Odrasle osobe mogu očekivati 2-4 prehlade godišnje, a deca oko 3-8 prehlada u toku godine. Simptomi obično dostižu vrhunac nakon 2-3 dana, a zatim se polako gube tokom sledećih nekoliko dana. Ponekad se kašalj može zadržati i do tri nedelje. Nema čarobnog leka za prehladu. Lečenje ima za cilj da se olakšaju simptomi. Glavni način lečenja je uzimanje paracetamola ili ibuprofena koji olakšavaju groznicu i bolove.
Prehlada je infekcija nosa i gornjih disajnih puteva koju iziziva virus. Postoji više vrsta virusa koji mogu izazvati prehladu. Zbog toga se prehlade iznova javljaju, pa vakcinacija protiv prehlade nije moguća. Deca su više sklona prehladama od odraslih jer odrasli imaju izgrađen imuni sistem prema mnogim virusima. Odrasli u proseku imaju 2-4 prehlade godišnje, a deca u proseku 3-8 prehlada godišnje.
Simptomi obično dostižu svoj vrhunac nakon 2-3 dana a zatim postepeno nestaju. Simptomi uglavnom nestaju u roku od nedelju dana, ali u nekim slučajevima, može biti potrtebno i tri nedelje da potpuno nestanu. Naročito se kašalj može zadržati i do tri nedelje, često kada drugih simptoma više nema. Simptomi, naročito kašalj, su gori kod pušača nego kod nepušača. Dete koje živi sa pušačima ima povećan rizik od pojave kašlja i prehlada.
Nema čarobnog leka za prehladu! Nema leka koji može da skrati trajanje prehlade. Cilj lečenja je da se olakšaju simptomi dok vaš imuni sistem ne savlada virus. Napomena: antibiotici NE ubijaju viruse, tako da ne koriste u slučaju prehlade. Najkorisniji vidovi lečenja su:
Šta je sa lekovima za prehladu?
U apotekama se mogu naći razni lekovi za prehladu. Nema mnogo dokaza da zaista pomažu, ali neki tvrde da su im pomogli. Na primer, nazalni dekongestiv (vrsta leka za olakšanje zapušenosti nosa) u obliku spreja ili kapi može pomoći da se otpuši nos. Znajte da lekovi za prehladu često sadrže nekoliko različitih sastojaka, od kojih neki mogu da izazovu pospanost. Ovo je možda i dobrodošlo pred spavanje, ako imate problema da zaspite, ali nemojte voziti ako ste pospani. Neki sadrže paracetamol, zato pazite da ne uzimate više od maksimalne bezbedne doze paracetamola ako već uzimate tablete paracetamola.
Napomena: Ako koristite dekongestivni nazalni sprej, nemojte ga upotrebljavati duže od nekoliko dana. On može imati trenutni efekat, ali to ne traje vema dugo. Ako se koristi duže od 5-7 dana, kao neželjeni efekat se može javiti pojačana kongestija (zapušenje nosa).
Skorašnja istraživanja su pokazala da:
Još uvek se ne zna da li će ove metode postati deo rutinskog lečenja ili su još uvek u fazi istraživanja.
Prehlade uglavnom ne uzrokuju komplikacije. Prehlada može da izazove kašalj, otežano disanje i nedostatak daha kod osoba sa astmom ili drugim plućnim bolestima. Infekcija se ponekad proširi na grudi, sinuse ili uši. Bakterije mogu da se razvijaju u sluzi, tako da neke osobe dobijaju dodatnu bakterijsku infekciju u grudima, sinusima ili ušima. Stoga, posavetujte se sa svojim lekarom ako se simptomi ne ublažavaju posle nekoliko dana, ili ako sumnjate na neku komplikaciju. Simptomi na koje treba obratiti pažnju jer mogu ukazivati na nešto više od obične prehlade su:
Teško je sprečiti prehladu. Mnogo virusa je izaziva i zato je teško proizvesti vakcinu. Takođe, mnogi virusi koji izazivaju prehladu se nalaze u vazduhu, koji ne možete izbeći. Evo ipak nekih saveta koji mogu pomoći da smanjite rizik od prehlade ili prenošenja na nekog drugog ako je već imate:
U osnovi - zdrav razum i dobra higijena mogu sprečiti širenje prehlade. Nema valjanih dokaza da suplementi vitamina i minerala mogu sprečiti prehladu.
Vežbanje pomaže
Istraživanja su pokazala da osobe koje redovno vežbaju ređe oboljevaju od respiratornih infekcija kao što je prehlada, a ako obole, simptomi su mnogo blaži nego kod osoba koje ne vežbaju. Smatra se da vežbanje jača imuni sistem koji se bori protiv infekcija.