobije kiselkastiji ukus, prilikom stavljanja kiselog mleka u kantice dodaju joj i papriku koja mora da bude potpuno zdrava (“nemanosana”).
Na sloj kiselog mleka oko 10 cm debljine staviti opranu i obrisanu papriku, kojoj je isečena drška tako da ostane samo krajičak. Svaka paprika se prethodno umoči u so s jedne strane.
Paprike ređati tako da između njih ostane razmak koji se popunjava kiselim mlekom.
Preko paprika sipati kiselo mleko i tako ređati sve dok ima materijala. Poslednji sloj je kiselo mleko.
Prekriti krpom, pritisnuti kamenom i ostaviti da odstoji nedelju dana.