Celer je zeljasta dvogodišnja biljka, koja samoniklo raste od atlantskih obala zapadne Evrope, preko Sredozemlja i severne Afrike, pa sve do Indije. Raste do metar u visinu, ima mesnate stabljike i vretenast koren, karakterističnog mirisa. Poznat je čoveku još od početaka pisane istorije.
Zbog svog tipičnog gorkog ukusa, divlji celer se smatra otrovnim u nekim narodima. Kod kultivisanog celera, samo listovi sadrže izvesnu količinu gorke materije, pa se u ishrani ređe koriste sveži, već se suše. Ovo povrće je izuzetno cenjeno u kulinarstvu, kao sastojak baznih jela (supe, čorbe, sosevi), ali i kao zasebna namirnica, bilo kao pečen i pasiran pire od korena celera i krompira, ili kao sveža lagana salata od stabljika sa mekim sirom, tunjevinom, maslinama i rotkvicama i naravno kao sok od celera. Usitnjene semenke celera se mogu umešati u testo za hleb ili se njima može posuti sitno pecivo pre pečenja.
U narodnoj medicini celer se najčešće upotrebljava za čišćenje organizma (posebno krvi), jačanje nerava i kao lek za bolesti bešike jer podstiče izlučivanje morkace. Celer takodje pročišćava jetru, snizava šećer i krvni pritisak. Sadrži vrlo malo kalorija pa je korisna namirnica za vreme dijete. Najkorisniji je ukoliko se jede sirov a ne preporučuje se osobama sa obolelim bubrezima i trudnicama. Celer je u staroj Grčkoj i Egiptu smatran simbolom sreće i lepote, ali i odličnim lekom za slabe živce.
Bogat je lekovitim materijama, a posebno vitaminima C, K, B1 i B6, kao i folnom kiselinom i kalijumom. Poznat je i kao veoma snažan afrodizijak, a ima i protivupalno i jako antibakterijsko delovanje. Ova namirnica ima poseban odnos minerala natrijuma i kalijuma, koji pospešuju izlučivanje suvišne tečnosti iz organizma. To je posebno korisno za osobe koje pate od čestih upala mokraćnih organa, bolesti bubrega, kao i za sve one sklone gojenju i nastanku celulita.
Celer u 100 grama korena sadrži samo sedam kalorija, dok se sa druge strane u njemu nalazi 320 miligrama magnezijuma i 16 milicentigrama folata.
Celer i limun protiv povisenog holesterola:
- 3 limuna
- 500 grama svezih listova i stabljika celera
- 1 litar vode
Vodu prokuvati i ostaviti da se ohladi.
Limun dobro oprati, iseci ga na komade, sve zajedno sa korom. Celer takodje na grubo naseckati. Sada limun i celer dobro samleti (najbolje u blenderu). Kada se dobije fina kasasta masa preliti je prokuvanom vodom i dobro izmesati. Poklopiti i ostaviti da odstoji preko noci a ujutru procediti i napitak naliti u staklenu flasu.
Piti ujutru i uvece po 0,5 dl napitka, pre jela.
Ovaj napitak protiv povisenog holesterola nema nezeljenih efekata a cesto moze sniziti i nivo triglicerida u krvi. Pozeljno je za vreme ove vrste lecenja izbegavati slatko. Nakon 2-3 meseca proveriti nivo holesterola.
Ako je moguce napitak pripremati od neprskanog limuna.
Caj od celera protiv reume:
Staviti da provri 1/2 l vode zatim ubaciti 20 grama lisca celera, poklopiti i pustiti da se prokuva 2-3 minuta. Skinuti sa vatre i ostaviti poklopljeno da se prohladi. Procediti i piti tokom dana. Za lecenje reume pozeljno je svakodnevno piti po 4 solje caja od celera u trajanju od 4-6 nedelja.
Celer i med:
Celer i med pomocice iscrpljenom organizmu da se brze oporavi. Za to je potrebno narendati koren celera i pomesati ga sa dve kasike meda. Uzimati vise puta dnevno po jednu malu kasiku mesavine
Uopste je dobro jesti salatu od mesavine jednakih delova narendanog celera i narendane jabuke.