Forumi » Začinsko i lekovito bilje

Maslačak

    • 1581 postova
    22. фебруар 2016. 18.44.21 CET

     

    Maslačak, Taraxacum officinale, je besplatna superhrana. Ova samonikla lekovita biljka raste doslovno svuda i svima je na dohvat ruke. Svi su njeni delovi upotrebljivi.

    Iz vertikalnog, dugovečnog, vrlo razvijenog, malo razgranatog korena izbija rozeta od lišća polegla po zemlji.

    Nema stabljike. Cvetna drška je gola, šuplja, nerazgranata, valjkasta, visoka 15 - 30 cm, a na vrhu nosi zlatno - žutu glavičastu cvast složenu od jezičastih cvetova.

    Svi delovi biljke su gorkog ukusa i imaju mnogo belog mlečnog soka, koji obilato curi kad se biljka ozledi. Maslačak nije otrovan.

    Koren je dugačak do 20 cm, a debeo 0,5 - 1,5 cm, vretenast i valjast, spolja žutomrk. Svež koren je pun belog mlečnog soka koji obilato curi iz mlečnih cevi raspoređenih u koncentrične krugove. Kad se osuši, koren splasne, smežura se, izgubi oko 3/4 svoje težine i postane sivomrk.

     

    Osim po lekovitosti, Maslačak je poznat kao izuzetno hranljiva biljka bogata vitaminima C i A, organskim kiselinama, mineralima (posebno kalijumom, natrijumom i magnezijumom).

    Prolećna salata pravi se od sasvim mladih listova, koji se beru pre cvetanja i van naseljenog područja. U narodnoj medicini se koristi za opšte jačanje organizma i prolećno čišćenje krvi.

    Od njega se može spravljati čaj, sirup ili maslačkovo vino.

    Koren maslačka ima složen hemijski sastav.

    U mlečnom soku sadrži hetrerozide, ugljene hidrate i minerale, pa se koristi za lečenje upale i kamena žučne kese, žutice, smanjenog lućenja mokraće itd.

     

    Maslačak od aktivnih lekovitih materija sadrži gorke materije, mnogo kalijuma u nadzemnom delu, smole, eterično ulje, 40% inulina u korenu. Listovi sadrže 16 -18% vitamina C, gvožđa oko 3%, dakle - više nego spanać.

     

    Iako je donedavno korišćen prvenstveno kao diuretik, dokazano je da maslačak ima i druga lekovita svojstva. Osim što pospešuje rad bubrega, jetre i želuca, maslačak pročišćava krv, snižava nivo holesterola, leči čireve, ekceme i kožne bolesti.
    Od mladog lišća maslačka pravi se salata koja pročišćava krv, podstiče mokrenje i ublažava bolove kod oboljenja jetre i žuči, dok čaj od mladog lišća pomaže kod urinarnih infekcija.
    Koren maslačka pročišćava i jača telo, pospešuje znojenje, čisti sluzokožu disajnih organa i vraća snagu. Osim toga, koristi se za lečenje kožnih bolesti, alergija, čireva i malokrvnosti, snižavanje nivoa holesterola u krvi i regulaciju menstrualnog ciklusa.
    Od cvetova maslačka pravi se sirup koji leči prehlade, bronhitis, upale desni.

     

     

    • 1581 postova
    22. фебруар 2016. 19.44.32 CET

    Sirup od maslačka recept

    Sirup od maslačka se može koristiti za zaslađivanje čaja ili ga se uzima na kašiku kao lek, po želji uz dodatak soka limuna ili narandže. Pije se u proleće kao sredstvo za jačanje i otklanjanje prolećnog umora, a cele godine za smirivanje kašlja.

     


    Čaj od sušenih listova maslačka

    2 dl vrele vode prelijemo preko 1 čajne kašike sušenih listova, te nakon 10-15 minuta procijedimo.

    Koristi se kod hroničnih upala mokraćne bešike. Pije se 2-3 puta dnevno, najviše tokom dve nedelje.

     


    Čaj od korena maslačka

    1 kašičica smrvljenog sušenog korena stavi se u mlaku vodu. Zagrije se do vrenja pa kuva još 10 minuta i procedi.

    Pije se dva do tri puta dnevno po šoljicu, pre obroka, a koristi se za varenje i čišćenje jetre, podstiče znojenje, odstranjuje otrovne materije iz krvi i tela, čisti sluznicu disajnih organa, koristan je kod povišenog holesterola.

     


    Sok od korena maslačka

    U sokovniku napravite sok od sveže iskopanog korena maslačka i pijte ga svežeg. Uz koren možete koristiti i listove.

    Koren utiče na sva izlučivanja iz tela, naročito žuči, otklanja iz tela otrovne materije koje nas čine umornima, deluje tako da osvežava i jača. Može se uzimati i pomešan sa malo mleka i medom ujutro na prazan stomak. Osim toga, možete u sokovnik dodati i šargarepu, jabuku i cveklu kako biste dobili bogati multivitaminski sok.


    Lekovita salata od listova i korena

    Sveže ubrane listove i korene maslačka pre cvetanja dobro očistite i operite, iseckajte pa prelijte sokom limuna. Ostavite da stoji 2-3 sata, pa dodajte maslinovo ulje i sitno seckan česan belog luka.

    U proleće se ova salata koristi kao čistač krvi i organizma.

     


    Vino od maslačka

    10 šoljica rascvetanih glavica maslačka ubranih u podne po sunčanom i suvom vremenu stavite u veliki lonac pa promešajte sa 1,5 kg šećera, koru 2 narandže i 2 limuna. U drugom loncu zavrijte vodu pa prelijte u lonac sa glavicama maslačka i stavite ih da se kuvaju još sledećih pola sata. Skinite s vatre i ostavite da se ohladi.

    Kad se ohladilo, procedite kroz dvostruku gazu pa u dobijenu tekućninu dodajte isceđeni sok 2 narandže i 2 limuna. U pola šoljice mlake vode razmutimo jednu kesicu vinskog kvasca, kad se zapeni dodamo smesu ukuvanom soku od maslačka uz mešanje.

    Po želji možete ukus i miris oplemeniti dodavanjem 10 klinčića, cimeta, rendanog đumbira i slično. Pokrijte sa krpom i ostavite na toplom mestu da stoji na toplom kako bi počelo vrenje.

    Nakon 5 dana, kad je tečnost provrela, ponovo procedimo kroz dvostruku gazu, pa napunimo staklene boce i dobro ih zatvorimo i spremimo na hladno i tamno mesto. Nakon šest meseci stajanja možete početi piti svoje vino od maslačka. Vino je svetle žute boje, jako i veoma penušavo. Dobro je svakodnevno popiti po čašu ovog vina za jačanje organizma, podsticanje metabolizma i čišćenje krvi.

     


    Džem od maslačka

    U lonac stavimo 300 sveže sabranih cvetnih glavica, prelijemo s 3 litre vode i stavimo kuhati na laganu vatru. Kad zakuva dodajte na kriške iseckana 3 limuna i 3 narandže i kuvajte dalje mešajući dok se sve ne rastoči. Možete smesu usitniti i sa štapnim mikserom. Sada dodajte 3 kg šećera i kuvajte još mešajući dok se šećer rastopi, pa ugusto smesu dodajući otopljeni želatin ili neki drugi preparat za želiranje.

    Ovaj džem se preporučujeza doručak, pogotovo osobama koje pate od anemije i tegoba sa jetrom.

     


    Rakija od maslačka

    U teglu sa širokim grlom poslažite 4 šake svežeg korena maslačka iseckanog na ploške i zalijete sa 1 l lozovače. Poklopite i ostavite da stoji dva meseca na senovitom mestu. Potom procedite kroz dvostruku gazu. Pije se mala čašica pre večere, kao pomoć varenju.

     

    Med od maslačka

    Cvetove maslačka sa drškama (350 komada) preliti sa dva litra vode i kuvati sa tri limuna isečena na kriške. Kad se prohladi, procediti kroz gazu, a u iscedjenu tečnost staviti dva kilograma žutog šećera i kuvati do željene gustine, dok se zapremina ne smanji na, otprilike, dve trećine. Posle kuvanja, u tu masu staviti dva limuna isečena na kolutove i prekriti vlažnom krpom da prenoći, a sutradan staviti u tegle. Med od maslačka pravi je melem za jetru, žuč i pankreas.

     

    Tinktura od maslačka

    Da bismo u proleće očistili organizam od otrova, a time doprineli i lepoti kože, pomoći će nam po činija salate od listova i korena maslačka svakog dana. A da bi lekovitost maslačka mogla da se koristi i tokom godine, napravimo svoju tinkturu od maslačka, koja pomaže kod svih nabrojenih tegoba.


    Za tinkturu treba sveže ubrani maslačak (listovi, cvetovi, stabljike i koren), sve oprano i isečeno i domaća rakija ili možda još bolje votka od 35-45%. Najbolje je da pola sastava predstavlja korijen. Sve stavite u teglu i ostaviti 3-4 nedelje, na mračnom mestu, sobne temperature. Sa vremena na vrijeme promućkajte posudu da se tinktura bolje obogati sastojcima iz maslačka. Nakon 3 nedelje procedite tinkturu kroz gazu tako da vam ostane samo tečnost, sipajte u flašu i koristite 20-30 (po potrebi i više) kapi u pola čaše vode 3 puta na dan. Nakon korištenja od 3 meseca potrebno je napraviti pauzu.